Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέοι μηχανικοί


Γιάννης

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί είναι ένας προβληματισμός μου εδώ και χρόνια.

 

Δεν θά πρεπε να έχουμε μεγαλύτερη βοήθεια από το ΤΕΕ ή από το Πανεπιστήμιο ή τουλάχιστον από τους συλλόγους μας στο ξεκίνημά μας;

 

Εγώ προσωπικά έχω 11 χρόνια που πήρα πτυχίο και για κάθε καινούργια δουλειά που έκανα δεν ήξερα που να ψάξω, πως θα ξεκινήσω, νομοθεσία κλπ. Όσο δούλευα σε μια εταιρία, με βοηθούσαν οι παλιότεροι...

 

Ως ελεύθερος επαγγελματίας όση εμπειρία και να αποκτήσεις πάντα προκύπτουν καινούργια πράγματα για τα οποία πρέπει να "ανακαλύπτεις την Αμερική" εκ νέου κάθε φορά. Τρώμε τα μούτρα μας σε κάθε δουλειά μέχρι να βγάλουμε άκρη με την νομοθεσία και την συγκεκριμένη περίπτωση.

 

Δεν θα μπορούσε δηλαδή το ΤΕΕ να έχει ένα γραφείο στελεχωμένο από έμπειρους μηχανικούς με 5-6 ειδικότητες και να δίνει έγκυρες πληροφορίες σε κάθε θέμα τληεφωνικώς ή και γραπτώς αν ζητηθεί;

 

Γιατί εγώ νομίζω ότι όλα γίνονται με βάση το συμφέρον και τον αθέμιτο ανταγωνισμό:

"Δεν θα σου δώσω έτοιμη τροφή, αυτά που εγώ έφτυσα αίμα για να τα μάθω"

Αυτή είναι η γενική λογική που επικρατεί! Και καλά να την έχει αυτήν την άποψη ένας μεμονωμένος μηχανικός. Να την έχει όμως και ο επίσημος φορέας των μηχανικών;

 

Απλά πράγματα:

-Η πληροφορία να δίνεται έγκυρα, υπεύθυνα και δωρεάν σε όλους

-Να δέχονται οι αρμόδιες υπηρεσίες (πολεοδομίες κλπ) αυτήν την ίδια πληροφορία

-Να ψάχνει ένας ή μια ομάδα μηχανικών την νομοθεσία-νομολογία-ΥΑ-ΣτΕ κλπ κλπ. Όχι να ψάχνουν όλοι οι μηχανικοί και να υπάρχουν παρερμηνείες

-Η ποιότητα στην παραγωγική διαδικασία των μηχανικών πρέπει να ξεκινήσει από πάνω.

 

Δεν έχω σαφή άποψη για το πως μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση αλλά θέλω ν' ακούσω κι άλλες απόψεις κυρίως για να δω αν έχω εγώ μόνο το πρόβλημα ή είναι γενικότερο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά το ότι το πρόβλημα είναι γενικότερο δεν το συζητάμε. Αυτά που πέρασες φαντάζομαι και εσύ στο ξεκίνημά σου περνάω και εγώ τώρα.

 

Για κάθε τι νέο που προκύπτει πρέπει να ξεκινήσει μια ολόκληρη διαδικασία αναζήτησης στοιχείων και σχετικών ΦΕΚ, χωρίς πάντα να προκύπτει λύση. Ερωτήσεις σε πολεοδομία, σε φίλους συναδέλφους (που δεν είναι και πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν) κτλ.

 

Κάτι επίσης πολύ βασικό που αναφέρεις είναι η εγκυρότητα της πληροφορίας καθώς ουκ ολίγες φορές έτυχε να ενημερωθώ εσφαλμένα για κάτι και συνάντησα στην πορεία το λάθος μου.

 

Μια τέτοια υπηρεσία πάντως ή επιτροπή ή ότι άλλο μπορεί να είναι νομίζω ότι είναι καλύτερο να συσταθεί από το ΤΕΕ και να λειτουργεί σε κάθε τοπικό ΤΕΕ ανά την χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θέλω να σας συγχαρώ για το forum αυτό!

 

Λέγομαι Γιάννης Κοτζαμπασάκης και είμαι μέλος του Δ.Σ. του ΣΠΜΕ.

 

Είμαι κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας, 30 ετών. Και έχω νιώσει ΟΛΑ αυτά που λέτε παραπάνω.

 

Γι' αυτό θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη ενός τέτοιου forum!

 

Γιατί μπορεί ο κάθε συνάδελφος να απαντάει σε ερωτήματα κυρίως νέων συναδέλφων και να βοηθιόμαστε, κυρίως στα πρώτα μας βήματα.

