Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Η παρακάτω φώτο είναι από το σύστημα έκδοσης Αδειών του ΤΕΕ.

Δείτε την παρατήρηση.

Υπάρχει τρόπος στο autocad να ρυθμίζεται αυτόματα το μέγεθος του χαρτιού ανά σχέδιο; Ή έστω να κάνει αυτόματα crop στο όριο του σχεδίου. Διότι αν έχεις 5-10-15 σχέδια πες ότι ρυθμίζεις το μέγεθος του χαρτιού σε κάθε σχέδια, αλλά έχω τώρα μελέτη με περίπου 250 σχέδια. Δεν παίζει να αλλάζεις το μέγεθος ανά σχέδιο.

 

Δυστυχώς αν πειράξεις το σχέδιο (πχ crop) δεν εμφανίζεται σωστά η "σήμανση" που κάνει το σύστημα στα σχέδια που συνοδεύουν μια Οικοδομική Άδεια.

 

pdf.jpg

Link to comment
Share on other sites

@terry θα ήθελα κι εγώ να επιλέγει αυτόματα το ιδανικό χαρτί, αφού το crop απαγορεύεται !!! 

Αν μπορείς ομαδοποίησε τα σχέδιά σου και βάλε και λίγο μεγαλύτερο χαρτί / μην ψάχνεις το τέλειο.... Κουράγιο !!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν γίνεται δυστυχώς να ομαδοποιήσω μεγέθη χαρτιών. Προφανώς τα πλάτη των χαρτιών είναι συγκεκριμένα.

Στους πλόττερ υπάρχει η επιλογή να κόβεται το χαρτί μετά την τελευταία γραμμή.

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν τα σχέδια είναι πολλά, βάζω ένα μέγεθος χαρτιού και μετά κόβω ότι περισσεύει στο adobe acrobat.

Στο autocad δυστυχώς πρέπει να δίνεις ακριβώς τις διαστάσεις του χαρτιού εκτύπωσης. 

Link to comment
Share on other sites

melissa αυτό που κάνεις (crop) στην ουσία δεν κόβει αλλά κρύβει τα τμήματα που δεν θέλεις οπότε όταν πάει το σύστημα να βάλει την σήμανση, μπορεί να μην την βάλει στο εμφανές τμήμα του pdf

terry  εγώ προσπαθώ να ομαδοποιήσω όσο περισσότερα σχέδια κατά την σχεδίαση.  Δυστυχώς δεν βρήκα κάποιον άλλον τρόπο...

 

 

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν για την εισαγωγή της σφραγίδας μου στο τοπογραφικό μπορώ να σχεδιάσω την σφραγίδα και τα στοιχεία της στο οτοκαντ  με τις σωστές διαστάσεις και να την εισάγω σε κάθε σχέδιο σαν block, και να υπογράφω με στυλό από πάνω μετά την εκτύπωση χωρίς να εφαρμόζω την σφραγίδα με το μελάνι; Θα έχω πρόβλημα με τους συμβολαιογράφους;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν για την εισαγωγή της σφραγίδας μου στο τοπογραφικό μπορώ να σχεδιάσω την σφραγίδα και τα στοιχεία της στο οτοκαντ  με τις σωστές διαστάσεις και να την εισάγω σε κάθε σχέδιο σαν block, και να υπογράφω με στυλό από πάνω μετά την εκτύπωση χωρίς να εφαρμόζω την σφραγίδα με το μελάνι; Θα έχω πρόβλημα με τους συμβολαιογράφους;

Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει, μπορείς να το κάνεις.

Εγώ την έχω σκαναρισμένη με την υπογραφή μου και την εισάγω στο pdf που δημιουργώ και τυπώνω κατευθείαν. Τώρα τελευταία όμως κάποιοι λίγοι συμβολαιογράφοι δεν το δέχονται και μου λένε ότι θέλουν την υπογραφή με μπλέ στυλό και όχι εκτυπωμένη. Το δέχομαι εν μέρει, ίσως έχουν δίκιο.

Πάντως για τη σφραγίδα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απ' όσο ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάνω ένα απλό Τοπογραφικό σε dxf για το σύστημα αδειών.

Δεν έχει κάτι βαρύ πάνω, αλλά βλακωδώς είναι 35ΜΒ.

Δεν μπορώ να το μειώσω με τίποτα.

Καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.