Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Eπαγγελματικό αυτοκίνητο για Μηχανικό


astris

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 145
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα τέλη κυκλοφορίας για "αγροτικό"-επαγγελματικό πηγαίνουν με το ωφέλιμο βάρος ή τους ρύπους;

 

Μιλώ για τη περίπτωση αγοράς ενός μεταχειρισμένου απο Γερμανία πχ τριετίας.

Link to comment
Share on other sites

Στα επαγγελματικά υπολογίζεται μόνο από το βάρος. Οι ρύποι ποτέ δεν προσμετρώνται...

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Ωραία συνεπώς δεν μας ενδιαφέρει ούτε ο κυβισμός που οσο μεγαλύτερος τόσο περισσότεροι οι ρυποι...

Ευχαριστώ cna.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα. Θα ηθελα να ρωτησω αν πολιτικος μηχανικος μπορει να εχει επαγγελματικο αυτοκινητο; Εχω ακουσει διάφορες απόψεις...

Link to comment
Share on other sites

επαγγελματικο δικαιουνται ολοι οι ελευθ επαγγελματιες 

εγω εχω ενα mitsubishi l 200 τετρακαμπινο 4χ4 απο το 2007

μου ζητηθηκε μονο απο την ΔΟΥ για την αποδ του επαγγ

Link to comment
Share on other sites

Για πες δημήτρη εντυπώσεις. Ζημιες, κατανάλωση, κόστος σέρβις, ελαστικών, ανταλλακτικα, ευαισθησία σε πετρέλαια...

 

Το ιδιο σκέφτομαι κ ιεγώ αλλα σε μιαμιση καμπίνα...να παίρνει κάνα φτυάρι τουλάχιστο στη καρότσα.

 

Υπάρχει κάποιο κάλυμμα για τη καρότσα, να το κλειδώνω πχ και να αφήνω μέσα εργαλεία κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Να σας θυμίσω πριν πάρετε επαγγελματικό αυτοκίνητο να ρωτήσετε τον λογιστή σας για τους σχετικούς περιορισμούς.

 

ΌΤΙΔΗΠΟΤΕ έχετε στο αυτοκίνητο και κυρίως στο πίσω μέρος εφόσον έχει καρότσα/κλούβα πρέπει να συνοδεύεται από τα σχετικά παραστατικά.

Αν κάνετε εξυπηρέτηση και κουβαλήσετε έναν φίλο μέχρι το ΚΤΕΛ και έχει πίσω την βαλίτσα του, αν βάλετε την τηλεόραση να την πάτε στο εξοχικό η γενικότερα αν έχετε κάτι χωρίς δελτίο αποστολής σε τυχόν έλεγχο θα έχετε πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι όσοι έχουν ή σκοπεύουν να αγοράσουν επαγγελματικό όχημα γνωρίζουν ότι σε καμία περίπτωση δε μπορούν να το χρησιμοποιούν σαν ΙΧ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.