Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νέοι μηχανικοί


Γιάννης

Recommended Posts

 

Αλήθεια, το πήρατε είδηση ότι κάνουμε έρευνα; Συμπληρώσατε το ερωτηματολόγιο;

 

Όχι.

 

Πολ/κος Μηχ/κος Αθήνα 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστούμε ikotz για τα καλά σου λόγια και για τις πληροφορίες που μας έδωσες.

Η έρευνα που κάνει ο ΣΠΜΕ θα επισημοποιήσει το ήδη γνωστό ότι όλοι οι Μηχανικοί και ακόμα περισσότερο οι νέοι που απασχολούνται στον ιδιωτικό τομέα, εργάζονται πολύ και αμοίβονται λίγο.

Αν καθίσει κανείς και κάνει αναγωγή της αμοιβής του ανά ώρα δουλειάς θα διαπιστώσει ότι είναι πάρα μα πάρα πολύ χαμηλή.

Αυτός άλλωστε είναι ένας βασικός λόγος που ο δημόσιος τομέας είναι τόσο θελκτικός στην χώρα μας και δεν αναφέρομαι μόνο στους Πολιτικούς Μηχανικούς.

 

Θα αδράξω την ευκαιρία, μια και είσαι μέλος του ΔΣ του ΣΠΜΕ, να προτείνεις να δημοσιεύεται το πολύ αξιόλογο περιοδικό του Συλλόγου (έχω κρατήσει όλα τα τεύχη που μου έχουν αποσταλεί), σε μορφή pdf στο διαδίκτυο, προκειμένου να έχουν πρόσβαση σ' αυτό όλοι οι Πολιτικοί Μηχανικοί.

Νομίζω ότι είναι κάτι ανέξοδο και εύκολο να γίνει, μπορεί μάλιστα να αποφέρει και επιπλέον έσοδα στα ταμεία του Συλλόγου από τις διαφημίσεις στην σχετική ιστοσελίδα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη ιδεα!θα συμφωνησω απολυτα για την ποιοτητα του περιοδικου ->προσωπικα το θεωρω το καλυτερο στη χωρα στο πεδιο των πολιτικων μηχανικων.

να σημειωσω κι εγω ως νεος μηχανικος οτι τα προαναφερομενα τα βιωνω και η βοηθεια σε θεματα που απτονται της εργασιας και οχι της επιστημης ειναι μηδαμινη.

Link to comment
Share on other sites

TheoTDM900, λυπάμαι πολύ που δεν το πήρες είδηση. Και εσύ και (προφανώς) πολλοί ακόμα συνάδελφοι. Μάλλον κάτι δεν κάναμε σωστά. Παράλειψή μου να μην το αναφέρω στην ιστοσελίδα αυτή. Στο Δελτίο πάντως δημοσιεύτηκε.

 

Xάρη, στο Δημόσιο εργάζεται μόνο το 11% των νέων συναδέλφων (βάσει της έρευνας). Και συμφωνώ βέβαια απόλυτα με την επισήμανση ότι εργαζόμαστε πολύ και αμειβόμαστε λίγο. Εκεί είναι το πρόβλημα!

 

[Στο 44% των συναδέλφων οι υπερωρίες δεν αμείβονται ΚΑΘΟΛΟΥ...]

 

Συμφωνώ και με την πρόταση να δημοσιεύεται το Δελτίο ΣΠΜΕ στο site ως pdf. Όπως όμως έχετε όλοι διαπιστώσει, πρώτα πρέπει να αλλάξει το site! Αυτό κάνουμε τώρα. Έχουμε ορίσει τη δομή του νέου μας site και έχουμε ξεκινήσει την αναβάθμισή του. Η ιδέα σου είναι πολύ καλή και θα την ενσωματώσουμε!

 

Sundance, το περιοδικό έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης. Έχει πάρα πολλές διαφημίσεις, κατ' αρχάς. Είναι ωστόσο πράγματι ποιοτικό το χαρτί και (πολλές φορές) το περιεχόμενο. Αν κάποιος από σας πάντως έχει κάτι αξιόλογο προς δημοσίευση, είναι φυσικά ευπρόσδεκτος!

