Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική άδεια μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Μπορώ να βγάλω οικοδομική άδεια μικρής κλίμακας (επισκευή στέγης) σε ένα οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως που δεν πληρεί τις προϋποθέσεις αρτιότητας κατά κανόνα και κατά παρέκκλιση αλλά είναι προϋφιστάμενο του σχεδίου (το σχέδιο πόλεως εγκρίθηκε το 1939 και αυτό υφίσταται ως κτίσμα και οικόπεδο από το 1934 τουλάχιστον) και βάση ποιας νομοθεσίας θα δοθεί η απάντηση.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κατ'αρχάς το έντυπο που λες δεν είναι οικοδομική άδεια. Είναι έγκριση εργασιών.

 

Αποφ-5219/04

 

Ως εργασίες δόμησης Μικρής Κλίμακας, πέραν των αναφερομένων στο Αρθ-22 παρ.1 του ΓΟΚ/85, καθορίζονται οι εξής περιπτώσεις δομικών εργασιών:

δ1. Επισκευή στέγης, και

δ2. Αντικατάσταση στέγης νομίμων κτιρίων, κτιρίων που έχουν δηλωθεί με το Ν-1337/83 και δεν έχουν ενταχθεί σε σχέδιο, και κτιρίων που είναι υφιστάμενα πριν από την ισχύ του ΒΔ/9-8-55, εφόσον το συνολικό πλάτος της στέγης δεν υπερβαίνειτα 7,50 μέτρα, και το ύψος της τα 2,0 μέτρα, και εφόσον βελτιώνεται η μορφή του υπάρχοντος, με βάση έγκριση της ΕΠΑΕ, ή με προσκόμιση φωτογραφιών εφόσον διατηρείται η μορφή του υπάρχοντος, και εφόσον δεν γίνεται χρήση οπλισμένου σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Gousgouni καλησπέρα,

 

εάν θέλω να αλλάξω όλα τα κεραμίδια (λογω διάβρωσης των παλαιών) και ίσως λιγα ξύλα απο τον φέροντα οργανισμό της στέγης πιστευεις ότι θα πάω για επισκευή στέγης ή για αντικατάσταση?

Το ρωτώ αυτό διότι η στέγη μου (δικλινής) εχει πλάτος αλλά και μήκος >7,5μέτρων (άραγε πιό είναι το μήκος και πιό πλάτος της στέγης?).

 

επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εαν κατα την γνώμη σας απαιτείται Ο.Α. η μικρης κλίμακας ή τίποτα προκειμένου για επέκταση βόθρου στις εγκεκριμένες απο την άδεια διαστασεις διότι κατασκευάστηκε (πριν πολλα χρόνια) μικρότερος απ οτι ελεγαν τα σχέδια.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Gousgouni καλησπέρα,

 

εάν θέλω να αλλάξω όλα τα κεραμίδια (λογω διάβρωσης των παλαιών) και ίσως λιγα ξύλα απο τον φέροντα οργανισμό της στέγης πιστευεις ότι θα πάω για επισκευή στέγης ή για αντικατάσταση?

Το ρωτώ αυτό διότι η στέγη μου (δικλινής) εχει πλάτος αλλά και μήκος >7,5μέτρων (άραγε πιό είναι το μήκος και πιό πλάτος της στέγης?).

 

επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εαν κατα την γνώμη σας απαιτείται Ο.Α. η μικρης κλίμακας ή τίποτα προκειμένου για επέκταση βόθρου στις εγκεκριμένες απο την άδεια διαστασεις διότι κατασκευάστηκε (πριν πολλα χρόνια) μικρότερος απ οτι ελεγαν τα σχέδια.

 

Ευχαριστώ

 

Εφόσον η στέγη έχει πλάτος μεγαλύτερο των 7.50 μέτρων δεν καλύπτεσαι από την έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (ΕΕΜΚ) εάν φυσικά θέλεις να είναι ο ιδιοκτήτης απόλυτα νόμιμος. Πλάτος της στέγης θεωρώ πως εννοεί τη διάσταση παραλλήλη στον κύριο φορέα της στέγης (κύρια ζευκτά) η οποία είναι η προβολή των ακραίων σημείων της σε οριζόντιο επίπεδο. Η ΕΕΜΚ δεν καλύπτει κατασκευή βόθρου. Απαιτείται νέα οικοδομική άδεια κατασκευής βόθρου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Παυλο,

οκ με το πλάτος. ομως αυτο μετραει εκτος απο την αντικατασταση και στην επισκευη? δηλαδη για επισκευη (δ1κατα gousgouni) παιζει ρολο το πλάτος?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι. Μια φορά που πήρα ΕΕΜΚ για επισκευή στέγης ο υπάλληλος δεν εξέτασε το πλάτος. Για να είσαι 100% σίγουρος ρώτησε και στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζε ρόλο γιατί θεωρούν ότι δεν αλλάζεις τα ξύλα που φέρουν τη στέγη ώστε να υπάρχει κίνδυνος να βάλεις μικρότερα από πριν και να πέσει και αυτός ο φόβος αρχίζει από τα 7.5 μ και πάνω! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Άλλη φανταστική ιστορία συνάδελφοι με τις ΕΕΜΚ. Να βλέπεις τον άλλον να βγάζει ΕΕΜΚ για επισκευή στέγης & επισκευή όψεων και να κάνει ενισχύσεις με qunite παντού. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει να επανεξεταστεί το θέμα με τις ΕΕΜΚ, γιατί τις πιο πολλές φορές ανοίγει η όρεξη στους ιδιοκτήτες για επιπλέον εργασίες που απαιτούν έκδοση Ο.Α. και φυσικά μας στερούν επαγγελματικό έργο (+ απώλεια εσόδων γενικότερα).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.