Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλίο εσόδων - εξόδων σε ηλεκτρονική μορφή


Topap

Recommended Posts

Και εγώ τα κρατάω σε Excel και έχω φτιάξει ένα πλήρες σύστημα με έσοδα, έξοδα, ΦΠΑ, πάγια, συγκεντρωτικές κλπ κλπ. Επειδή υποθέτω ότι θα ενδιαφέρει πολλούς, κάποια στιγμή θα ανεβάσω ένα "καθαρό" από δεδομένα για να χρησιμοποιηθεί σαν αρχή και να το βελτιώσει όποιος θέλει.

@achille αυτό με το dot matrix δεν ισχύει. Μάλλον η παρανόηση οφείλεται στις παλιές εποχές που έπρεπε τα μηχανογραφημένα λογιστήρια να τυπώνουν διπλότυπες αποδείξεις. Το βιβλίο εσόδων - εξόδων δεν ξέρω να ήταν ποτέ διπλότυπο...

Τέλος πάντων, εγώ εδώ και χρόνια τυπώνω Α4 σε λέιζερ και το μόνο που ζητάει η ΔΟΥ όταν τα πάω για τρύπημα είναι να είναι αριθμημένα και να έχει τα στοιχεία μου προτυπωμένα (άρα τυπώνω μία φορά με excel, τα τρυπάνε και στο τέλος κάθε μήνα (ξανα)τυπώνω ένα Α4 για τα έσοδα και ένα για τα έξοδα).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

α!!!! και εγώ τα έχω σε excel

αλλά δεν είναι πολύ σουλουπωμένα για το διαθέσω

 

κάνω λιγη ώρα να το συμπληρώσω

αλλά όταν έρθει η ώρα του Φ2 Φ1 Ε1 Ε3

ξεμπερδεύω γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα κρατάω σε Excel και έχω φτιάξει ένα πλήρες σύστημα με έσοδα, έξοδα, ΦΠΑ, πάγια, συγκεντρωτικές κλπ κλπ.

...

Τέλος πάντων, εγώ εδώ και χρόνια τυπώνω Α4 σε λέιζερ και το μόνο που ζητάει η ΔΟΥ όταν τα πάω για τρύπημα είναι να είναι αριθμημένα και να έχει τα στοιχεία μου προτυπωμένα (άρα τυπώνω μία φορά με excel, τα τρυπάνε και στο τέλος κάθε μήνα (ξανα)τυπώνω ένα Α4 για τα έσοδα και ένα για τα έξοδα).

 

P.Varvaris,

Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται αυτό το excelάκι που έχεις ετοιμάσει. Μπορούμε να έχουμε ένα preview?

 

Για να καταλάβω δηλαδή: τυπώνεις μια φορά πχ 100 σελίδες Α4, αριθμημένες, με πίνακες εσόδων-εξόδων και στήλες (ημερομηνία, αριθμός παραστατικού, όνομα, αξία αγορών με και χωρίς έκπτωση, κλπ), τις πηγαίνεις στην εφορία στο τέλος κάθε μήνα και στις τρυπάει και μετά τις ξαναβάζεις στον εκτυπωτή για να εκτυπωθούν τα στοιχεία στις στήλες? Δεν σου έχει τύχει να εκτυπωθούν λίιιιγο στραβά τα στοιχεία και όχι ακριβώς στα προ-τυπωμένα κελιά?

 

Επίσης, το ίδιο γίνεται και με τις ΑΠΥ? Μπορώ αντί να κόβω απόδειξη από το μπλοκάκι να εκτυπώνω μια Α4 και να την σφραγίζω και να την υπογράφω?

 

Μήπως ουσιαστικά μετατρέπω τα βιβλία μου σε κατηγορία Γ με αυτό τον τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

1. Θα το ανεβάσω κάποια στιγμή αφού αφαιρέσω τα δεδομένα μου

2. Τα προτυπωμένα φύλλα έχουν μόνο αύξοντα αριθμό και επωνυμία, δεν χρειάζονται τα κελιά.

3. Τις ΑΠΥ τις γράφω χειρόγραφα, είναι λίγες, αλλά νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει το ίδιο (ίσως εδώ χρειάζεται ο dot matrix). Για ηλεκτρονική τήρηση, υπάρχει μια διαδικασία με συμβολοσειρές εδώ και 2-3 χρόνια την οποία δεν έχω ψάξει.

4. Τι σχέση έχει η Γ κατηγορία με το αν γράφεις με στυλό ή με πληκτρολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 6 years later...
Νόμος ν.4308/2014, "Eλληνικά Λογιστικά Πρότυπα, συναφείς ρυθμίσεις και άλλες διατάξεις"

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2  

ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ  

Αρθρο 3. Λογιστικό σύστημα και βασικά λογιστικά αρχεία  

"[...]

6. Τα λογιστικά αρχεία τηρούνται με ηλεκτρονικό ή χειρόγραφο τρόπο. Όταν στην τήρηση των αρχείων χρησιμοποιούνται συντομεύσεις ή σύμβολα, το νόημά τους ορίζεται με σαφήνεια.

[...]"

 



Αρθρο 7. Διαφύλαξη λογιστικών αρχείων  

"[...]


2. Τα λογιστικά αρχεία μπορούν να διαφυλάσσονται σε οποιαδήποτε μορφή, εφόσον υπάρχει σύστημα αναζήτησης, εμφάνισης και εκτύπωσης ή αναπαραγωγής αυτών, για τη διευκόλυνση οποιουδήποτε ελέγχου.  


[...]"


Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βασει του ΚΦΑΣ και λοιπων φορολογικων διαταξεων, επιτρεπεται η τηρηση των βιβλιων σε ηλεκτρονικη μορφη (πχ pdf)?

 

ΚΦΑΣ δεν υπάρχει πλέον , πάμε με τον 4308/14 . Τήρησε τα βιβλία σου όπως θέλεις , χειρόγραφα ,σε ηλεκτρονική μορφή , άλλα έτσι , άλλα αλλιώς , αρκεί να βγάινει άκρη σε περίπτωση ελέγχου δηλ . να υπάρχουν τα βιβλία ή να μπορεί να αναπαραχθούν και να είναι δυνατή η τεκμηρίωση των συναλλαγών που είναι καταχωρημένες σε αυτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Σωτηρη.

Μεχρι τωρα τα ειχα σε εντυπη μορφη, οπως βγαινουν απο το προγραμμα του λογιστη μου.

 

Απο το 2017 και μετα, αποφασισα να μην τα εκιτυπωνω, να τα εχω ολα ηλεκτρονικα (Φ2, Ε1, Ε2, Ε3, Εκκαθαριστικο, βιβλια, λιστες συμφωνητικων, ΦΕΜ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.