Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσότητα μαγειρικών ελαίων και λιπών και απαιτήσεις πυροπροστασίας


poseidon

Recommended Posts

Πιαθανώς θα αναφέρεται στις βάνες (αν είναι κελιστές , τότε πάει χαμένη όλη η αυτοματοποίηση ! Θα ανοίξουν οι αμπούλες αλλά δε θα βγει τίποτα ! ! ! ) .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

iliekater

 

Στη κεφαλή του πυροσβεστήρα τοπθετείται ένα Τ που τοποθετούνται - ενώνονται οι 2 σωληνώσεις, του αυτόματου (sprinklers) και ανοιχτού συστήματος(χειροκίνητο).

 

Η μία άκρη πάει στο ανοικτό συστήμα, όπου μετά το Τ παρεμβάλλεται μια βάνα και ενεργοποιείται μόνο χειροκίνητα.

 

Η άλλη άκρη που οδεύει στο αυτόματο σύστημα με τα sprinklers, είναι πάντα standby και υπο πίεση και ενεργοποιείται ακόμη και όταν η επιχείρηση είναι κλειστή (για οποιοδήποτε λόγο), αρκεί η θερμοκρασία περιβάλλοντος του χώρου του παρασκευαστηρίου με τις μαγειρικές συσκευές, να αναπτύξει θερμοκρασία ελαφρώς μεγαλύτερη απο αυτή που είναι κατασκευασμένη (συνήθως 141 C).

 

Συνεπώς, δεν ισχύει αυτό που αναφέρει ο κόκκινος οτι

 

ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ = ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

 

Τώρα, οτι έχουν πιάσει φωτιά σε τέτοιου είδους μαγαζιά νύχτα, είναι αλήθεια και το έχουμε ακούσει όλοι μας, αλλά σίγουρα απο άλλη αιτία (βραχυκύκλωμα σε ηλεκτρική εγκατάσταση, σπινθήρα απο άλλες αιτίες εκτός κουζίνας, πιθανόν απο διαρροή υγραερίου σε ηλεκτρισμένο χώρο, κλπ)

 

Συνάδελφοι

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ - ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ & ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑΧΟΥΜΕ & ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΙ ΔΟΥΛΙΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΡΘΟΥΝΕ ΤΟ 2011!!!!

Link to comment
Share on other sites

dib :

iliekater ,

Στη κεφαλή του πυροσβεστήρα τοπθετείται ένα Τ που .....

Συνεπώς, δεν ισχύει αυτό που αναφέρει ο κόκκινος οτι

ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ = ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ

Το ξέρω :) , γι'αυτό και υποθέτω πως αυτό ήθελε να πει παραπάνω ο κόκκινος .
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι θεωρητικά έτσι είναι, η βάνα του δικτύου sprinklers είναι ή τουλάχιστον πρέπει να είναι πάντα ανοιχτή. Επειδή όμως πρακτικά έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο της διαρροής του αερίου που κρατά σε πίεση τον πυροσβεστήρα μέσω του ανοιχτού δικτύου των sprlnklers, οι καταστηματάρχες κλείνουνε τη βάνα των sprinklers για να μην πέφτει η πίεση του πυροσβεστήρα. Έτσι αχρηστεύεται ο αυτοματισμός.

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το σεβασμό κ.Κόκκινε, γιατί αυτή η αντίφαση στο προφίλ σας;

 

κόκκινος

Επάγγελμα: Ιδιώτης-Μη μηχανικός

Ειδικότητα: Χημικός ΜηχανικόςΗμ. Εγγραφής: Mar 2010

Μηνύματα: 144

Φήμη: 54

Link to comment
Share on other sites

Ανταποδίδοντας τον σεβασμό κύριε Skeptike, μάλλον πρέπει να απευθυνθείτε στους συντονιστές του site για το λάθος τους. Είμαι Χημικός Μηχανικός Ε.Μ.Π. με MSc (Eng) στην Αγγλία. Με την ευκαιρία, ας διορθωθεί το λάθος και ευχαριστώ τον συνάδελφο που το παρατήρησε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ποσειδώνα θα σου πώ τι συμβάινει στην περιπτωσή μου.

Καταθέτω αυτές τις μέρες συμπληρωματική μελέτη φυσικού αερίου σε εστιατόριο.Ο τύπος στο υπάρχον σύστημα τοπικής εφαρμογής στο παρασκευαστήριο του έχει μια φριτέζα < 10lt , ενα γύρο και μια σχάρα. Η πυροσβεστική μου ζητάει να κάνω υπεύθυνη δήλωση για την ύπαρξη μιας φριτέζας <10Lt και μου λέει να μην αντικαταστήσω το υπάρχον σύστημα τ.ε.

Χρεώνεται ο φάκελος kai o ενργήσας τον έλεγχο μου γράφει στις παρατηρήσεις ότι απαιτείται να τοποθετηθεί 1 ακόμη φορητός πυροσβεστήρας 2lt (wet chemichal μου είπε)για κατάσβεση πυρκαγιών κατηγορίας F με ελάχιστη κατασβεστική ικανότητα 25F, σύμφωνα με την 6776 Διαταγή και να τον τοποθετήσω εκεί πλησίον του συστήματος τ.ε.

Αυτά..