 

Ωστόσο έχετε δίκιο: πρέπει να έχουμε και επίσημη βοήθεια, από τους συλλόγους μας και το ΤΕΕ.

 

Αναζητώ κι εγώ τρόπους για να βοηθάμε σε real-time τους νέους συναδέλφους μας.

 

Στον Σύλλογο συστήσαμε πρόσφατα μια επιτροπή νέων μηχανικών και πρώτο μας μέλημα είναι να εκδώσουμε έναν οδηγό για νέους πολιτικούς μηχανικούς.

 

Γενικά βέβαια είμαι πολύ καχύποπτος απέναντι σε κάθε είδους "επιτροπές". Νομίζω ότι μπορούν να λειτουργήσουν μόνο αν αντιμετωπίσουν υπαρκτά προβλήματα γρήγορα και με σαφήνεια.

 

Η νομοθεσία γενικά είναι προσβάσιμη από την υπηρεσία ΝΟΜΟΣ του ΤΕΕ. Δικαίωμα χρήσης έχουν όσοι έχουν κωδικό email στο ΤΕΕ (όχι στο teemail).

 

Την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές. Βρίσκεις νόμους με τον αριθμό, με το θέμα, με το ΦΕΚ. Έχει επίσης ΠΟΛ, Π.Δ. και εγκυκλίους.

 

Νομίζω ότι θα βοηθήσει.

 

Καλώς σας βρήκα συνάδελφοι.

 

Θα τα λέμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...
Τον έχω διαβάσει και γέλασα πολύ. Ξέρετε κάποιον να εφαρμόζει αυτά που περιγράφει? Ξέρετε κάποιον να πληρώνεται όπως θα έπρεπε και να απασχολείται μόνο στο αντικείμενο του? Εγώ δεν ξέρω κανέναν. Κάθε νέος μηχανικός ξεκινάει με δεδομένα:

 

1)Δεν θα πληρώνεται αρκετα.

2)Δεν θα έχει ωράριο

3)Δεν θα έχει κανέναν σεβασμό

4)Στη δουλειά του θα κάνει τον κούριερ, τον καφετζή, τη γραμματέα, το λογιστή, το ρεσεψιονίστ και ΠΑΝΤΑ αυτός θα φταιει για όσα λάθη κάνουν οι άλλοι, ανώ ΠΟΤΕ δε θα παίρνει εύσημα για την καλή δουλειά που τυχόν έκανε......

 

Και το κακό είναι πως οι χειρότεροι εργοδότες τις περισσότερες φορές είναι μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σ' αυτά ΒΙΚΥ αλλά μέχρι ένα σημείο.

Είναι στο χέρι σου να αλλάξεις εργοδότη.

Θα μου πεις εύκολα το λες δύσκολα το κάνεις. Εξαρτάται πόσο πολύ χρειάζεσαι τη δουλειά και τα χρήματα που σου προσφέρει. Αν όμως δεν έχεις σπίτι και οικογένεια να συντηρήσεις (οι περισσότεροι δεν έχουν στην ηλικία των 23 που τελειώνουν το πολυτεχνείο) και έχεις "πλάτες" από την οικογένεια σου τότε είναι εύκολα τα πράγματα. Αν όχι, τότε είναι όντως δύσκολα τα πράγματα και το μόνο που σου μένει είναι να μαζεύεις σα σφουγγάρι γνώσεις και εμπειρίες και να αναζητάς στα κρυφά από τον εργοδότη σου άλλη εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εχεις δικιο ειμαι νεος μηχανικος και τα ιδια τραβαω και εγω. αυτο το site βοηθαει παρα πολυ και αν εισαι τυχερος και πεσεις σε καποιον παλιο μηχανικο ο οποιος εχει ορεξη να ασχοληθει μαζι σου να σου μαθει καποια πραγματα τοτε κατι γινεται.ευτυχως εγω ειχα αυτην την τυχη.δυστυχως ο νεος μηχανικος αυτο που αντιμετωπιζει οταν ξεκινησει μια δικη του δουλεια ειναι λαδωμενοι πολεοδομοι,μαγκακια μαστορες , πολυ τρεχαλα και απειρη ακτινοβολια απο φτηνιαρικες οθονες πανω στο autocad,fepa,next κ.τ.λ....το προβλημα πιστευω ειναι οτι παραλαμβανουμε ενα συστημα που εχει καθιερωθει και ειναι ενα συστημα πολεοδομια-πιατσα-συνεργεια-εργολαβοι το οποιο δουλευει με κανονες δεκαετιας 60' και δεν ταιριαζει στην νοοτροπια ενος νεου και σκεπτομενου ατομου.Το καλυτερο για εναν μηχανικο ειναι να παει σε ενα μεγαλο γραφειο που θα ασχολειται με δημοσια εργα και να ασχοληθει με αυτα.βεβαια αυτο δεν γινεται επομενως μπαινουμε στο λουκι που αναφερω παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

