Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

  • 4 months later...

καλησπερα, μετρησα ενα εντος σχεδιου οικοπεδο, το εκανα ανεξαρτητο χρησιμοποιωντας μια σταση Σ1(χ=100,ψ=100, ζ= 1000), κ το αποτυπωσα. Ενας συναδερφος ειχε αποτυπωσει ολο το Ο.Τ. κ μου εδωσε το αρχειο το οποιο ειναι εξαρτημενο. Ξερω τις συντεταγμενες 3-4 γωνιων των κτισματων απο το σχεδιο του συναδελφου τις οποιες τις εχω αποτυπωσει κ εγω. Πως μπορω να κανω το σχεδιο μου εξαρτημενο, χρησιμοποιωντας τις εντολες move-rotate, ετσι ωστε να βρω της συντεταγμενες της Σ1? Σας ευχαριστω........

 

EDIT: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους. Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

πιο εύκολο είναι να γράψεις align και με δύο κοινά σημεία να φέρεις την αποτύπωση σου. Καλύτερα κάνε block τη δικιά σου αποτύπωση φερτην στο άλλο σχέδιο και μετά κάνε align.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στο align να μην πιάνεις σημεία με διαφορετικό z γιατί γίνεται χαμός μετά (αν το πάθεις εύχομαι να το ανακαλύψεις γρήγορα...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

Όταν έχω φορτωμένο ένα raster image στο Autocad και επι αυτου τραβαω γραμμές κτλ.. στο zoom in zoom out καθυστερεί πολύ, σερνεται! Μηπως υπάρχει κάποια επιλογή που να δίνει πειρσσότερη μνήμη στο Autocad?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους

εχω μια απορία...

υπαρχει τρόπος να εισαγεις εικόνα-φωτογραφία σε ένα σχέδιο στο Autocad? :?:

Link to comment
Share on other sites

Με ανοικτό τον File Manager και το AutoCAD κάνεις drag 'n' drop το αρχείο που θες στο ΑutoCAD και αφού ορίσεις θέση, γωνία κλίσης και scale είσαι ok.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.