Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Πώς έχει φωτογραφηθεί το αρχικό σχέδιο; Αν είναι με ευρυγώνιο φακό τότε θα υπάρχουν παραμορφώσεις και το πράγμα δυσκολεύει κάπως...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ποιος ο καλύτερος τρόπος για την εκτύπωση ενός layer σε πιο αχνό χρώμα ενώ ενός άλλου σε πιο έντονο;

 

Δεν έχω δικό μου πλότερ, εκτυπώνω αλλού και τα αποτελέσματα πάντα διαφέρουν.

 

Θέλω να εκτυπώνω το layer των Η/Μ πάνω στα Αρχιτεκτονικά αλλά να ξεχωρίζουν πιο πολύ.

 

* Χρειάζεται να αλλάξω χρώματα; Τι προτείνετε;

* Να εκτυπώνω monochrome - grayscale;

Edited by zazaza
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:"Ποιος ο καλύτερος τρόπος για ενός layer σε πιο αχνό χρώμα ενώ ενός άλλου σε πιο έντονο;"

Απαντηση: Δεν καταλαβαινω!!!! Υπαρχει καποιο συντακτικο λαθος ή δεν καταλαβαινω!

Ερωτηση:"Θέλω να εκτυπώνω το layer των Η/Μ πάνω στα Αρχιτεκτονικά αλλά να ξεχωρίζουν πιο πολύ."

Απαντηση: Φτιαξε το δικο σου λειερ με τα χαρακτηριστικα που σου αρεσουν! Αυτο που υποψιαζομαι πως συμβαινει ειναι πως στον υπολογιστη που πηγαινεις για εκτυπωση δεν υπαρχει καθολου το .ctb που δουλευεις εσυ στο δικο σου υπολογιστη.

Link to comment
Share on other sites

Πως τυπώνεις αλλού ? Σε τι αρχείο σώζεις ? Υπάρχει AutoCad εκεί που τυπώνεις ?

dwg και εκτυπώνω από AutoCAD.

 

 

Ερωτηση:"Ποιος ο καλύτερος τρόπος για ενός layer σε πιο αχνό χρώμα ενώ ενός άλλου σε πιο έντονο;"

Απαντηση: Δεν καταλαβαινω!!!! Υπαρχει καποιο συντακτικο λαθος ή δεν καταλαβαινω!

Διορθώθηκε! Έχεις δίκιο. Μου ξέφυγε!
Link to comment
Share on other sites

Στο AutoCAD μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα με δεκάδες διαφορετικούς τρόπους.

Φυσικά μερικές φορές καταλήγεις να πας Θεσσαλονίκη από διαδρομή Καλαμάτας.

Θα σου πω κι εγώ έναν τρόπο και δες μόνος σου αν σε εξυπηρετεί.

 

Πας στο Plot και ορίζεις και επιλέγεις Printer/Plotter το PDF αρχείο.

Επιλέγεις φυσικά τα μεγέθη εκτύπωσης που θέλεις και στο Quality επελεξε το Maximum.

Εκεί κάνε τις δόκιμες σου, με σκάλες του γκρι, με ασπρόμαυρο, με πάχος γραμμών ή ότι άλλο θέλεις.

 

Πατώντας Preview θα δεις μόνος σου αν το αποτέλεσμα είναι αυτό που θέλεις εσύ.

Αυτό το αρχείο δίνεις για εκτύπωση και θα είναι ίδιο με αυτό που έβλεπες και διάλεξες.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις autocad μέσω του αρχείου .ctb μπορείς να κάνεις τα πάντα.

 

Πειράζεις το "screening" π.χ. σε όποιο χρώμα θες και αυτό γίνεται πιο αχνό. Πειράζεις και το "color" και αυτό τυπώνεται ό,τι χρώμα θέλεις. Εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι καθόλου με τα layers.

 

Φυσικά θα πρέπει ο υπολογιστής που θα τυπώσεις να έχει πάντα το αρχείο ctb ή να κάνεις επί τόπου τις ρυθμίσεις από την αρχή.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να δημιουργήσω ένα layout και να εισάγω ένα συγκεκριμένο μέγεθος χαρτιού που δεν υπάρχει στις επιλογές. Δεν έχω εγκατεστημένο το plotter στον υπολογιστή μου. Πως μπορώ να ορίσω το χαρτί?

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησε έναν "εικονικό" plotter, χωρίς δηλαδή να είναι στ αλήθεια εγκατεστημένος. πχ HP 750 και φτιάξε όσα χαρτιά θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.