Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

11 ώρες πριν, avgoust said:

Υπάρχει κάποιος τρόπος , να σώσω σε jpeg , bmp μια εικόνα που περιέχεται  σε αρχειο dwg  ? ( acad 2012 )

Λογικά με το etrasmit δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

(Edit : διαγράφηκε η εναλλακτική γιατί δεν είχε σχέση με το πρόβλημα σου, λάθος το αντιληφθηκα)

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, avgoust said:

Υπάρχει κάποιος τρόπος , να σώσω σε jpeg , bmp μια εικόνα που περιέχεται  σε αρχειο dwg  ? ( acad 2012 )

copy -->paste στην ζωγραφική

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! @ avgoust Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει σωστά το ερώτημα αλλά ας κάνω μια προσπάθεια...... Εάν μια εικόνα περιέχεται μέσα σε αρχείο dwg (πχ. ένας χάρτης της ΓΥΣ σε ένα τοπογραφικό) τότε κάπου μέσα στο υπολογιστή υπάρχει και το πρωτογενές αρχείο της. Μέσα από το Autocad εάν επιλέξεις την εικόνα, μπορείς μέσα από την παλέτα external references (Details-> Found at...... ) να βρεις την διαδρομή/θέση που βρίσκεται το αρχείο μέσα στο pc. Εντοπίζεις το αρχείο, και αφού το ανοίξεις με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας το σώζεις σε ότι μορφή σε βολεύει...

Link to comment
Share on other sites

terry δοκίμασε και αυτό ,τα μεγάλα αρχεία συνήθως κουβαλάν "σκουπίδια" από copy paste που κάνουμε από άλλα αρχεία όπως π.χ. κλίμακες,πάτα την εντολή scalelistedit και σβήσε όλες τις άχρηστες κλίμακες που υπάρχουν στο αρχείο,σβήστες όλες και κράτα μόνο αυτήν που δουλεύεις,θα ελαφρύνει το αρχείο και κάτω του 1ΜΒ,έχει ξανααναφερθεί η εντολή και για άλλους λόγους.

Edited by GMEPH
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πως μπορώ έχοντας layouts σε διαφορετικες κλιμακες να γραφω ενα ιδιο TEXT με τα ιδια χαρακτηριστικά σε όλα τα layouts? εδτω οτι γραφω ενα αρχειο στο word, arial 11 ας πουμε και παω σε layout 1:50 ,πως γίνεται?

Edited by mixyak790
διευκρινιση
Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, mixyak790 said:

Πως μπορώ έχοντας layouts σε διαφορετικες κλιμακες να γραφω ενα ιδιο TEXT με τα ιδια χαρακτηριστικά σε όλα τα layouts? εδτω οτι γραφω ενα αρχειο στο word, arial 11 ας πουμε και παω σε layout 1:50 ,πως γίνεται?

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς, γιατί μάλλον αυτό που λες μπορεί να εκληφθεί με διάφορους τρόπους, αλλά ψάξε για το annotative size στο style αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Edited by curzondax
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixyak790 said:

Πως μπορώ έχοντας layouts σε διαφορετικες κλιμακες να γραφω ενα ιδιο TEXT με τα ιδια χαρακτηριστικά σε όλα τα layouts? εδτω οτι γραφω ενα αρχειο στο word, arial 11 ας πουμε και παω σε layout 1:50 ,πως γίνεται?

πρέπει να σεταρεις ενα dim style ως annonative και να ορίσεις το paper text.

Μετά σε κάθε annotation του ορίζεις σε τι κλιμακα θες να είναι. 

Οπότε σε ενα layout εχεις viewports με διαφορετικές κλίμακες αλλά τα γράμματα είναι ολα στο ίδιο μέγεθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα,

Έχω ένα πρόβλημα όταν πάω να εκτυπώσω σχέδια με κλίμακα στο AutoCAD. Μου εμφανίζει το μήνυμα "the annotation scale is not equal to the plot scale" και όταν επιλέγω σαν printer την επιλογή "Adobe PDF" ή την επιλογή "DWG To PDF" και μετά μέσα από το Adobe εκτυπώσω το σχέδιο μου αλλοιώνει λίγο την κλίμακα μετρώντας με το κλιμακόμετρο. Αν επιλέξω για printer τον εκτυπωτή μου και εκτυπώσω σε Α4 (π.χ.) το εκτυπώνει κανονικά, νωρίς να αλλοιωθεί η κλίμακα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.