Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέοι μηχανικοί


Γιάννης

Recommended Posts

Ανοίγεις μεγάλο θέμα Χάρη...

 

Δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά νομίζω ότι εμείς οι νεότεροι οφείλουμε να ξεπεράσουμε τις κόντρες της προηγούμενης γενιάς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κ από μένα. Κατ αρχήν να πω οτι οι πληροφορίες που εχω βρει σε αυτό το forum,είναι από τις πιο χρήσιμες που εχω βρει στην αναζήτηση μου μέσω του internet .Παρ όλα αυτά όμως ( ως νέα μηχανολόγος μηχανικος τε ) συνεχίζω να έχω αρκετές απορίες και ασάφιες σχετικά με το επάγγελμα , τα δικαιώματα των αποφοιτων ΤΕΙ και τις μελέτες που μπορώ να αναλάβω κτλ.......... . Είδα στα downloads τον Επαγγελματικό οδηγό νέων μηχανικών αλλά αν δεν κάνω λάθος απευθύνεται μόνο σε Διπλωματουχους μηχανικους(ΑΕΙ).Υπάρχει κάτι αντίστιχο για τους απόφοιτους ΤΕΙ??Η γενικά κάποιο site που να μπορεί να με κατατοπήσει??

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή θα σου πρότεινα να απευθυνθείς στην ΕΕΤΕΜ :

http://www.eetem.gr/main.htm

όπου είναι ο αντίστοιχος φορέας με το TEE για τους αποφοίτους των ΤΕΙ

 

edit

Ουσιαστικά τα δικαιώματα μηχανολόγων Τ.Ε είναι εδώ :

 

http://www.tm.teiher.gr/Portal/DesktopDefault.aspx?TabId=223

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ΖαΧοΥς για τις διευθύνσεις αλλα είχα ηδη ανατρέξει σε αυτές , οι οποίες η οι πληροφορίες τους ειναι πολύ πολύ παλιές η δεν γινεται καμια συντονισμενη προσπάθεια για αξιόλογα αποτελέσματα . και συνεχίζω να ψάχνω ...... Μήπως έχει να μου προτείνει κανείς κάποιο βιβλίο για Η/Μ μελέτες??

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιάννης είπε:

‘’Ως ελεύθερος επαγγελματίας όση εμπειρία και να αποκτήσεις πάντα προκύπτουν καινούργια πράγματα για τα οποία πρέπει να "ανακαλύπτεις την Αμερική" εκ νέου κάθε φορά. Τρώμε τα μούτρα μας σε κάθε δουλειά μέχρι να βγάλουμε άκρη με την νομοθεσία και την συγκεκριμένη περίπτωση.’’

 

Γιάννη,

το πρόβλημα είναι τις περισσότερες φορές η αντικρουόμενη πολυνομία της πολεοδομικής νομοθεσίας, η ανυπαρξία ξεκάθαρων προδιαγραφών και διαδικασιών που πρέπει να ακολουθούνται για ότι έχει σχέση με την άδεια δόμησης, το επακόλουθο της προσωπικής επαφής ελεγκτού-ελεγχομένου χωρίς ξεκάθαρο πλαίσιο ελέγχου, άχρηστες διαδικασίες και δικαιολογητικά και πάει λέγοντας. Εχει ξεκινήσει η διαδικασία κωδικοποίησης απο το ΥΠΕΧΩΔΕ αλλά δεν ξέρω αν θα τελειώσει ποτέ. Μας λείπουν πάρα πολλά σαν χώρα. Αναφέρω τα πιο σημαντικά, κτηματολόγιο, χωροταξικές μελέτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.