Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Βιβλιογραφία;;; Μα, σε τι διαφέρει μία κεκλιμένη πλάκα από μία οριζόντια; Αν μιλάμε για τετράριχτες, πηγαίνουμε στους πτυχωτούς φορείς, άρα θα ψάξεις για πλάκες και πτυχωτούς φορείς.

Link to comment
Share on other sites

Η βιβλιογραφία είναι αυτή των πλακών ως προς το μελετητικό κομμάτι της υπόθεσης.

Στο κατασκευαστικό μέρος υπάρχουν κάποια μικρά μικρά μυστικά που τα αναφέρω στο δεύτερο (#2) μήνυμα αυτού του θέματος στο οποίο και μετέφερα το αρχικό ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω σταματήσει να κατασκευάζω κεκλιμένες πλάκες από σκυρόδεμα διότι η δόνηση λόγω κλίσεως του ξυλοτύπου είναι αδύνατη, το στρώσιμο του σκυροδέματος γίνεται με την τσουγκράνα που απαγορεύεται και στο τέλος η πλάκα είναι παξιμάδι.Καλή σας όρεξη !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο θελω να δειξω . οτι ειναι ηλιθιο να κανουμε κεκλιμενη στεγη απο ΟΣ . ειναι απλα η ευκολη λυση γτ ετσι μας εχει μαθει να δουλευουμε το καρτελ του τσιμεντου στην ελλαδα . λες και ειναι το απολυτο υλικο το μπετο

 

ειχα κατα νου σα κυριο μειονεκτημα το τεραστιο βαρος που προσθετει στη κατασκευη σε μια σεισμογενη χωρα σα την ελλαδα . και οικολογικα θεματα . τωρα βλεπω και κατασκευαστικα . τι αλλο ?

 

επειδη ειναι φοιτητης ακομα και δε εχω δει εργα απο κοντα πειτε μου κατασκευαστικες λεπτομερειες . πως υλοποιειται η κεκλιμενη πλακα απο μπετον ? με διπλο καλουπωμα ?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν γίνεται με διπλό καλούπωμα γι'αυτό και τραβιέται τσουγκράνα όπως σωστά είπε ο συνάδελφος. Επίσης, συχνά (κατά παράβαση των κανονισμών) "ασταρώνεται" η πλάκα επειδή ακριβώς είναι κεκλιμένη. Όπερ σημαίνει ότι π.χ για μία πλάκα πάχους 15εκ πέφτουν τα πρώτα 8εκ, δονούνται, και μετά αφού "τραβήξει" λίγο, σκυροδετούνται και οι υπόλοιποι 7 πόντοι. Λανθασμένη πρακτική αλλά συνήθης.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ Agrafiot δεν μπαίνει δονητής στην κεκλιμμένη πλάκα ποτέ διότι όλο το σκυρόδεμα θα τρέξει στο χαμηλό μέρος της πλάκας. Η πλάκα στο τέλος θυμίζει παξιμάδι κρητικό κακής ποιότητας. Ντάκος σκέτος !!!!! δεν μπορεί να εφαρμοσθεί ο κανονισμός στην διάστρωση με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ψευτοδονείται, αλλά σε κάθε περίπτωση έχεις δίκιο. Κεκλιμένη στέγη μπετόν είναι κακή πρακτική και καλύτερα να αποφεύγεται.

Link to comment
Share on other sites

Για να δονηθεί σωστά το σκυρόδεμα θέλει 5 τουλάχιστον δευτερόλεπτα μετρώντας 1001 ,1002,1003,1004,1005, ας είναι καλά ο φίλος ο Θόδωρας Βουδικλάρης , πες τε μου ποιός χειριστής Έλληνας η Αλβανός κρατάει τον δονητή μέσα στην μάζα του σκυροδέματος πάνω από 2 δεύτερα;;;;;;;;.

Link to comment
Share on other sites

κενά αέρα στη μάζα λόγω κακής δόνησης

Οι λέξεις κλειδιά για έγχυση κεκλιμένης πλάκας

stiff, suspended, roof, slab,pouring, inclined, slope, CONCRETE, CAST-IN-PLACE CONCRETE, ψάξε αγαπητέ φοιτητή

Για βοήθεια στείλε μου με προσωπικό μήνυμα το email σου να σου στείλω υλικό μέσω DROPBOX

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.