Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σέρτικο - γυαλιστερή βαφή


evaki

Recommended Posts

Γιάννη τώρα που σε βρήκαμε θα σε εξαντλήσουμε. Θέλω να μου πεις αν ξέρεις την αναλυτική διαδικασία του "σέρτικο". Την έκανα στο μπάνιο μου, είναι εξαιρετική, δυστυχώς δε τη θυμάμαι να την ξανακάνω και ο μάστορας "έφυγε" λόγω ηλικίας. Όπου ρώτησα, δεν έχουν ιδέα. Θυμάμαι τη μίξη λαδιού, τσίγκου και κάτι άλλα, όμως όχι καλά. Ξέρεις τίποτα;

 

Για όσους δεν κατάλαβαν, είναι τρόπος βαφής και επεξεργασίας τοίχου που βγάζει σούπερ γυαλιστερό και λείο αποτέλεσμα. Το χρησιμοποίησα στο μπάνιο μου χωρίς να βάλω πλακάκι. Φυσικά ας απαντήσει όποιος άλλος έχει κάποια γνώση.

Link to comment
Share on other sites

evaki καλύτερα νέο θέμα να το κάναμε.

 

Μάστορας μου έχει πει:

λινέλαιο - στόκος - τσίγκος σκόνη - νερό - νέφτι.

 

Μπορεί να έχει και κάτι άλλο αλλά δεν θυμάμαι, ούτε βλέπω το λόγο ύπαρξης εκτός κάποιου πρόσθετου πρόσφυσης και αδιαβροχοποίησης αφού θες για μπάνιο.

 

 

Ανακάτεμα και ανάλογα την εργασιμότητα βάζεις σκόνη τσίγκο και στόκο.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτά είναι. Δε χρειάζεται τίποτα άλλο.

Επίσης έχεις δίκιο, ίσως έπρεπε να είναι νέο θέμα. Ας το μεταφέρουν οι mods αν θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές πάντως η δοσολογία είναι :

 

λινέλαιο 90 gr ,νέφτι 90 gr, στεγνωτικό 10 gr,νερό 10gr, τσίγκος σε σκόνη 500gr, στόκος 300 gr.

 

Αλλά ουσιαστικά δεν υπάρχει ακριβής δοσολογία των υλικών , καθώς αυτή εξαρτάται από τις καιρικές συνθήκες και το πόσο τραβάει ο τοίχος

 

Αν πχ ο τοίχος τραβάει ή μαδάει προσθέτουμε λινέλαιο και αφαιρούμε το ανάλογο νέφτι. Σε αντίθετη περίπτωση δηλαδή ο τοίχος δεν στεγνώνει , προσθέτουμε νέφτι και αφαιρούμε το ανάλογο λινέλαιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

evaki συγνώμη αλλά αυτό το σέρτικο το έχω ακούσει, αλλά δεν ξέρω τίποτα για αυτό.

Αν ενδιαφέρεσαι για λεία χρωματιστή επιφάνεια σε τοίχο τουαλέτας, ξέρω να σου πω δύο άλλους τρόπους κατασκευής.

 

Ο ένας τρόπος είναι ένα ιδικό υλικό που ονομάζετε ( τεχνοτροπίες )

 

Το περνάς στον τοίχο, όπως την μαρμαροκονία, και όταν ξεραθεί, το τρίβεις με τρία διαφορετικά γυαλόχαρτα.

Νο 150, No 300, No 600 το τελευταίο.

 

Ο δεύτερος τρόπος είναι οι χρωματιστές τσιμεντοκονίες.

Αν ενδιαφέρεσαι για κάποιον από αυτούς τους δυο τρόπους να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Εξηγήσου λοιπόν;) Θα ήθελα να ακούσω και τα δύο Γιάννη-ιος, αν έχεις όρεξη να τα περιγράψεις. Να μαθαίνουμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Λιπών evaki ο πρώτος τρόπος υπάγετε στις τεχνοτροπίες. Βασική ύλη είναι η θηραική γη.

 

Την πωλούν στο εμπόριο μέσα σε δοχεία, και για μία μεσαία τουαλέτα η αγορά του υλικού

κοστίζει 300 ευρώ Υπάρχουν όλα τα χρώματα.

 

Είναι πολύ σκληρό υλικό.

Του προσθέτουμε μόνο νερό, και το ανακατεύουμε με αναδευτήρα.

Το περνάμε στον τοίχο όπως και την μαρμαροκονία, αλλά μόνο μία στρώση.

 

Το υπόστρωμα του τοίχου το κατασκευάζουμε με σουβά ( λάσπη ) και το αφήνουμε να ξεραθεί για μία εβδομάδα, ( ώστε να κάνει όλα τα κράκ )πριν περάσουμε την τεχνοτροπία.

Στον σοβά καλό είναι να βάλουμε ανθρακο ίνες, για λιγότερα σκασίματα, και να στρογγυλέψουμε πολύ όλες τις

( εξωτερικές )γωνίες.

 

Την τεχνοτροπία την επαλείφομαι στον τοίχο όσο πιο ίσα γίνετε, σε πάχος 4 mm

Μόλις τραβήξει λίγο, την τρίβουμε με νερό, με την βοήθεια ενός τριβείου, ώστε να εξομαλύνουμε την ανισόπεδη επιφάνεια.( όπως ακριβώς την μαρμαροκονία )

 

Την ώρα όμως που την τρίβουμε, πριν φύγει το νερό, ένα άλλο άτομο από πίσω, την πατάει με ένα μυστρί,ώστε να γίνει πιο ομαλή η επιφάνειά της.

 

Αφού περαστεί στον τοίχο την αφήνουμε να ξεραθεί 48 ώρες.

Μετά την τρίβουμε με ένα τριβείο και τρία διαφορετικά γυαλόχαρτα. Νο 150 Νο 300 και Νο 500 ή 600.

Αφού την τρίψουμε πρώτα με το Νο 150, και μετά με το Νο 300, περνάμε ένα είδος βερνικιού που μας έχουν δώσει.

Το αφήνουμε και αυτό να στεγνώσει 48 ώρες, και το τρίβουμε ελαφρά με το γυαλόχαρτο

το Νο 500 ή Νο 600

Για τα δάπεδα η ίδια διαδικασία. Δεν σκάει, και δεν ξεκουφένει ούτε στα δάπεδα.

Απαραίτητη στα γεμίσματα των δαπέδων, οι ανθρακο ινες.

 

Τελική οπτική της τεχνοτροπίας είναι να φαίνεται, σαν γρανίτης ψιλόκοκος γυαλισμένος.

Για τον δεύτερο τρόπο θα γράψω μετά.

Link to comment
Share on other sites

Το σέρτικο πάντως απο οτι έχω δει "ξερνάει" το λάδι μετά απο κάποια χρόνια με αποτέλεσμα να εμφανίζονται κατά τόπους φουσκάλες στους τοίχους.

Πιο απλό και γρήγορο υλικό η παρετίνη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Πάνο εγώ το έχω το σέρτικο 3 χρόνια. Λες να ξεράσει πιο μετά; Μη μου λες τέτοια..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.