Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποσότητα μαγειρικών ελαίων και λιπών και απαιτήσεις πυροπροστασίας


poseidon

Recommended Posts

Εγώ έχω μια συσκευή υγραερίου με 4 μάτια, κάτω από μια φούσκα 2,5 μέτρων. Λογικά μπορώ να αφήσω το ξηρής σκόνης, το νέο σύστημα ξηρής σκόνης χωρίς βάνες πως ακριβώς λειτουργεί, έχει κανένας περιγραφή;

Επίσης πως ξεχωρίζουμε τις συσκευές υγραερίου σε οικιακού και επαγγελματικού τύπου; Ένας φίλος που δουλεύει στην πυροσβεστική μου είπε ότι έχει να κάνει με τον τρόπο συνδεσμολογίας και την πίεση του υγραερίου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όλες οι συσκευές σε ταβέρνες κλπ είναι επαγγελματικού τύπου.

και σε σπάνια περίπτωση που κάποια συσκευή δεν είναι, τη λαμβάνουμε σαν να είναι, αφού έτσι κι αλλιώς μας ενδιαφέρει η ύπαρξη προπανίου στο χώρο.

το έχω γράψει και αλλού για το ΣΤΕ

θα κρατήσεις τον πυροσβεστήρα, θα αλλάξεις το κλείστρο από χειροκίνητο με βάνες που είναι τώρα σε αυτόματο, και θα εγκαταστήσεις τα εξής:

καλώδιο πιστοποιημένο με γραμμική ανίχνευση της θερμοκρασίας,

πίνακα πυρανίχνευσης με φαροσειρήνα και μπουτόν ακύρωσης

τεχνική περιγραφή αν ψάξεις λίγο στο ίντερνετ θα βρεις αυτή που θες και στην μάρκα που θες

(επειδή στην ουσία το μόνο που κρατάς ίδιο είναι το σίδερο του πυροσβεστήρα και το περιεχόμενό του τη σκόνη), καλό θα ήταν να πρότεινες στον πελάτη σου για wet-chemical.

έχει λίγο παραπάνω κόστος αλλά αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα συνάδελφοι.

Έχω μία απορία.Σε κουζίνα κάτω από τον χώρο της φούσκας υπάρχουν μαγειρικές συσκευές και θα μπουν ακροφύσια.

Ακριβώς δίπλα και εκτός φούσκας υπάρχουν 2 μεγάλοι φούρνοι για πίτσα.Εκεί μπορώ να βάλω έναν πυροσβεστήρα Ξ.Κ. και να είμαι εντάξει;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να γίνει επέκταση της φούσκας και να καλύψει και τις άλλες θερμές επίφάνειες (φούρνοι) και το ΣΤΕ να τα καλύπτει όλα

ο πυροσβεστήρας που λες δεν σε καλύπτει ως εξτρά μέτρο

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν σε καλύπτει, αλλά από την άλλη οι φούρνοι αυτοί δεν έχουν μάτια κλπ, οπότε, αν ο ιδιοκτήτης δεν δύναται να επεκτείνει τη φούσκα, ας αφήσει τα πάντα ώς έχουν και δείξε στην μελέτη σου έναν 2lt F κοντά στους φούρνους.

Όπως και να έχει μίλα με την υπηρεσία!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει υποχρέωση να καλύπτεται από απαγωγή, δε χρειάζεται να καλύπτεται και από το ΣΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, ο F-2Lt είναι σχετικός με τα λάδια και σχετικός μόνο με το ΣΤΕ.

Αν διαθέτει ΣΤΕ με F-class ο συνάδελφος, τότε δεν υποχρεούται στην ύπαρξη του μικρού F-2Lt. Αν όμως το ΣΤΕ είναι με σκόνη, τότε υποχρεούται

Οι φούρνοι, θεωρούνται θερμές επιφάνειες, οπότε χρειάζεται κάλυψη με φούσκα, και το ΣΤΕ να τους καλύπτει.

Κανένα άλλο μέτρο εξτρά δε θα σε βοηθήσει ώστε να μην επεκτείνεις τη φούσκα σου.

Και στις κατόψεις θα πρέπει να φανεί ότι οι φούρνοι καλύπτονται με τη φούσκα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕ με F-Class θα βάλω στο υπόλοιπο αλλά κι εγώ νομίζω πως αφού είναι ηλεκτρική κλειστή εστία γιατί να χρειάζεται σύστημα απαγωγής καπνών και ΣΤΕ κατ'επέκταση κι εκεί;

Άρα τι να δείξω στις εστίες σαν έξτρα μέσο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.