Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Eπαγγελματικό αυτοκίνητο για Μηχανικό


astris

Recommended Posts

Αναφορικά και μόνο στα περί δαπανών ιδιωτικού ΙΧ.

 

Δεν υπάρχει πλέον καμία ποσόστωση, εκτός αν εννοείς το 30% (και αντίστοιχα το υπόλοιπο 70%) που έχει να κάνει με δαπάνες ως παροχή σε είδος, π.χ. η παραχώρηση εταιρικού οχήματος σε εργαζόμενο ή εταίρο ή μέτοχο.

Ο κανόνας σύμφωνα με τον ν.4172/2013, είναι ότι όποια δαπάνη πληροί τα κριτήρια του άρθρου 22 και συγχρόνως δεν εμπίπτει στον περιοριστικό κατάλογο των μη εκπιπτόμενων δαπανών του άρθρου 23, εκπίπτει από τα ακαθάριστα έσοδα της επιχείρησης.

Το θέμα όμως ποιο μπορεί να είναι? Ότι σε συνδυασμό των: περ. ιβ, του άρθρου 23 και πιθανότητας οι εν λόγω δαπάνες να χαρακτηρισθούν από τον φορολογικό έλεγχο ως προσωπικές. Θεωρώ όμως ότι η παραγωγικότητα μιας δαπάνης αποτελεί απόφαση της επιχείρησης και δεν νομίζω ότι μπορεί να κριθεί τόσο "έντιμα" από τον έλεγχο. Οπότε σκόπιμο είναι να συσχετίζονται κάπως τα έξοδα αυτά με τα έσοδά, π.χ. με την σύνταξη κατάστασης εξόδων ανά έργο ή ανά πελάτη προκειμένου κάπως να μπορεί να αποδειχθεί το παραγωγικό αυτών, ή τέλος πάντως όπως έχει συζητηθεί και αλλού να μπορούμε κάπως να τεκμηριώσουμε ότι η το έξοδο είναι παραγωγικό για την επιχείρηση.

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα το έξοδο αυτό να μειωθεί με καταχώρηση μέρος αυτού, ως μόνιμη διαφορά, αν θεωρηθεί ότι αφορά προσωπικές μετακινήσεις.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχει καποιος συναδελφος Πολιτικος Μηχανικος ΦΙΧ? Μπορει να μας πει συγκεκριμενα με ποιον ΚΑΔ καταφερε να βγαλει την αδεια?

Απ' οτι εχω καταλαβει ενας ΑΤΜ εχει by default το δικαιωμα να εχει ΦΙΧ ενω ενας Πολ. Μηχ. οχι. Δεν το πολυκαταλαβαινω μιας και σαν πολιτικος μηχανικος εχω τοπογραφικο εξοπλισμο και κανω τοπογραφικα. Μαλιστα το ΙΧ μου εχει καταστραφει (να μη χρησιμοποιησω καποια χειροτερη λεξη) απο το πηγαινε ελα σε βουνα και σε λαγκαδια ειδικα τους χαλεπους καιρους που δεν ειχαμε γεωδαιτικα GPS και ψαχναμε βαθρα ΓΥΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. επειδή με ταλαιπώρησε και εμένα αρκετά αυτό το θέμα, προκειμένου να δεχτούν από το μηχανολογικό να δηλωθεί το όχημα ως Επαγγελματικό ΦΙΧ, έπρεπε να προσθέσω έναν ΚΑΔ ο οποίος να αφορά κατασκευαστικές εργασίες, ώστε να δικαιολογεί την μεταφορά υλικών + εξοπλισμού. Εάν έχεις ΚΑΔ οι οποίοι αφορούν μόνο παροχή υπηρεσιών ή/και έρευνας πεδίου δεν στο δικαιολογεί, οπότε πρόσθεσε έναν ΚΑΔ και είσαι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφε Αρχιτέκτονα που πρόσθεσες τον ΚΑΔ ώστε το όχημα σου να θεωρηθεί επαγγελματικό, μπορείς να με ενημερώσεις αν έχει έξοδα αυτή η προσθήκη και κάθε πότε πόσα?

 

και πως το κατάφερες αυτό???? οταν μίλησα με τον λογιστή μου ειπε "Αρχιτέκτονας, δύσκολο", "τοπογραφος θα μπορουσε να παρει και παλι δυσκολο, καθώς αν έπαιρνε όχημα 4χ4 θα έπρεπε να αφαιρέσει τα 2 πίσω καθίσματα να θεωρειτε επαγγελματικό"... Οποτε πως τα καταφερες εσυ evan.gk εγω που ειμαι μελος κατασκευαστικης επιχειρησης μπορω να δηλωσω ΚΑΔ οτι κανω οικοδομικες εργασιες? Συχνα κουβαλαω, υλικα οικοδομης.

