Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιβλίο εσόδων - εξόδων σε ηλεκτρονική μορφή


Topap

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
On 19/7/2016 at 9:47 ΠΜ, georgegaleos said:
Νόμος ν.4308/2014, "Eλληνικά Λογιστικά Πρότυπα, συναφείς ρυθμίσεις και άλλες διατάξεις"

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2  

ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ  

Αρθρο 3. Λογιστικό σύστημα και βασικά λογιστικά αρχεία  

"[...]

6. Τα λογιστικά αρχεία τηρούνται με ηλεκτρονικό ή χειρόγραφο τρόπο. Όταν στην τήρηση των αρχείων χρησιμοποιούνται συντομεύσεις ή σύμβολα, το νόημά τους ορίζεται με σαφήνεια.

[...]"

Αρθρο 7. Διαφύλαξη λογιστικών αρχείων  

"[...]

2. Τα λογιστικά αρχεία μπορούν να διαφυλάσσονται σε οποιαδήποτε μορφή, εφόσον υπάρχει σύστημα αναζήτησης, εμφάνισης και εκτύπωσης ή αναπαραγωγής αυτών, για τη διευκόλυνση οποιουδήποτε ελέγχου.  

[...]"

Από πότε και μετά ισχύει αυτή η "χαλαρότητα" στην τήρηση βιβλίων? Να ξέρω δηλαδή μέχρι ποια χρονιά πρέπει να έχω τζιτζί το βιβλίο, πριν περάσω σε EXCEL... Ο νόμος που αναφέρει ο @georgegaleos είναι του 2014, αλλά το post είναι του 2016.

Edited by Aleonymous
Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2019 at 6:37 ΜΜ, Aleonymous said:

Από πότε και μετά ισχύει αυτή η "χαλαρότητα" στην τήρηση βιβλίων? Να ξέρω δηλαδή μέχρι ποια χρονιά πρέπει να έχω τζιτζί το βιβλίο, πριν περάσω σε EXCEL... Ο νόμος που αναφέρει ο @georgegaleos είναι του 2014, αλλά το post είναι του 2016.

Εχουμε να δούμε αρκετά για τα ηλεκτρονικά βιβλία . Αν δε συμμαζευτεί το χάλι του ταξις , του εφκα και διάφορων άλλων πλατφορμών ...θα κάνουν  μια τρύπα στο νερό....

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.