Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

σε ένα τοπογραφικό σχέδιο πως μπορώ να "εισάγω" μια σκαναρισμένη εικόνα (το χάρτη του οικισμού);

 

σε τι αρχείο πρέπει να μετατρέψω την σκαναρισμένη εικόνα για να την δεχτεί το autocad;

 

αλλά επειδή όμως δεν έχω πλοτερ και πρέπει να το πάω έξω για εκτύπωση, εαν το κάνω Plot to file και το μετατρεψω σε lpt θα κρατήσει αυτή την εικόνα που θα έχω κάνει επικόλληση;

Link to comment
Share on other sites

Για να εισάγεις εικόνα: insert-raster image reference

To autocad, τουλάχιστον το 2010, δέχεται σχεδόν όλα τα αρχεία εικόνας.

1. Αφού εισάγεις την εικόνα, με scale θα την κάνεις σε μέγεθος 1/1.

2.Έστω ο χάρτης οικισμού είναι σε κλίμακα 1/5000 και το σχέδιό σου θα το εκτυπώσεις σε κλίμακα 1/200, κάνεις scale την εικόνα 200/5000=0.04.

 

Για εκτύπωση έξω πιο καλό θα ήταν να εκτυπώσεις το σχέδιο σε αρχείο pdf διαλέγοντας στην καρτέλα εκτύπωσης κάποιον εκτυπωτή pdf όπως τον adobe pdf και για κλίμακα θα βάλεις αυτή που θέλεις να εκτυπώσεις πχ. 1000/200.

Το αρχείο pdf που θα δημιουργηθεί θα πεις να το εκτυπώσουν σε κλιμακα 1/1.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ok, ευχαριστώ, το βρήκα για τη κλίμακα

 

Για να εισάγεις εικόνα: insert-raster image reference

 

αυτή η επιλογή που ακριβώς βρίσκεται;

επιλέγω την καρτέλα insert στο menu, αλλά δεν μπορώ να βρω που επιλέγω raster image reference

 

προσπάθησα απο το import αλλα μου λέει ότι δεν το δέχεται

Link to comment
Share on other sites

Στο μενού insert πρέπει να υπάρχει η εντολή raster image.

 

στο 2010 που έχω στο μενού δεν βρίσκω αυτή την εντολή

αλλά το βρήκα χρησιμοποιώντας την εντολή IMAGEATTACH,

ευχαριστώ

 

 

Για εκτύπωση έξω πιο καλό θα ήταν να εκτυπώσεις το σχέδιο σε αρχείο pdf διαλέγοντας στην καρτέλα εκτύπωσης κάποιον εκτυπωτή pdf όπως τον adobe pdf και για κλίμακα θα βάλεις αυτή που θέλεις να εκτυπώσεις πχ. 1000/200.

Το αρχείο pdf που θα δημιουργηθεί θα πεις να το εκτυπώσουν σε κλιμακα 1/1.

 

εαν το κάνω plot to file και το μετατρέψω σε plt, οι εικόνες θα παραμείνουν στο σχέδιο;

για να το κάνω pdf θα ακολουθήσω την ίδια διαδικασία με το plot to file ή γίνεται από την καρτέλα output χρησιμοποιώντας το export PDF;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα παραμείνουν οι εικόνες αλλά το plt εξαρτάται από τις ιδιότητες του εκτυπωτή που θα διαλέξεις γι αυτό εκύπωσε σε pdf για να μην έχεις πρόβλημα συμβατότητας με άλλους εκτυπωτές.

Για να εκτυπώσεις σε pdf file-plot και διαλέγεις εκτυπωτη pdf. Προϋποθέτει να έχεις καποιο πρόγραμμα pdf εγκατεστημένο όπως το adobe acrobat pro. Με αναζήτηση στο google θα βρεις και δωρεάν προγράμματα pdf.

 

http://www.techsupportalert.com/best-free-non-adobe-pdf-reader.htm

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα παραμείνουν οι εικόνες αλλά το plt εξαρτάται από τις ιδιότητες του εκτυπωτή που θα διαλέξεις γι αυτό εκύπωσε σε pdf για να μην έχεις πρόβλημα συμβατότητας με άλλους εκτυπωτές.

 

συγγνώμη εαν επαναλαμβάνομαι, αλλα για να το διευκρινήσουμε, το "δεν ξερω αν θα παραμείνουν οι εικόνες" το είπες μόνο για τα plt αρχεία;

με τα pdf δεν θα υπάρχει τέτοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Για word και exel δοκιμασε copy-paste.

Για εκτυπωση σε αρχειο εγω σου προτεινω plt (με driver HP750C)

Αλιώς εκτύπωση σε pdf (το autocad έχει pdf εκτυπωτή "dwg to pdf") αλλά δε θα έχεις την ίδια ποιότητα με το plt.

Οι εικόνες φυσικά θα φαίνονται και στα 2 αρχεία. Είναι αρχεία εκτύπωσης (ότι βλέπεις).

Για να εισάγεις εικόνα πηγαίνεις από το μενου (menu bar) insert -> raster image reference

Αλλά επειδή μάλλον δουλεύεις με ribbon, στο ribbon δεν υπάρχει..

Αν θες να εμφανίσεις το κλασικό (παλιό-καλό) μενού, γράφεις menubar, 1

Αλιώς πληκτρολόγησέ το όπως το βρήκες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.