Eπαναφερω το θεμα εχοντας ιδια περιπτωση. Μου ζητησαν απο την πυρ/κη στη Μαρτιου τεχνικη εκθεση για συστηματα τυπου F σε υφισταμενη εγκατασταση με τοπικη εφαρμογη ξηρας κονεως, χωρις φυσικα να μου εξηγησουν κ πολλα πολλα. Τελος παντων ψαχνοντας βρηκα μια ακρη απλα οπως ειδα οι αποψεις διυστανται για το τι ζητα τελικα η πυρ/κη. Θελουν οντως εναν 2lt πυρ/ρα wet chemical για φριτεζες με λαδι <10lt και εαν ναι τι διαολο τεχνικη περιγραφη θελουν, να τους επαναλαβουμε πως δρα π.χ. το κατασβεστικο μεσο στην εστία?

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μία περίπτωση με 1 ψησταριά υγραερίου, 1 εστία υγραερίου και 2 φριτέζες.

 

Στις φριτέζες δεν βρίσκω ταμπελάκι για την χωρητικότητα, ούτε ο ιδιοκτήτης γνωρίζει, γιατί είναι μεταχειρισμένες.

Τι να κάνω, να μετρήσω τα δοχεία τους και να βρω τον όγκο;

 

Εάν είναι κάτω από 10 λίτρα, θα είμαι καλυμμένος με ένα φορητό πυροσβεστήρα F,

ή ακόμα και σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί σύστημα τ.ε.;

 

Και τι σύστημα θα χρειαστώ τελικά, ξηράς κόνεως ή wet chemical;

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

με δύο φριτέζες πας για σύστημα wet chemical.

 

Για να το αποφύγεις πρέπει να έχεις ΜΙΑ συσκευή λιγότερο από 10 λίτρα και όχι το σύνολο των συσκευών να είναι κάτω από 10.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτά που διαβάζω πιο πάνω, κανένα μπέρδεμα δεν υπάρχει Συνάδελφοι, από την στιγμή που έχουν ήδη δοθεί οι κατάλληλες διευκρινήσεις από το Αρχηγείο του Πυροσβεστικού Σώματος, σχετικά με τις τραγικές παραπλανήσεις που δημιούργησε η Εγκύκλιος: 6776 Φ.701.2/4-2-2012, ως Διευκρινιστική της 61047 Φ.701.6/27-11-2009

 

Το πρόβλημα που αναφέρει ο Συνάδελφος LeftLane, το είχαμε όλοι αμέσως μετά την δημοσίευση της 6776 Φ.701.2/4-2-2012 και ειδικότερα οι ίδιοι οι Αξιωματικοί της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Κορίνθου, έτσι η τελευταία-τελευταία διευκρινιστική εγκύκλιος, δεν είναι η πιο πάνω, αλλά είναι η 7094 Φ.701.2/15-3-2012, η οποία όμως εξακολουθεί να γίνεται “γαργάρα” από τις περισσότερες Πυροσβεστικές Υπηρεσίες, προκειμένου να διευκολυνθούν οι “ψεύτικες υπεύθυνες δηλώσεις” που μας εκθέτουν ως αρμόδιους Μηχανικούς, μέρα με τη μέρα, αλλά ταυτόχρονα και κάποιοι να πουλούν ακόμη, ότι θέλουν.

 

Φαίνεται όμως, ότι με τα νέα οικονομικά μέτρα του Μνημονίου, οι Υπηρεσίες της Πυροσβεστικής συρρικνώνονται και αναγκάζονται να ανατρέχουν ξανά στα αρχεία τους. Το παρήγορο είναι, ότι ακόμη και στην Ελλάδα, την χώρα των πολλών κουτοπόνηρων, το σωστό επικρατεί τελικά, αλλά με πάρα πολύ αργό ρυθμό!

 

Συμπεραίνουμε ότι:

 

α. Φορητός Πυροσβεστήρας τύπου F θα πρέπει να μπαίνει μόνο στα καφενεία που έχουν ένα μόνο πετρογκάζ. Σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις, όπου υπάρχουν και άλλες συσκευές, πλην της όποιας φριτέζας (έστω και μικρότερης των 10 lit) απαιτείται ένα σωστό μόνιμο σύστημα τύπου F (που ταυτόχρονα είναι και τύπου Α -στερεά καύσιμα).

 

β. Σύμφωνα με τον Ελληνικό Νόμο οι Μηχανικοί είναι υπεύθυνοι για τα Μόνιμα Συστήματα Πυρόσβεσης και για τον λόγο αυτόν, ο Αξιωματικός της Πυροσβεστικής πρέπει να θεωρεί την τεχνική περιγραφή που υποβάλλει ο Μηχανικός, έστω και αν είναι λανθασμένη, εφόσον ο Μηχανικός φέρει ακέραια την ευθύνη του.

 

γ. Η απόδοση ευθυνών για τα Μόνιμα Συστήματα Πυρόσβεσης είναι μια υπόθεση τήρησης της σωστής διαδικασίας μεταξύ: Κατασκευαστού - Μελετητή - Εγκαταστάτη (Επιβλέποντα), όπως αναφέρεται στα αναγνωρισμένα πρότυπα σχεδιασμού - εφαρμογής και περιοδικού ελέγχου μονίμων πυροσβεστικών συστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.