Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω αφού πρόκειται για σχέδιο ακόμα και με print screen μπορεί να αντιγραφεί. Απλά κάνοντας αυτα που αναφέρει ο Αλέξανδρος διασφαλίζεις ότι κάποιος με περιορισμένες γνώσεις στους υπολογιστές (και υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι μηχανικοί) δεν θα καταφέρει να το αντιγράψει. Από κει και πέρα όποιος πραγματικά θέλει ΘΑ το αντιγράψει...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μην παιδεύεστε!!!!!

 

no money no honey

 

αν δε δώσει προκαταβολή δεν παίρνει το σχεδιο στο σπίτι

(μετά θα τον πλακώσει η γυναικα του :D:D:D )

 

κοιτά όση ώρα θέλει το σχέδιο μετά τα μαζεύει και φέυγει με άδεια χέρια

μπορεί να ξαναέρθει με τη γυναίκα του, το παιδί του, τη γιαγιά του κτλ

αλλά χωρίς λεφτά ξαναφευγούν όπως ήρθαν

 

και άμα τα καταφέρει και το θυμάται απ' έξω μαγκιά του

Link to comment
Share on other sites

Στην εταιρεία που εργάζομαι δίνουμε προσχέδια μόνο σε έντυπη μορφή, ποτέ ηλεκτρονική, και πάντα μας υπογράφουν σε ένα αντίγραφό του, ότι το παρέλαβαν τάδε μέρα ..κτλ..κτλ...Δεν ξέρω κατά πόσο σε κατοχυρώνει βέβαια αυτό στην περίπτωση που ο άλλος χρησιμοποιήσει το σχέδιο σου με κάποιες παραλλαγές. Τι θα πεις? "αυτό μοιάζει με το δικό μας .. να η απόδειξη?"

Και όταν ανταλλάσεις αρχεία σε ποιο προσωπικό επίπεδο με το πελάτη και όχι στα πλαίσια εταιρείας δεν μπαίνεις εύκολα στη διαδικασία αποδείξεων και υπογραφών

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπέρα

μήπως γνωρίζετε πως μπορώ τις κατόψεις μου στο autocad να τις κάνω αρχείο εικόνας jpg, bmp k.a?

Από "File"--->"Export" και σώζεις στη μορφή αρχείου που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους μας.

 

Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση.έχω ένα αρχείο μιας εικόνας περασμένη ζωγραφική το οποίο περιέχει ένα κέιμενο.μπορώ να μεταφέρω αυτό το κείμενο σαν text στο autocad ώστε αργότερα να το διαμορφώσω? αν γίνεται πως μπορώ να το κάνω?

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείτε την αναζήτηση πριν ανοίξετε καινούργιο θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, iovo.

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά και σε σένα Kostasth

 

το πρόβλημα είναι βασικά αν μπορείς να μεταφέρεις το κείμενο σε text editor και έπειτα εύκολα το μεταφέρεις σε περιβάλλον cad.

αν έχεις scanner με OCR που να αναγνωρίζει τα ελληνικά (φαντάζομαι το κείμενο στην εικόνα είναι ελληνικό), τότε μετά από μια σάρωση αντιγράφεις το κείμενο αρχικά σε αρχείο κειμένου ώστε να μπορείς να το τροποποιήσεις όπως θέλεις και κατόπιν το περνάς με αντιγραφή-επικόλληση στο cad με τις ανάλογες εντολές (multiline text, single line text, κλπ).

στο cad δεν αναγνωρίζουν τα ελληνικά όλες οι γραμματοσειρές.

ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

σχεδιαζω μια πινακιδα ωστε να χωραει σε κλιμακα 1:50 σε χαρτι Α4,δινω wblock και ουσιαστικα την μετατρεπω σε Block και μόλις κανω insert δυστυχως μου το πεταει σε πολυ μεγαλη κλιμακα (σχεδον 1:2)

 

τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

τα 2 αρχεία (το block και το νέο σχέδιο) δεν έχουν τα ίδια units.

Άλλαξε το ένα απ τα 2 και θα έρθει σωστά.

(κάνε και ένα purge καλού κακού)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.