Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Εχω φτιάξει ένα αρχείο .dwg με προσωπικές λεπτομέρειες το οποίο εισάγω σε κάθε νέα μελέτη (ξυλότυποι).

Κατά περίεργο τρόπο χωρίς κάποιο λόγο το αρχείο μου έχει γίνει 200.000ΚΒ μέγεθος.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μικρύνω το μέγεθος του αρχείου;

Xρησιμοποιώ το Autocad14.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση έκανα copy το περιεχόμενο του αρχείου και το επικόλλησα σε ένα αρχείο που καταλάμβανε λιγότερο χώρο. Ισως αν ανοίξεις νέο αρχείο και το αποθηκεύσεις κενό και κατόπιν μεταφέρεις τις λεπτομέρειες εκεί, να σου καταλλαμβάνει το νέο αρχείο λιγότερο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει hatch κάνε τα explode και μετά κάνε wblock το σχέδιο με ενα αλλο ονομα.Το πιο πιθανό ειναι να εχεις πολλά hatch από τις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση έκανα copy το περιεχόμενο του αρχείου και το επικόλλησα σε ένα αρχείο που καταλάμβανε λιγότερο χώρο. Ισως αν ανοίξεις νέο αρχείο και το αποθηκεύσεις κενό και κατόπιν μεταφέρεις τις λεπτομέρειες εκεί, να σου καταλλαμβάνει το νέο αρχείο λιγότερο χώρο.

 

Λοιπόν με τον τρόπο που μου υπέδειξες πράγματι έφτιαξα το αρχείο με ελάχιστο χώρο αποθήκευσης.

Το πρόβλημά μου όμως τώρα είναι ότι κάνοντας insert - block - file - x,y κ.λ.π για να το εισάγω σε σχέδιο ξυλοτύπου που επεξεργάζομαι, όπως ακριβώς έκανα και με το προηγούμενο μεγάλου μεγέθους αρχείο , δεν μου το εισάγει η το εισάγει και είναι... αόρατο.

Μήπως ξέρεις τί ακριβώς συμβαίνει;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας! Θελω να κανω export ενα αρχειο autocad σε bitmap ή jpeg.Το προβλημα ειναι οτι απο το μενου του autocad αν κανω export se bitmap μου βγαζει την εικονα οσο ειναι η αναλυση της οθονης (κατα καποιο τροπο σαν printscreen). Θα ηθελα να κανω το αρχειο export σε bitmap αλλα με λιγο μεγαλυτερη αναλύση..Γνωριζει κανεις να με βοηθησει? ευχαριστω !!Με αλλα λογια να εχω μια εικονα bitmap ή jpeg σε μεγεθος μεγαλο πχ Α2- Α1

Link to comment
Share on other sites

για τον λόγο που περιγράφεις

σώζω σε pdf το χαρτί που θέλω

και κάνω τη μετατροπή σε jpg σε άλλο πρόγραμμα επεξεργσίας εικόνας

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Όταν έχω φορτωμένο ένα raster image στο Autocad και επι αυτου τραβαω γραμμές κτλ.. στο zoom in zoom out καθυστερεί πολύ, σερνεται! Μηπως υπάρχει κάποια επιλογή που να δίνει πειρσσότερη μνήμη στο Autocad?

 

γράφεις imagequality στην γραμμή εντολών και θέτεις την παράμετρο draft. Θα επιταχυνθεί το σχέδιο πάρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.