Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Eπαγγελματικό αυτοκίνητο για Μηχανικό


astris

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρώτα από όλα το Φ.Π.Α. της αξίας του αυτοκινήτου.

Μετά περνάς βενζίνες ή πετρέλαιο στα έξοδα γλιτώνοντaς το Φ.Π.Α.

Είναι μια σημαντική δαπάνη για αυτούς που το χρησιμοποιούν καθημερινά ,ιδίως με την τωρινή τιμή της βενζίνης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, νομίζω ότι είναι σημαντικό το όφελος θα το ψάξω πιο αναλυτικά και θα ενημερώσω για την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 9 months later...

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι επαγγελματικό αυτοκίνητο έχουμε.

Ώς μηχανικοί (ατομική επ.) μπορούμε να έχουμε επαγγέλματικο αυτοκίνητο και πλέον και Diesel.

Σκέφτομαι για αγορά το Opel CorsaVan.

 

Καλημέρα και πάλι

 

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Πριν αγοράσεις επαγγελματικό αυτοκίνητο, σκέψου το καλά.

 

Αν δεν έχεις ήδη Ι.Χ. το ξεχνάς το επαγγελματικό.

 

- Στο επαγγελματικό απαγορεύεται να μεταφέρεις οτιδήποτε χωρίς τιμολόγιο. Π.χ. αν κουβαλήσεις κάτι για να εξυπηρετήσεις έναν φίλο που μετακομίζει, όπως π.χ. μια τηλεόραση , θα σου αλλάξει τα φώτα το ΣΔΟΕ αν σε σταματήσει στον δρόμο για έλεγχο. Κανονικά για ότι έχεις μέσα στο επαγγελματικό αυτοκίνητο πρέπει να έχεις παραστατικά αγοράς και ανάλογα με την περίπτωση και δελτίο αποστολής.

 

- Το επαγγελματικό απαγορεύεται να το οδηγήσει οποιοσδήποτε εκτός από τον ιδιοκτήτη, εκτός αν έχει επαγγελματικό δίπλωμα. Αν π.χ. το οδηγήσει ο αδερφός σου ή η σύζυγος/φίλη σου, θα μπλέξετε σε τυχόν έλεγχο.

 

- Επίσης θα έχεις πρόβλημα αν βρίσκεσαι πολύ μακριά από την έδρα σου για μη επαγγελματικό λόγο. Βέβαια μπορείς να ισχυρισθείς πως πήγες να δεις κάτι για μια υποψήφια δουλειά αλλά γενικά μπορούν να σου κάνουν την ζωή δύσκολη. Δεν επιτρέπεται η χρήση του για βόλτες.

 

Αφού εκτιμήσεις τα παραπάνω και σιγουρευτείς πως θες επαγγελματικό, συζητάμε για το ποιο να πάρεις.

 

Πριν 2 εβδομάδες ήμουν στην θέση σου, και μετά από τις υποδείξεις φίλων και του λογιστή μου κατέληξα να αποκτήσω ένα Ι.Χ. ώστε να κοιμάμαι ήσυχος.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ καλά ενημερωμένος!

Ωστόσο, κάπου δε το ζύγισες σωστά κατά τη γνώμη μου! Στη χώρα του μεγάλου αδελφού, μπορεί και να είναι έτσι! Αλλά στην ελληνική πραγματικότητα και ο "Κάρλος το Τσακάλι" να είσαι και να το έχεις και σε επιγραφή πάνω στο αυτοκίνητο, δε θα σε σταματάνε τόσο συχνά και για τόσο εμπεριστατωμένο έλεγχο! Και τα λέω έχοντας πολλά χρόνια επαγγελματικά αυτοκίνητα στην επιχείρηση, και έχοντας περάσει αρκετούς ελέγχους που αφορούσαν μόνο στα τυπικά (άδεια-δίπλωμα-ασφάλεια-κτεο)!

Απαντώντας στο φίλο που ρώτησε, δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί ως μηχανικός απλά να έχει επαγγελματικό, νομίζω ότι μόνο ως ΕΔΕ μπορεί να βγάλει. Για τη χρησιμότητα του όμως, ειδικά αν δεν έχει να καλύψει ανάγκες (μεταφορικές) οικογένειας κτλ είμαι σίγουρος!Και το αυτοκίνητο που ανέφερε, είναι πολύ αξιόλογο και δικαίως best seller!

Edited by Gousgounis
Παράθεση ολόκληρου του προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην ειστε σιγουροι οτι ως Π.Μ. ελ. επαγγελματιες μπορειτε να εχετε επαγγελματικο οχημα?

Για καντε μια ερωτηση στο Μηχανολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.