Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσότητα μαγειρικών ελαίων και λιπών και απαιτήσεις πυροπροστασίας


poseidon

Recommended Posts

ειμαι στη μεση της διαδικασιας. Θα σας ενημερωσω για την οποια εξελιξη. Εχω περιπτωση υφισταμενου συστηματος ξηρας κονεως με φριτεζα <10λτ λαδιου και σχαρες ψησιματος. Συμφωνα με τις διευκρινιστικες αρκει το υπαρχον και χρειαζεται επιπλεον μονο ενας 2Lt τυπου F.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας συνάδελφοι.....

λίγο άσχετο, αλλά χρειάζομαι τη βοήθειά σας....

Σε μελέτη πυροπροστασίας που κατέθεσα για snak-bar (55m2, κατηγορία Α, άτομα 22) με χρήση υγραερίου, μου ζήτησαν στις παρατηρήσεις, ανάμεσα σε άλλα: "Να δοθεί παράρτημα υγραερίου όπως προβλέπουν οι σχετικές διαταγές του Α.Π.Σ. και όχι Συμπληρωματική μελέτη υγραερίου".

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? δε μπορώ να βρω πουθενά τη φόρμα του παραρτήματος....... μήπως απλά πρέπει να αλλάξω το εξώφυλλο και από "Συμπληρωματική μελέτη" να το κάνω "ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ"? ... με τρέχουν επειδή είμαι νέος στην πιάτσα? (αν κρίνω από τις υπόλοιπες παρατηρήσεις που δέχτηκα......)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσφατα που το χρειάστηκα, έκανα μία αναφορά σε κάθε κεφάλαιο της παλιάς Συμπληρωματικής Μελέτης Υγραερίου.

Κάτι σαν περίληψη δλδ, όπως έχουν αναφέρει κι άλλοι συνάδελφοι εδώ.

 

Βέβαια στην αρχή του είχα δώσει τίτλο 'Τεχνικό Υπόμνημα Υγραερίου' (μη ρωτήσεις γιατί) και μου είπαν να το αλλάξω σε 'Παράρτημα Υγραερίου'.

 

Εδώ νομίζω υπάρχει θέμα σχετικό με την απορία σου.

http://www.michanikos.gr/topic/28785-Νέο-τεχνικό-υπόμνημα-για-υγραέριο-κατηγορίας/

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Η πυροσβεστικη δυσκολα "τρεχει" καποιον τσαμπα

για μενα ειναι απο τις υπηρεσιες που δουλευουν μια χαρα

 

εχουν και τα στραβα τους αλλα κυλαει το θεμα.....

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό πιστεύω, ρολλάρουν καλά σε σχέση με άλλες υπηρεσίες.

Αλλά η γραφειοκρατία διακρίνεται άνετα μερικές φορές.

 

Τέλος, γενικά οι παρατηρήσεις της ΠΥ δεν είναι ΄τζάμπα',

αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που σε τρέχουν για τις λέξεις και τα εικονίδια!

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

..................Συμπεραίνουμε ότι:

 

.......β. Σύμφωνα με τον Ελληνικό Νόμο οι Μηχανικοί είναι υπεύθυνοι για τα Μόνιμα Συστήματα Πυρόσβεσης και για τον λόγο αυτόν, ο Αξιωματικός της Πυροσβεστικής πρέπει να θεωρεί την τεχνική περιγραφή που υποβάλλει ο Μηχανικός, έστω και αν είναι λανθασμένη, εφόσον ο Μηχανικός φέρει ακέραια την ευθύνη του.

 

γ. Η απόδοση ευθυνών για τα Μόνιμα Συστήματα Πυρόσβεσης είναι μια υπόθεση τήρησης της σωστής διαδικασίας μεταξύ: Κατασκευαστού - Μελετητή - Εγκαταστάτη (Επιβλέποντα), όπως αναφέρεται στα αναγνωρισμένα πρότυπα σχεδιασμού - εφαρμογής και περιοδικού ελέγχου μονίμων πυροσβεστικών συστημάτων.

 

πω πω ανατριχιασα με τοση ευθυνη που επιβαρυνομαστε.

Ξερετε ποια ειναι η τιμωρια για ψευτικες υπευθυνες δηλωσεις για μονιμα συστηματα?

Link to comment
Share on other sites

τιμωρια δε ξερω αλλα στο μετρο φωτοβολιδα των απαλλαγων απο ππ

κινηθηκε εισαγγελεας

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταργηθεί πράγματι η συμπληρωματική μελέτη υγραερίου. Αυτό που σου λέει σαν παράρτημα ενοεί ότι μέσα στη μελέτη πυροπροστασίας να συμπεριλάβεις και κάποια πράγματα για το υγραέριο (μάλλον κάποια από αυτά που θα έβαζες στη συμπληρωματική υγραερίου, δεν είμαι σίγουρος, υποθέτω).

Link to comment
Share on other sites

απλά γράφεις στον τίτλο παράρτημα υγραερίου και κρατάς όλα τα υπόλοιπα ίδια όπως στην συμπληρωματική (έτσι τουλάχιστον γίνεται στα μέρη μου)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.