Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Soula έχω το AutoCAD Map 2004, οπότε το άνοιξα με το intellicad 6.1 και το αποθήκευσα σε dwg 2004. Στη συνέχεια εφόσον το άνοιξα με το AutoCAD 2004, έκανα purge και στη συνέχεια ακόμα και όλο το σχέδιο να επέλεγα η rotate λειτουργούσε χωρίς κανένα πρόβλημα. Στο purge επέλεξε παντού all όταν σε ρωτάει. Τώρα για το πως εκτελείται η εντολή rotate δεν νομίζω να χρειάζεται ειδική επεξήγηση (όπως όλες οι εντολές)

Link to comment
Share on other sites

μήπως και να μην επιλέξει την επιλογή "retain path"?

 

Σε Autocad 04 έχω την εντύπωση οτι αν δεν επιλέξεις την επιλογή "retain path", σώσεις και κλείσεις το αρχείο, όταν μετά προσπαθήσεις να το ανοίξεις πάλι η φωτογραφία δεν εμφανίζεται. Μήπως πρέπει να γίνει "upload" ξανά η φωτογραφία;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να προτείνω κάτι απλό : εντολή align ξέρεις να χρησιμοποιείς ; Και έτσι μπορεί να γίνει, όπως όταν κάνουμε αποτύπωση με ξεπατικοτούρα από φωτογραφίες. Αρκεί να ξέρεις πάντα μία τουλάχιστον διάσταση πάνω στο σχέδιο (ένα άνοιγμα, ένα πάχος τοίχου, ένα ύψος, κάτι τελοσπάντων).

Link to comment
Share on other sites

Αν κάτι ειναι σε γνωστή κλίμακα είναι ευκολο. Κάνεις scale με συντελεστή 35/50 = 0.7 (για το παραδειγμά που ανέφερες).

 

κατι σε αγνωστη κλίμακα εννοω. ευχαριστω παντως

 

Directionless

τι εννοω. εαν δεν ξερω την κλιμακα αλλα εχω ενα σχεδιο (οψη) κτιριου απο φωτογραφια γνωριζοντας ας πουμε το πραγματικο υψος του κτιρίου..τοτε τι κάνω;

 

αν δεν γνωριζω καποια διασταση;δεν γινεται κατι ε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.