 

δεν χρειάζεται να απαντήσεις! Κατανοώ ότι θα ήθελες να μείνει μυστικός ο τρόπος σου.  Εξάλου όλοι, δεν έχουν τον ιδιο τροπο να το καταφερνουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορείτε να προσθέσετε οποιονδήποτε ΚΑΔ γύρω από την οικοδομή θέλετε χωρίς πρόβλημα. Υπεργολαβία για πατώματα, για καλούπια για οικοδομικό σκυρόδεμα, κτλ.

Αν εξαιρέσουμε τους ΚΑΔ που έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα, όπως π.χ. μηχανικοί, γιατροί και δικηγόροι, τα περισσότερα επαγγέλματα και ιδίως αυτά που περιλαμβάνουν χειρονακτική εργασία μπορείτε να τα δηλώσετε. Αρκετά από αυτά δικαιολογούν αυτοκίνητο.

Το θέμα είναι τι θα πει ο λογιστής στο τέλος, έχει εμπειρία στον κλάδο του που δεν έχουμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και καλή χρονιά.

Νομίζω ότι έχω γράψει πολύ ξεκάθαρα το πως το έκανα,  όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο συνάδελφος @sdim.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ...υπάρχει απλά ο "κλασσικός τρόπος που ισχύει στην χώρα μας, ότι τίποτα δεν είναι standard, ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, κάθε υπάλληλος ερμηνεύει αλλιώς τον νόμο, και ότι κάθε φορά, ο καθένας μας πρέπει να σπαταλάει πολύ χρόνο, προκειμένου να "ΞΑΝΑΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ" ... 

ΥΠΑΡΧΟΥΝ οι αρμόδιες υπηρεσίες(μηχανολογικό), όπου όταν πας με τα απαιτούμενα χαρτιά(βλ. απαιτούμενα έγγραφα ταξινόμησης Επαγγελματικού οχήματος), σου λένε αν μπορεί να ταξινομηθεί ένα φορτηγό ή ενα κλειστό φορτηγό ή ένα όχημα γενικότερα που πληρεί τις προδιαγραφές του "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ", στην επιχείρηση που διαθέτεις, ΚΟΙΝΩΣ, ελέγχουν,  αν οι ΚΑΔ που έχεις δικαιολογούν το όχημα, και αν το ΟΧΗΜΑ διαθέτει τις προδιαγραφές.

από εκεί και πέρα, είναι θέμα του καθενός πως ασκεί το επάγγελμα, προκειμένου να δικαιολογεί το όχημα και τις δαπάνες. 

αν π.χ. βάλεις ΚΑΔ κατασκευών ΧΩΡΙΣ να κανεις στην πραγματικότητα κατασκευές για να πάρεις απλά το όχημα, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν μπορείς να δικαιολογείς έξοδα αυτοκινήτου και καυσίμου- ΑΣΧΕΤΑ με το αν εχεις επαγγελματικό όχημα. ΑΠΛΗ ΛΟΓΙΚΗ είναι...

δυστυχώς ως κλάδος είμαστε "χαντακωμένοι" σε αυτο το κομμάτι, μιας και εάν ασχολούμαστε μόνο με μελέτες, επιβλέψεις  και συμβουλευτικές υπηρεσίες, δεν έχουμε τη δυνατότητα να έχουμε ένα επαγγελματικό όχημα.... ΟΠΩΣ αντίστοιχα, δεν έχουμε τη δυνατότητα να δικαιολογούμε εταιρικά γεύματα, μεταφορές και άλλα πολλά πράγματα, που αποτελούν βασικά έξοδα της δραστηριότητας μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

τα περισσότερα Φ.Ι.Χ έχουν κλειστά τα πίσω παράθυρα. Υπάρχουν όμως κάποιες εταιρείες που πουλάνε μοντέλα με "ανοιχτά" τα πίσω παράθυρα και φαίνεται εξωτερικά σαν επιβατικό Ι.Χ. αλλα χωρίς όμως τα πίσω καθίσματα. Ξερετε εαν υπάρχει κάποια διάταξη όπου επιτρέπει τα πίσω παράθυρα να είναι ανοιχτά ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.