Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Eπαγγελματικό αυτοκίνητο για Μηχανικό


astris

Recommended Posts

Μόλις αγόρασα στο όνομα της εταιρείας ένα renault clio van. Γνωρίζει κάποιος αν εξακολουθεί να είναι υποχρεωτικό να μπει το λογότυπο της εταιρείας δεξιά και αριστερά στις πόρτες; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 1/6/2019 at 8:54 ΠΜ, mikepaltri said:

Μόλις αγόρασα στο όνομα της εταιρείας ένα renault clio van. Γνωρίζει κάποιος αν εξακολουθεί να είναι υποχρεωτικό να μπει το λογότυπο της εταιρείας δεξιά και αριστερά στις πόρτες; 

Καλημέρα, δεν νομίζω οτι χρειάζεται κάτι τέτοιο. Tο 2015  που αγόρασα Opel Corsa van δεν μου ανέφερε κανείς στη ΔΟΥ ότι χρειάζεται να αναγράφεται κάτι στο πλάι του αυτοκινήτου και απο τότε κυκλοφορώ κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για αγορά αυτοκινήτου μικτής χρήσης έχετε καθόλου άποψη; Κοιτούσα αυτοκίνητο σε μια αντιπροσωπεία και πάνω στην κουβέντα με τι ασχολούμαι και τα σχετικά του ανέφερα ότι είμαι μηχανικός. Θεώρησε αυτονόητο ότι μπορώ να βγάλω το 5θυρο αυτοκίνητο ως μικτής χρήσης. Δεν επεκταθήκαμε σε λεπτομέρειες αν έχω εργολαβικό ΚΑΔ ή δουλεύω μόνο ως μελέτη - επίβλεψη. Σε γενικές γραμμές ανέφερε αυτά του άρθρου 22 του Ν 4172/2013. Απλά το προχώρησε παραπέρα για να μην δημιουργείται πρόβλημα από την εφορία σε ενδεχόμενο έλεγχο να προχωρώ από μόνος μου σε φορολογική αναμόρφωση κάθε έτος σε ποσοστό 70% επαγγελματικές δαπάνες  30% προσωπικές. Για το ΦΠΑ ήταν κάθετος ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν εκπίπτει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

μετα λήξη του ''συναγερμου'' λέω να αλαξω το παλιό μου επαγγελματικο, ακούω γνώμες 

https://www.tradus.com/el/metafora/mikra-leoforeia/kleista-van/peugeot/peugeot-expert-2-0-hdi-128-pk-l2h1-airco-trekhaak-sidebars-2013-5229733

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 28/10/2019 at 6:14 ΜΜ, thkera said:

Για αγορά αυτοκινήτου μικτής χρήσης έχετε καθόλου άποψη; Κοιτούσα αυτοκίνητο σε μια αντιπροσωπεία και πάνω στην κουβέντα με τι ασχολούμαι και τα σχετικά του ανέφερα ότι είμαι μηχανικός. Θεώρησε αυτονόητο ότι μπορώ να βγάλω το 5θυρο αυτοκίνητο ως μικτής χρήσης. Δεν επεκταθήκαμε σε λεπτομέρειες αν έχω εργολαβικό ΚΑΔ ή δουλεύω μόνο ως μελέτη - επίβλεψη. Σε γενικές γραμμές ανέφερε αυτά του άρθρου 22 του Ν 4172/2013. Απλά το προχώρησε παραπέρα για να μην δημιουργείται πρόβλημα από την εφορία σε ενδεχόμενο έλεγχο να προχωρώ από μόνος μου σε φορολογική αναμόρφωση κάθε έτος σε ποσοστό 70% επαγγελματικές δαπάνες  30% προσωπικές. Για το ΦΠΑ ήταν κάθετος ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν εκπίπτει. 

καλησπερα,. Τελικα εβγαλες ακρη με την αγορα ημι επαγγελματικου;

Ενδιαφερομαι για αγορα ημι επαγγελματικου οχηματος, απο την αντιπροσωπεια που θελω να το παρω το αυτοκινητο βγαινει με ΦΙΧ

το θεμα μου ειναι αν τα ΚΑΔ μου μπορουν να το δικαιολογήσουν. Ειμαι πολιτικος μηχανικος ΤΕ με καδ 71.12.1000 & 42.99.0000.

Αν γνωριζει καποιος να με βοηθησει,  διοτι οπου και να ρωτησω, απαντηση ξεκαθαρη δεν πηρα. Απο μηχανολογικο, εφορια, λογιστες, ο ενας πεταει το μπαλακι στον αλλο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου και του τίτλου θέματος. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 25/8/2020 at 8:26 ΜΜ, Αποστόλης Ίτσιος said:

καλησπερα,. Τελικα εβγαλες ακρη με την αγορα ημι επαγγελματικου;

Ενδιαφερομαι για αγορα ημι επαγγελματικου οχηματος, απο την αντιπροσωπεια που θελω να το παρω το αυτοκινητο βγαινει με ΦΙΧ

το θεμα μου ειναι αν τα ΚΑΔ μου μπορουν να το δικαιολογήσουν. Ειμαι πολιτικος μηχανικος ΤΕ με καδ 71.12.1000 & 42.99.0000.

Αν γνωριζει καποιος να με βοηθησει,  διοτι οπου και να ρωτησω, απαντηση ξεκαθαρη δεν πηρα. Απο μηχανολογικο, εφορια, λογιστες, ο ενας πεταει το μπαλακι στον αλλο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου και του τίτλου θέματος. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Παύλο ελπίζω να έχεις βγάλει άκρη κοντά τρία χρόνια μετά. Πάντως εγώ όσο το έψαξα κλίνω στο ότι από τη στιγμή που έχει κανείς κατασκευαστικό ΚΑΔ (άρα εγγραφή στο ΓΕΜΗ) είναι σχεδόν σίγουρο ότι δικαιούται ΦΙΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.