Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλίο εσόδων - εξόδων σε ηλεκτρονική μορφή


Topap

Recommended Posts

Ως μηχανικοί υπαγόμαστε στη τήρηση βιβλίων Β’ κατηγορίας του Κ.Β.Σ. Αυτά είναι τα κλασικά βιβλία που αγοράζουμε από τα βιβλιοπωλεία όπου στην αριστερή σελίδα είναι τα έσοδα και στην δεξιά τα έξοδα.

 

 

Υπάρχει όμως η δυνατότητα να «κρατάς» τα βιβλία σου σε ηλεκτρονική μορφή πχ σε φύλλα excel. Δεδομένου των δυνατοτήτων των υπολογιστικών φύλλων έχει ποτέ κανείς σκεφτεί να κρατάει τα βιβλία του με αυτό το τρόπο?

 

 

 

Το έχει κάνει κανείς για να μας δώσει πληροφορίες και γνώμες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ιδέα σου δεν είναι άσχημη, αλλά απο τη στιγμή που τα βιβλία εσόδων - εξόδων θεωρούνται απο την εφορία και ζούμε στην Ελλάδα, δεν νομίζω οτι αυτό είναι εφικτό.

Εδώ καλά καλά οι άνθρωποι δεν γνωρίζουν βασικά πράγματα απο υπολογιστές...μην τους βάλουμε και δύσκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα βιβλία τηρούνται ηλεκτρονικά η εφορία θεωρεί ειδικά φύλλα εκτύπωσης. Σίγουρα στα λογιστικά γραφεία έχετε δει dot-matrix εκτυπωτές και τα αντίστοιχα φύλλα τους. Το ότι τα βιβλία τηρούνται ηλεκτρονικά δεν σημαίνει ότι δεν εκτυπώνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι γίνεται, είναι σίγουρο. Πρέπει να κάνεις μια αίτηση στην εφορία στην αρχή του χρόνου.

Θέλω να δω εάν υπάρχει κάποιος που το κάνει ήδη ή εν τέλει που έχει πληροφορίες του τι ακριβώς παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάνει.

Δεν είναι τίποτα, απλά πρέπει να τρυπήσεις στην ΔΟΥ κομπιουτερόχαρτα συνεχόμενα (τα παλαιού τύπου για dot matrix εκτυπωτές με τις τρύπες στις άκρες)

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορείς να κάνεις ότι θέλεις... για την ΔΟΥ όμως πρέπει να εμφανίσεις εκτύπωση στο τρυπημένο χαρτί...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, χρειάζεσαι dot-matrix...

Θεωρητικά το τυπώνεις κάθε μήνα... τώρα επειδή οι επισκέψεις απο την εφορία δεν είναι και τόσο συχνές, το τυπώνω μια φορά το χρόνο

Link to comment
Share on other sites

achille δε χρησιμοποιείς κάποιο επίσημο πρόγραμμα;

απλό excel έχεις;

 

μια εποχή είχα ρωτήσει εταιρία που πουλούσε αντίστοιχο λογισμικό

αλλά δεν προχώρησα διότι ήταν ψιλοακριβό (απευθυνόταν σε λογιστές) για ένα άτομο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.