Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.Θα ήθελα αν γίνεται κάποιος/α να εξηγήσει αναλυτικά τη διαδικασία φόρτωσης μιας raster image στο autocad χωρίς να κρατάει το path έτσι ώστε όταν η εικόνα αλλάξει folder να μη μου εμφανίζονται τα ενοχλητικά γραμματακια στο αρχείο μου αντί της εικόνας.Διάβασα κάποια προηγούμενα post εδώ , αλλά δεν κατάλαβα που είναι η εντολή do not retain path.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θα μεταφέρεις την raster εικόνα στον φάκελλο που έχεις και τα υπόλοιπα τα σχέδια. Στη συνέχεια, από το menu Insert θα επιλέξεις Raster Image Reference και θα πάς να δείξεις στο Autocad το φάκελλο που κρατάς και όλα τα άλλα σχέδια της συγκεκριμένης μελέτης . Στη συνέχεια , στο παράθυρο διαλόγου που θα εμφανιστεί , αριστερά , εκεί που γράφει Path Type , θα επιλέξεις , "No Path" .

 

Αν μετά, πάρεις ΟΛΟ τον συγκεκριμένο φάκελλο και τον πάς σε άλλο PC , λογικά οι αναφορές που δεν σχετίζονται με το Path, θα δουλέψουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και καλώς ήρθες !

 

Για δημιουργία και διαχείριση viewports στο Autocad 2010 , κοίταξε εδώ, εδώ ή ακόμη και εδώ.

 

Πιστεύω να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας..

Ελπίζω να θέτω το ερώτημα μου στο κατάλληλο post.

Θα ήθελα να μετατρέψω ένα αρχείο του Autocad σε εικόνα. Με λίγα λόγια να να τραβήξω μία φωτογραφία από την εικόνα που έχω στην οθόνη μου. Γνωρίζεται ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε:

File --> export --> διαλέγεις μορφή αρχείου Bitmap(*.bmp) --> save, οπότε και το σώζεις σαν εικόνα.

Από κει και πέρα με κάποιο πρόγραμμα εικόνας κάνεις ότι μετατροπές θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ilias. Το έψαχνα στο save σαν τύπο αρχείου bmp και δεν το είχε.

Και δε μου λες και το άλλο. Πώς κάνεις εκείνα τα ωραία που παρουσιάζεις όλο το screen του autocad μαζί με τα κουμπιά.

Link to comment
Share on other sites

Μια και ο Ilias είναι off line , θα σου απαντήσω εγώ.

 

Πώς κάνεις εκείνα τα ωραία που παρουσιάζεις όλο το screen του autocad μαζί με τα κουμπιά.

 

Αυτό επιτυγχάνεται με προγράμματα που λέγονται Screen Capture και μπορούν να "αιχμαλωτίσουν" τμήμα ή όλη της οθόνη κατά τη διάρκεια που "τρέχει" κάποιο πρόγραμμα.

 

Προγράμματα screen capture , και μάλιστα δωρεάν, μπορείς να βρείς εδώ :

 

http://graphicssoft.about.com/od/screencapturefree/Free_Screen_Capture_Tools_for_Windows.htm

 

http://wisdom-soft.com/products/screenhunter_free.htm

 

http://www.freedownloadscenter.com/Multimedia_and_Graphics/Screen_Capture_Tools/Magic_Screenshot.html

 

Ακόμη περισσότερα θα βρείς εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.