Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποσότητα μαγειρικών ελαίων και λιπών και απαιτήσεις πυροπροστασίας


poseidon

Recommended Posts

Να προσθέσω και κάτι ακόμα...

Άλλο είναι να είναι ένας αξιωματικός λίγο πιο αυστηρός όσον αφορά την εφαρμογή μιας Νομοθεσίας σε σχέση με έναν άλλο, πχ να σου πει ότι έβαλα το κλιμακόμετρο και είδα ότι η απόσταση μεταξύ των φωλιών είναι 50 μέτρα, ενώ τα λάστιχά τους είναι 40 μέτρα, και πρέπει να μπει άλλη μια Π.Φ.

Μου έχει τύχει, και είχε δίκιο. Αυστηρός μεν, αλλά είχε δίκιο. Οπότε έβαλα άλλη μία Π.Φ.

Και άλλο είναι να ερμηνεύει διαφορετικά τη Νομοθεσία.

zafsko

Δηλ. θα πας κάπου και θα τους πεις ότι στην άλλη Π.Υ. μου είπαν ότι δεν απαιτείται F-class, και εσείς μου λέτε ότι απαιτείται?

Και υπάρχει και οικονομικό θέμα: αν ο πελάτης ρωτήσει άλλον αξιωματικό και του πει ότι δεν απαιτείται, τί κάνεις εσύ ως μηχανικός? εκτείθεσαι?

Τα γράφω αυτά γιατί πολλοί συνάδελφοι δεν γνωρίζουν, αλλά το ΣΤΕ με F-class καινούριο με παρελκόμενα - τοποθέτηση - κλπ κοστίζει πάνω από 1.000 ευρώ, άρα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι απαιτείται ή όχι.

Και στον πελάτη τί λες? Ε, ξέρεις, ψιλοαπαιτείται, αλλά εξαρτάται από τον αξιωματικό... και μετά αν του πεις ότι ξέρεις, τελικά απαιτείται, θα νομίσει ότι το λες επίτηδες για να κονομίσεις! Και εγώ αυτό θα νόμιζα...

Συμπέρασμα:

Σε αντίστοιχες περιπτώσεις υπενθυμίζουμε στον αξιωματικό τη Νομοθεσία, αν υπάρχει ασυμφωνία απόψεων, καταφεύγουμε στον Προιστάμενο της Π.Υ. να διευκρινίσει το θέμα.

Μην ξεχνάς ότι υπάρχει κίνδυνος να εκτεθείς ως μηχανικός γιατί δεν πρέπει να λες άλλα σε έναν πελάτη και άλλα σε άλλον σχετικά με το ίδιο θέμα.

Δεν είναι πώς το βλέπει ο καθένας αξιωματικός ειδικά αυτό το θέμα (που κοστίζει και υπερβολικά). Υπάρχει Νομοθεσία και πρόσφατη μάλιστα και πρέπει να εφορμόζεται πιστά.

Η Νομοθεσία είναι ίδια και κοινή για όλους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. 


Ανάλαβα  πυρασφάλεια σε μαγειρείο που εχει ΣΤΕ και εστίες με υγραέριο και φριτέζα.Εχω τις εξής απορίες και όποιος μπορεί ας με βοηθήσει.


1) Για το ΣΤΕ όσα είναι τα sprinklers ανοικτού τύπου πρέπει να είναι και του κλειστού τύπου.Εδώ που βρίσκομαι πάντα βρισκω 5 ανοικτού και 1 κλειστού. Είναι αυτό σωστό?


2) Οι ανιχτευτές πρέπει υποχρεωτικά να είναι αυτόνομοι εκρηκτικών μιγμάτων με ηλεκτροβάνα όταν οι φιάλες υγραερίου είναι σε συστοιχία?


3) Η φριτέζα<10 λτ απαιτεί πυροσβεστηρα φορητό τυπου, F. Αν έχω 2 φριτέζες συνολικά <10 lt μου παν στην πυρισβεστική ότι θέλει συστημα wet chemical, κοστος του οποιου είναι ασύμφορο. Αν η φριτέζα μου είναι διπλή <10 λιτρα πρέπει πάλι να τοποθετηθεί σύστημα?Τι μπορώ να προτείνω στον πελάτη που όταν ακούσει τον κόστος θα πάει σε έναν πιο ασυνείδητο συνάδελφο? Αν βάλω 1 φριτέζα με μια ΥΔ δική του είμαι καλυμμένη?


Ευχαριστώ πολύ!


 


Μην κάνετε την ίδια ανάρτηση σε διαφορετικά θέματα.


Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.


Ευχαριστώ, hkamp.


Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

1) με μία μονή φριτέζα με όγκο <10Λτ και ΥΔ κρατάς το παλιό σύστημα (πιο οικονομικό)

2) οι ανιχνευτές συνδέονται με ηλεκτροβάνα και λειτουργούν με ρεύμα 220V ή με πίνακα 24V

3) ακριβώς πάνω από τις συσκευές τοποθετούνται τα ακροφύσια και σε ξεχωριστή χαλκοσωλήνα τα sprinklers σετ. επίσης θέλει και στηις χοάνες και στη μέσα φούσκα ακροφύσια

ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ερώτηση . Έχω φούσκα 3 μέτρα. Έχω μία ηλεκτρική συσκευή ψησίματος (πλάκα) και μία φριτέζα < 10 λίτρων. . Χρειάζομαι σύστημα τοπικής εφαρμογής  με πυρ/ρα ξηράς κονεως σωστά? Υπάρχει και η άποψη πως δεν χρειάζομαι τίποτα για αυτό ρωτάω μήπως κάτι μου διαφεύγει. 

Link to comment
Share on other sites

Σε υπό διαμόρφωση εστιατόριο που έχει γκριλιέρα αερίου, κουζίνα αερίου με 4 εστίες, φούρνο ηλεκτρικό και φούσκες πάνω από αυτά τα συστήματα, επειδή υπάρχει μόνο μία φριτέζα ηλεκτρική (διπλή 4+4 λτ), λόγω ΠΔ 15/2014, μπορώ να μη βάλω ΣΤΕ με wet chemical αλλά με αφρό και συμπληρωματικά 1 φορητό πυροσβεστήρα F;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κριτήριο (δυστυχώς ή ευτυχώς) και μόνο,  για να μπει το F,  είναι αν έχεις μονή φριτέζα πάνω από 10 Lt, ή διπλή ανεξαρτήτως λίτρων.

Δεν μας ενδιαφέρει αν είναι ρεύμα ή γκάζι.

Δεν μας ενδιαφέρει τί άλλο εχει κάτω από τη φούσκα.

Έχω βάλει F για μεγάλη φριτέζα με λουκουμάδες και μόνο. Θυμάμαι ήταν μια φούσκα μισό μέτρο και μια συσκευή μόνο.

Δεν υπάρχει άλλο με αφρό που λες. Εννοείς το F μάλλον.

Υπάρχει ή το F και ανάλογα λίτρα, ή με σκόνη 12Kg στάνταρ και έναν φορητό F 2Lt μαζί.

ΟΚ

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ κατ' αρχάς.

Ναι το σκόνης 12 kg εννοούσα.

Απλά για τη φριτέζα (1 συσκευή) μπορείς και διπλή αν είναι συνολικά <10λτ όπως λέει η 15 ΠΔ.

Άλλο 1 συσκευή (μονή ή διπλή) και άλλο 2 συσκευές (2 φριτέζες δηλ).

Εγώ έχω 1 συσκευή (διπλή) με <10λτ, άρα πάμε με ΣΤΕ σκόνης και πυροσβεστήρα F

Edited by spapako
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.