Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτέκτονες και μηχανολογικά πισίνας


stravops

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση γιατί δεν βρήκα κάτι με την αναζήτηση: Αρχιτέκτονας μπορεί να υπογράψει μηχανολογικά πισινας? Μήπως με προσυπογραφη μηχανολόγου, ή πρέπει υποχρεωτικά να υπογράψει μηχανολόγος?

 

Το ερώτημα μου αφορά πισινα>50τ.μ. και θα ήθελα να μάθω τόσο για τη μελέτη όσο και για την επίβλεψη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια της ερώτησής μου, υπάρχει κάποιος νόμος όπου να αναφέρεται το δικαίωμα υπογραφής κάθε ειδικότητας μηχανικού στις διάφορες μελέτες?

Link to comment
Share on other sites

Β.Δ. 16/17.3.50 "Περι διαιρέσεως, κατατάξεως και απογραφής των Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων, περί αδειών εκπονήσεως μελετών Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων, επιβλέψεως εκτελέσεως και επιβλέψεως της λειτουργίας αυτών"

 

Ελπίζω να καλύφθηκες.

 

Αν θες τη γνώμη μου δώσε τα Η/Μ σε συνάδελφο Μηχανολόγο Μηχανικό

 

Φιλικά Μπάμπης

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί αρχιτέκτονας ή πολιτικός μηχανικός να υπογράψει τα μηχανολογικά πισίνας, ούτε για τη μελέτη ούτε για την επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Φαντάζομαι πως η περίπτωση υπογραφής αρχιτέκτονα με προσυπογραφή μηχανολόγου δεν υπάρχει, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Εγινε παιδιά, ευχαριστώ πολύ!

 

Πάντως γενικότερα υπάρχει καποια λίστα με τα δικαιωματα υπογραφής κάθε ειδικότητας μηχανικού σε διάφορες μελέτες? Γιατί απο τις περιγραφές των επαγγελματικών δικαιωμάτων δεν προκύπτει σαφές συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.