Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

TOPCON GTS 702...γνώμες?


xsiel78

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχει δουλέψει κανείς με αυτό το όργανο?Τι γνώμη έχει?΄

Είναι λίγο παλιό βέβαια αλλά γενικά είναι λειτουργικό, αξιόπιστο?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το GTS 702 το γνωρίζω πολύ καλά το έχω δουλέψει πολλά χρόνια.

Οταν βγήκε στην αγορά το 1995 ήταν πολύ πρωτοποριακό παρ ότι παρουσίασε κάποιες παιδικές ασθένειες στην άρχή. Εχει πολύ ποιοτική κατασκευή και είναι ακριβές και ανθεκτικο σε πολύχρονη εργασία. Eχει πλήρη προγράμματα και δεν έχει να ζηλέψει κάτι απ τα νεώτερα όργανα σ αυτο το θέμα. Με τα χρόνια στο ανέβασμα συντεταγμένων ξέχούσε κάποια σημεία. Στην κατώτατη ταχύτητα που ανέβαζα τελευταία δεν παρουσίαζε κενά. Φυσικά δεν είναι no prism. Αν εχεις βρει καποιο μεταχειρισμένο εξαρτάται απ την τιμή αν συμφέρει να το αγοράσεις. Βλέπεις ότι υπάρχουν όργανα καινούργια με 2 χρόνια εγγύηση, των 5" με 200 ή 300 μ no prim από 3000 περίπου. Όλα εξαρτόνται απ την τιμή και απ το αν θέλεις λειτουργία no prim.

Σε κάλυψα?

Link to comment
Share on other sites

Με 1000ευρώ εσύ θα έπερνες όργανο 15ετίας?Δεν ξέρω αν αξίζει, ή να δώσω άλλα 2000-3000 και να πάρω ένα καινούργιο αλλά πιο μικρής εταιρίας (Sokkiα κτλ)??????:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για πολιτικό μηχανικό θα ήταν ιδανική περίπτωση. Ένας φίλος έψαχνε κάτι σ αυτά τα επίπεδα τιμής. Σίγουρα αξίζει 1000 ευρώ ειδικά αν είναι καλοσυντηρημένο.

Εγω πάντως δεν θα αγόραζα σήμερα όργανο που δεν θα ήταν no prism 200m τουλάχιστον. Υπάρχουν επιλογές στα 3 έως 5 χιλιάρικα πολύ αξιόπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Για πολιτικό μηχανικό θα ήταν ιδανική περίπτωση.

Γιατί?

(Δεν ασχολούμαι με Τοπογραφικά, αλλά μου κάνει εντύπωση η επισήμανσή σου!!!)

Link to comment
Share on other sites

προφανώς αλλο Τοπογράφος (που θα κυνηγήσει Τοπογραφικές μελετες Δημοσιου)και αλλο Πολιτικος Μηχανικος(που θα ειναι εξαίρεση στο γενικό συνολο αν το κανει)

προφανώς αναφέρεται στον κανόνα και οχι στην εξαιρεση που φυσικα μπορεί να συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

το ερώτημα του συναδέλφου xsiel78 είναι σαφές

μην ξαναρχίζουμε τα ίδια ποιός και γιατί το χειάζεται και αν κάνει για τοπογράφους η για πολιτικούς μηχανικούς

συνάδελφε xsiel78 έχω ακόμη ένα της σειράς το GTS 700 και δουλεύει πολύ καλά,με τα τότε δεδομένα ήταν πάρα πολύ καλό όργανο

ασφαλώς στα 15 χρόνια έχουν αλλάξει πολλά στους γεωδαιτικούς σταθμούς,εμβέλεια,μέτρηση χωρίς πρίσμα,ενσωματωμένο λογισμικό,επικοινωνία,ρομποτική λειτουργία κλπ

εσύ θα κρίνεις αν θα αγοράσεις ένα όργανο 15ετίας η ένα πιό καινούργιο φυσικά πληρώνοντας παραπάνω

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

προφανώς αλλο Τοπογράφος (που θα κυνηγήσει Τοπογραφικές μελετες Δημοσιου)και αλλο Πολιτικος Μηχανικος(που θα ειναι εξαίρεση στο γενικό συνολο αν το κανει)

προφανώς αναφέρεται στον κανόνα και οχι στην εξαιρεση που φυσικα μπορεί να συμβεί.

 

Με κάλυψες απόλυτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.