Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Επιλογή ατομικού λέβητα για ενδοδαπέδια


ravaneli

Recommended Posts

Γειά σας. Κατασκευάζω ένα σπίτι 120τ.μ στη βόρειο Ελλάδα στο οποίο τοποθέτησα ενδοδαπέδοια 103τ.μ (Ύψος 2.7). Είναι "καλά" μονωμένο (γλώσσα, 5εκ. εξιλασμένη, γλώσσα,και εσωτερικά 3εκ πετροβάμβακα 150kgr/τ.μ., γυψοσανίδα. Έχει 6 κουφώματα αλουμινίου με θερμοδιακοπή και ενεργειακά τζάμια συνολικής επιφάνειας 16 τ.μ. Δοκάρια και κολώνες είναι επενδυμένα με εξιλασμένη 3εκ. Είναι στον 2ο όροφο 2όροφης οικοδομής με στέγη, βόρεια και νότια εφάπτεται με άλλα σπίτια.

Ρώτησα τον μηχανικό μου πόσο μεγάλο λέβητα πρέπει να βάλω και μου απάντησε " αυτά τα ξέρουν οι υδραυλικοί".

Ο υδραυλικός μου μου πρότεινε ένα λέβητα 17 kw bunderus χαμηλών θερμοκρασιών ( με μπλε φλόγα) αντιστάθμιση, ηλεκτρονικό πίνακα, τρίοδη κ.α.

Ελπίζοντας πως δεν γίνομαι κουραστικός θέλω να ρωτήσω αν είναι κατάλληλος, και αν ισχυεί οτι η ενδοδαπέδια χρειαζεται λέβητα μικρότερης ισχής?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να σου πει ο μηχανικός σου "αυτά τα ξέρουν οι υδραυλικοί τρεις λόγοι μπορεί να υπάρχουν :

1) Ήθελε να σε αποφύγει

2) Δεν ήταν μηχανολόγος

3) (και λυπάμαι αν είναι αυτός ο λόγος) ήταν μηχανολόγος αλλά δεν γνώριζε! Αν ισχύει αυτό θα ήταν πιο ντόμπρο από πλευράς του να πει ότι δεν έχει ξαναασχοληθεί ποτέ με θέρμανση, παρά να ευτελίζει ΄τόσο εύκολα έναν ολόκληρο κλάδο επιστημόνων.

Το ερώτημά σου είναι καθαρά θέμα μηχανολόγου μηχανικού (άντε και ηλεκτρολόγου μιας και έχουμε κοι΄νά δικαιώματα), αλλά θα ήταν προσωπικό μου ατόπημα αν σου έλεγα έτσι απλά και ανεύθυνα "ναι κάνει" ή "όχι δεν κάνει". Βρες κάποιον μηχανολόγο σοβαρό να σου κάνει μία μελέτη. Δεν στοιχίζει πολύ και σίγουρα θα σου αποσβέσει πολύ σύντομα την αξία της, καθώς βάζοντας τον κατάλληλο λέβητα θα έχεις εξοικονόμηση καυσίμου στη χαμηλότερη τιμή κτήσης του λέβητα.

Εξάλλου, και δέχομαι οποιαδήποτε κριτική από συνάδελφο, οι εμπειρικοί τύποι υπάρχουν μόνο για να έχουμε μία εικόνα σε υφιστάμενα δίκτυα, για το αν είναι υπερδιαστασιολογημένα ή υποδιαστασιολογημένα και σε καμία περίπτωση για να επιλέγουμε κατά το στάδιο της κατασκευής!

 

Στην ουσία τώρα, το ότι ο υδραυλικός σου σου πρότεινε αντιστάθμιση, δεν είναι κακό αλλά το κόστος είναι αρκετά υψηλότερο, καθώς θα έχεις ένα πλήρως αυτοματοποιημένο σύστημα θέρμανσης. Αν δε βάλεις αντιστάθμιση, τότε και η τρίοδη είναι περιττή, για μία κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι ΄κατάλαβα κι εγω φίλε μου ήθελε να μ' αποφύγει. Θα ήταν ομως προτιμότερο και πολυ πιο σωστό να με παραπέμψει σε έναν μηχανολόγο , που είναι εξιδεικευμένος σε τέτοιου είδους μελέτες και όχι να μου δώσει την απάντηση που έδωσε.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συμφωνώ απολύτως με τον συνάδελφο Kcher.