 

Όσο για τη βοήθεια σε εργασιακά θέματα, δεν είσαι ο μόνος που το ζητάει από τον ΣΠΜΕ. Το ποσοστό αυτό είναι ιδιαίτερα υψηλό! Δεν το γράφω όμως, γιατί πήρα φόρα και θα τα πω όλα :lol:

Link to comment
Share on other sites

ikotz

Δεν είπα ότι στο Δημόσιο εργάζονται πολλοί μηχανικοί αλλά ότι το Δημόσιο είναι θελκτικό. Αυτό προκύπτει από την πληθώρα των αιτήσεων κάθε φορά που προκηρύσσονται νέες θέσεις και το φαινόμενο δεν αφορά αποκλειστικά τους μηχανικούς αλλά όλους τους κλάδους.

Γιατί; Διότι στον ιδιωτικό τομέα οι αμοιβές ανά ώρα εργασίας, οι συνθήκες εργασίας και η διασφάλιση των δικαιωμάτων των εργαζομένων είναι χειρότερα από το δημόσιο τομέα.

 

Σχετικά με τον ιστότοπο του ΣΠΜΕ περιμένω με ανυπομονησία τις αλλαγές.

 

Μια και σε βρήκαμε να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.

Γιατί στη Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει παράρτημα του ΣΠΜΕ και υπάρχει μόνο ανεξάρτητος σύλλογος ΣΠΜΘ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Αρχικά να δώσω συγχαρητήρια στους εμπνευστές της σελίδας αυτής. Παρέχεται ουσιαστική βοήθεια στους μηχανικούς και ιδιαίτερα στους νέους.

Όσα προαναφέρθηκαν τα βιώνω κι εγώ ως νέα μηχανικός (αυτασφάλιση, χαμηλοί μισθοί, >8hr δουλειάς κλασσικά..)

Αυτό που με προβληματίζει πιο πολύ όμως - και συχνά με κάνει να διστάζω να αναλάβω μόνη μου κάποιες δουλειές - είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να φέρω εις πέρας μια δουλειά (επειδή δουλεύω σ'έναν ΕΔΕ που ασχολείται μόνο με οδοποιία - υδραυλικά δε γνωρίζω καθόλου από οικοδομικά)

Π.χ. θέλω να βγάλω μια άδεια για αποθήκη, να κάνω αναθεώρηση άδειας κ.λπ.

Να ελπίζω σε βοήθεια από την Πολεοδομία? Ή είναι προτιμότερη η αναζήτηση μέσω Internet (νομοθεσία.. κτλ?)

 

Thx in advance :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ElenaPap και καλώς ήρθες στο forum.

Βοήθεια μπορείς να βρεις στην Πολεοδομία, στο ΤΕΕ, στις βιβλιοθήκες και φυσικά εδώ μέσα.

 

Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή τα πράγματα είναι δύσκολα και μπορεί να τα βρεις μπαστούνια σε κάποιες περιπτώσεις αλλά μην απογοητεύεσαι. Να επιμένεις και να έχεις υπομονή. Να σκέφτεσαι ότι ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία, όλοι τα περάσαμε και ότι τώρα πλέον τα πράγματα είναι πιο εύκολα γιατί ο νέος μηχανικός έχει πίσω του μια μεγάλη κοινότητα μηχανικών, το michanikos.gr, έτοιμη να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Άγγελε!

 

Χάρη, όντως το Δημόσιο είναι θελκτικό, αλλά οι θέσεις είναι πια λίγες. Νομίζω ότι στις προηγούμενες γενιές το ποσοστό των μηχανικών που εργάζονται στο Δημόσιο ήταν μεγαλύτερο. Βέβαια τότε ήταν λιγότεροι και οι απόφοιτοι...

 

Ο ΣΠΜΕ δεν έχει παραρτήματα. Υποστηρίζει την ίδρυση τοπικών τμημάτων στην περιφέρεια και αλληλεπιδρά μαζί τους. Είναι πάντως σίγουρο ότι η συνεργασία θα μπορούσε να είναι και καλύτερη.

 

ElenaPap, καλά κάνεις και προβληματίζεσαι. Σημαίνει ότι το σκέφτεσαι. Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε. Σιγά-σιγά άρχισε να παίρνεις καμιά δουλίτσα και έξω. Με τη βοήθεια φίλων, forum (όπως αυτό!) και Συλλόγων θα τη βρεις την άκρη. Όσο για τις Πολεοδομίες, πάντα θα βρεις κάποιον που θα σε κατατοπίσει τι πρέπει να κάνεις.

 

Κανένας δε γεννήθηκε γνωρίζοντάς τα όλα!

Link to comment
Share on other sites

Να επαναδιατυπώσω.

Τοπικό τμήμα του ΣΠΜΕ γιατί δεν υπάρχει στη Θεσσαλονίκη και υπάρχει ανεξάρτητος σύλλογος ΣΠΜΘ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.