nik νομίζω ότι τα είπες όλα με τον καλύτερο τρόπο. Το πρόβλημα κατά την άποψή μου πολή γενικότερο ξεκινάει από το γεγονός ότι δεν υπάρχει κανένας έλεγχος (ή καμμία ενημερωση εάν θέλετε) στο πόσοι πρέπει να είναι οι μηχανικοί σε αυτοί την χώρα , με αποτέλεσμα το επάγγελμά μας να καταλήγει να είναι μια αναλώσιμη υπηρεσία που εύκολα αντικαθίσταται. Πώς να μην βλέπεις όλα αυτά τα φαινόμενα που αναφέρατε πιο πάνω όταν κάποιος εργοδοτής ξέρει ότι θα βρεί κάποιον νέο Μηχανικό που θα δουλέψει ανασφάλιστος και με 600€!! Για το θέμα που εξαρχής έθεσε ο Γιάννης θα μπορούσε η λύση να είναι η θεσμοθέτηση χρόνου πρακτικής όπως πχ είναι στους δικηγόρους γιατί κακά τα ψέμματα πολλά πράγματα απο αυτά που χρειάζονται στην δουλειά καθημερινά, το πανεπιστήμιο απλά δεν τα αναφέρει πουθενα (ΓΟΚ,νομοθεσία, φορολογια, ΠΚΤΝΜ,ΠΠΑΕ και τόσα άλλα). Από την άλλη όμως βλέποντας τι γίνεται στον κλαδο των δικηγόρων με αυτό το θέμα (ανασφαλιστη απλήρωτη εργασία για 2 χρόνια) κάτι τέτοιο μπορεί να ήταν και μπουμερανγκ για τους νέους μηχανικούς. Δυστυχώς είναι πολύ λίγοι αυτοί που ασκούν το λειτούργημα του Μηχανικού με ηθική και ανοιχτό πνέυμα απέναντι στους νέους Μηχανικούς.

 

Οποιοαδήποτε βοήθεια από τους Συλλόγους και τα επιμελητήρια θα ήταν ευπρόσδεκτη (να επισημάνουμε εδω πχ την καλή υπηρεσία γραφείου ΓΟΚ στο ΤΕΕ/ΤΔΜ) . Εγώ όμως προσωπικά θα περίμενα πολύ περισσότερα και απο το ΤΕΕ και από τους συλλόγους, όσο όμως υπάρχουν και εκεί μέσα τα κόμματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημερα και απο εμενα....το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι οι αμοιβες μας ειναι οτι πετυχει ο καθενας ξεχωριστα...εμενα μου ''προεκυψε'' εκτος εδρας μετα απο ενα τριμηνο που δουλευα στην εταιρια και το μονο που καταφερα να παρω ειναι τις βενζινες!!....

οσο για τα επαγγελματικα θεωρω τυχερους τους συναδελγους μου που δουλευουνε για αλλους συναδελφους....τουλαχιστον εκει περιοριζονται οι εκπτωσεις και υπαρχει αλλη αντιμετωπιση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, είναι εκπληκτικό ότι όλα αυτά που γράφετε εδώ τα επιβεβαίωσε η Έρευνα που κάναμε στον Σύλλογο Πολιτικών Μηχανικών Ελλάδος τον Νοέμβριο-Δεκέμβριο 2007! Μια έρευνα στην οποία απάντησαν 386 Πολιτικοί Μηχανικοί με ηλικία έως 35 ετών.

 

Στο επόμενο δεκαήμερο θα ανακοινώσουμε τα αποτελέσματα της έρευνας αυτής και μετά θα παλέψουμε να προτείνουμε τρόπους αντιμετώπισης.

 

Επειδή το forum αυτό είναι πολύ αξιόλογο, θα ήθελα να ανακοινώσω εδώ δυο χαρακτηριστικά νούμερα πριν την επίσημη ανακοίνωση:

 

- Το 60% των νέων Πολιτικών Μηχανικών εργάζεται 9-12 ώρες καθημερινά!

 

- Το 62% πιστεύει ότι το κυριότερο πρόβλημα στην αγορά εργασίας είναι οι χαμηλές αμοιβές!

 

Θέλω να γράψω κι άλλα. Περιμένετε όμως μερικές μέρες και θα τα πούμε όλα μαζί!

 

Αλήθεια, το πήρατε είδηση ότι κάνουμε έρευνα; Συμπληρώσατε το ερωτηματολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.