Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

την καλησπέρα μου σε όλους τους συναδέλφους,

σε ενα αρχέιο του autocad έχω εισάγει ένα χάρτη και θέλω να το στείλω με e-mail.Νομίζω ότι με e-mail στέλνεις συννημένα μέχρι 20MB και δεν μπορώ να το στείλω.Νομίζω πας από το image manager και κάνεις unload?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να το στείλεις χωρίς τη φωτο την σβύνεις, κάνεις αποθήκευση και το στέλνεις, διαφορετικά αν θέλεις να στείλεις όλο το αρχείο με τη φώτο, κάνε zip το αρχείο AutoCAD μαζί με τη φωτο και το ανεβάζεις στο rapidshare. (μπορείς να κάνεις και unload για ποιο μικρό αρχείο και να κάνει reload ο παραλήπτης). Στο email στείλε τον σύνδεσμο που θα σου βγάλει το rapidshare

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς, για την αποστολή αρχείων του Autocad, ιδιαίτερα όταν έχουν xref και εικόνες, ο καλύτερος τρόπος είναι η χρήση της εντολής eTransmit (File -> eTransmit) η οποία δημιουργεί zip με όλα τα απαραίτητα αρχεία (π.χ. fonts) και εξασφαλίζεται οτι ο παραλήπτης θα το ανοίξει σωστά (π.χ. κάνει σχετικά τα path στα xref).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ εκ το προτέρων αλλα...

το αρχειο μου εινα περίπου100 ΜΒ το έκανα zip και πάλι δεν μπορει να το πάρει σαν συνημμένο (έχει δύο χάρτες 50άρηδες)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση χρησιμοποιείς το rapidshare που σου πρότεινε ο sotiris ή το YouSendIt (http://www.yousendit.com) στο οποίο κάνεις upload και ορίζεις το e-mail του παραλήπτη, ο οποίος ειδοποιείται από το YouSendIt για να το κατεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω ένα πρόβλημα στο AutoCAD.Δουλεύω ένα αρχείο που το έχω πάρει από ένα δήμο, όταν λοιπόν πάω να κάνω rotate στο σχέδιο αυτό ο υπολογιστής μου κολάει . Σε οπουδήποτε άλο σχέδιο πάω να κάνω το ίδιο δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μήπως ξέρει κάνεις τι μπορεί να φταίει? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι πολυ μεγάλο το αρχείο ?

Μήπως περέχει πολλά hatch?

Κάνε Recover ή ανεβασε το αρχείο να το ελέξουμε (αν δεν ειναι απορητο).

Link to comment
Share on other sites

Σε αρχεία που παίρνουμε από άλλους καλό να κάνουμε ένα purge πρώτα. Αν τα διάφορα προβλήματα συνεχίζουν δημιουργούμε ένα νέο σχέδιο (βασισμένο σε παλιό δικό μας) και κάνουμε εκεί copy τα στοιχεία του προβληματικού αρχείου που μας ενδιαφέρουν. Το πιθανότερο να αφήσεις ''πίσω'' αχρείαστα δεδομένα που δεν εντοπίζονται εύκολα (xrefs κ.α.) και κάνουν τη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.