Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Eπαγγελματικό αυτοκίνητο για Μηχανικό


astris

Recommended Posts

Δε βρίσκω πρόβλημα...ΙΧ δεν είναι κι αυτή; εκτός αν υπάρχει άλλος ορισμός...

 

Ο λογιστής σου τι λεει;

 

Υ.Γ. στη τελική αν έχεις και αυτοκίνητο, κόβε τα εκεί, οτι ντεμέκ χρησιμοποιείς το αυ/το ΙΧ σου για τις δουλειές σου.

 

Παντως με το ποσο που εκπίπτει τελικά, (νομιζω υπάρχει και πλαφόν) δε πρεπει να κερδίζεις και πολλά πράγματα. Βέβαια οτι γλυτώσεις κέρδος ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω ήξερα οτι αλλο επαγγελματικό αυτοκίνητο αλλο ιχ.. Δεν μπορεις να χρησιμοποιείς το πρωτο για ιδιωτική χρήση ούτε το δεύτερο για επαγγελματικές υποχρεώσεις.. Τωρα αν άλλαξε κατι δεν ξερω..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω πρόβλημα...ΙΧ δεν είναι κι αυτή; εκτός αν υπάρχει άλλος ορισμός...

 

Ο λογιστής σου τι λεει;

 

Υ.Γ. στη τελική αν έχεις και αυτοκίνητο, κόβε τα εκεί, οτι ντεμέκ χρησιμοποιείς το αυ/το ΙΧ σου για τις δουλειές σου.

 

Παντως με το ποσο που εκπίπτει τελικά, (νομιζω υπάρχει και πλαφόν(1)) δε πρεπει να κερδίζεις και πολλά πράγματα. Βέβαια οτι γλυτώσεις κέρδος ειναι.

 

(1) Πλαφόν δεν υπάρχει ... η λογική είναι ότι μπορούν να εκπέσουν όλες οι παραγωγικές δαπάνες που επιφέρουν, μακροπρόθεσμα ή βραχυπρόθεσμα, έσοδα στην επιχείρηση ή νομική οντότητα εφόσον πληρούνται προϋποθέσεις του άρθρου 22 του ν. 4172/2014.

 

Εγω ήξερα οτι αλλο επαγγελματικό αυτοκίνητο αλλο ιχ.. Δεν μπορεις να χρησιμοποιείς το πρωτο για ιδιωτική χρήση ούτε το δεύτερο για επαγγελματικές υποχρεώσεις.. Τωρα αν άλλαξε κατι δεν ξερω..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος φορολογικά δεν νομίζω να υπάρχει η εννοια του επαγγελματικού αυτοκινήτου.

Απ' όσο γνωρίζω υπάρχει η έννοια του επιβατικού αυτοκινήτου και του φορτηγού αυτοκινήτου.

Ενα επιβατικό ή ένα φορτηγό μπορεί να είναι έτε Ι.Χ. (π.χ. αυτά που ανήκουν σε ατομικές, εταιρικές επιχειρήσεις ) είτε Δ.Χ. (π.χ. ταξί, φορτηγά δήμων) με διαφορετική αντιμετώπιση του επιβατικού από το φορτηγό αναφορικά στην φορολογία και τον ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Φορολογικα δεν γνωριζω, αν και ξερω οτι τα επαγγελματικα δηλωνονται στη ΔΟΥ.

Σιγουρα εχει διαφορα για τη Δ/ση Μεταφορων.

Επισης ενα κλασσικο ΙΧ δεν μπορεις να το δηλωσεις ως επαγγελματικο, πρεπει να υπαρχουν καποιες "προδιαγραφες".

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, έχεις δικιο. Απλά επικρατεί να το λέμε επαγγελματικό. Οντως, ΙΧ φορτηγό είναι.

 

Γι'αυτο αλλωστε και πληρώνει τελη με κιλά και οχι με κυβικά ή ρύπους.

Link to comment
Share on other sites

Θα φανει αστειο σε μερικους, αλλα δικαιολογειται αγορα και άλλες δαπάνες μοτοσυκλετας που προοριζεται για επαγγλαμτικη χρηση ? Ειλικρινα , εχω ηδη μοτοσυκλετα και στην πραγματικοτητα κατα 95% την χρησιμοποιω για την μεταβαση σε υπηρεσιες και πελατες εντος και εκτος πολης που εννοειται οτι με αυτ/το θα ηταν 5 φορες πιο χρονοβόρο!

 

Ναι, μπορείς να τα βάλεις στα έξοδα (αξία+ΦΠΑ μαζί). Αν την χρησιμοποιείς και για άλλες χρήσεις (π.χ. προσωπική χρήση), τότε κάνεις επιμερισμό των δαπανών (με ότι % νομίζεις). Σχετικά με τις εκπιπτόμενες και μη δαπάνες (γενικά), δες τα άρ. 22 και 23 ΚΦΕ Ν. 4172/2013, καθώς και την ερμηνευτική εγκύκλιο ΠΟΛ 1113/2015 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21009 .

 

Δε μπορείς να εκπέσεις τον ΦΠΑ των εξόδων μοτοσικλέτας από τον ΦΠΑ εσόδων - βλ. #88 παραπάνω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@astrah, εξηγήσου!

 

Εγώ οταν το ειχα ψάξει δε γινόταν.

 

Πρεπει το αυτ/το να εχει 2 θέσεις. Και πρέπει να βγαίνει ως Ν (φορτηγό δηλαδή στην άδεια κυκλοφορίας).

 

Ετσι πήρα το κλιο που έχω.

 

Υ.Γ. ισως να βγαίνει το duster "φορτηγάκι".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.