 

Μιά και στην Βόρειο Ελλάδα βρίσκεσαι και από ότι καταλαβαίνω, έχεις

ρίξει λεφτά στο σπίτι καλό θα ήταν να βρεις κάποιον καλό συνάδελφο

μηχανολόγο/ηλεκτρολόγο μηχανικό να σου κάνει την μελέτη. Στο μέγεθος

του κτηρίου σου δεν θεωρείται απαραίτητη για την έκδοση αδείας από την

πολεοδομία, για αυτό και δεν υπάρχει!!! Το κόστος της είναι μικρό και θα

αποσβεσθεί γρήγορα από την οικονομία καυσίμων.

 

Η μελέτη είναι αρκετά μεγάλη και χρειάζεται πολύ περισσότερα στοιχεία

από αυτά που μας λες. Φυσικά και δεν γίνεται μέσω Internet.

 

Σε γενικές γραμμές, καλό θα ήταν να πας σε λέβητα χαμηλών

θερμοκρασιών (αυτό είναι γενικό και όχι μόνον επειδή έχεις ενδοδαπέδια).

Όσο για το αν η ενδοδαπέδια χρειάζεται λέβητα μικρότερης ισχύος,

απλά σου λέω ότι αυτό έχει κάποια βάση... Μικρότερης όμως από τι...;;;

 

Καλά την ενδοδαπέδια ποιός στην έκανε; Ο υδραυλικός;

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον μηχανικό μου πόσο μεγάλο λέβητα πρέπει να βάλω και μου απάντησε " αυτά τα ξέρουν οι υδραυλικοί".

 

Και τότε αυτός τι ήταν? Κηπουρός? ΕΛΕΟΣ όμως.

Και μηχανικός να ήταν, άλλης ειδικότητας, να του πεις ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ που απαξιώνει τους υπόλοιπους κλάδους μηχανικών.. :-x

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ κι 'εγώ με τους συναδέλφους. Και λύσε μας σε παρακαλώ την αποροία: Ποιος έκανε την την ενδοδαπέδια? Μελέτη δεν έγινε? Αν ναι από ποιον?

 

Εγώ υποθέτω ότι μελέτη δεν έγινε, γιατί δεν είναι δυνατόν μηχανολόγος να σου είπε κάνε έτσι την ενδοδαπέδια και να μην σου πρότεινε τι λέβητα θα βάλεις... Ειδικά η ενδοδαπέδια θέλει επιπλέον φροντίδα στην μελέτη από την κλασσική θέρμανση και δεν μπορεί να γίνει έτσι στον "αέρα"...

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη έγινε από μηχανολόγο εταιρείας ενδοδαπέδιων με την οποία συνεργάζεται ο υδραυλικός μου. Αφού στείλαμε όλα τα στοιχεία(κάτοψη, πάχος κ υλικά τοίχων, κουφώματα, τζάμια, είδος πατώματος κ.α.) έγινε η μελέτη.

Ήρθε ο μηχανολόγος με το σχέδιο και κάθισε όλη μέρα να επιβλέπει τις εργασίες. Πραγματικά του αξίζουν συγχαρητήρια γιατί αυτό που είχε στο σχέδιό του ήξερε πολύ καλά να το εφαρμοζει και στην πράξη. Να πω την αλήθεια δεν περίμενα τόσο προσοχή ακόμα και στην παραμικρή λεπτομέρεια.

Λέβητες όμως η εταιρεία αυτή δεν πουλάει, γι'αύτο ψάχνομαι..

Αν θυμάμαι καλά είχε μιλήσει για 18.000 θερμίδες..

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω. Γιατι δεν ρωτας τον μηχανολογο αφου λες οτι εκανε τοσο καλη δουλεια? Λες οτι εκανε μελετη. Η μελετη δεν οριζει τι λεβητας θα μπει?????

 

Παρτον τηλ να σου πει τι θα βαλεις. Οι υπολοιποι ουτε ιδεα της εγκαταστασης δεν εχουμε, ουτε μπορουν τετοια πραγματα να συζητουνται στο νετ.

Link to comment
Share on other sites

Και πήρε μαζί του και την μελέτη? Αρχείο η εταιρεία δεν κρατάει? Σε σένα δεν δόθηκε η μελέτη?

 

Όπως και άλλοι, νομίζω ότι κάτι δεν καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.