Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Ευχαριστώ ilias. Το έψαχνα στο save σαν τύπο αρχείου bmp και δεν το είχε.

Και δε μου λες και το άλλο. Πώς κάνεις εκείνα τα ωραία που παρουσιάζεις όλο το screen του autocad μαζί με τα κουμπιά.

Αγγελε...εγω δεν εχω καποιο αλλο προγραμμα εκτος απο την ζωγραφικη των windows . Όπως ειμαι μπροστα στην οθονη πατω το PrtScn (ενα κουμπακι στο πανω-δεξια μερος του πληκτρολογίου. Μετα ανοιγω το προγραμμα ζωγραφικη και μολίς ανοιξει παταω το ctrl+V και θα δεις την ιδια οθονη που ειχες πριν σε εικονα που μπορεις να την αποθηκευσεις σε οτι μορφη θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΕΡΩΤΗΣΗ

 

Έστω ένα σχέδιο με 2 επιπλέον layers εκτός του βασικού 0 και έστω αυτά layer1 και layer2.

Θέλω να φτιάξω δυο layouts όπου στο Layout1 δεν θα είναι ορατά τα αντικείμενα που ανήκουν στο layer2 και στο Layout2 δεν θα είναι ορατά τα αντικείμενα που ανήκουν στο layer1.

 

Πώς ;

Link to comment
Share on other sites

Στο layers properties manager έχει ένα εικονίδιο που λέγεται VP freeze (σαν εικόνα είναι το σύμβολο του freeze + ένα λευκό τετράγωνο), με αυτό επιλέγεις ποια layer θα φαίνονται στο layout.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά,

 

Εχω AutoCAD 2004 για τα ΚΑΠΗ.

 

Μου έδωσαν ένα σχέδιο οριζοντιογραφίας σχεδιασμένο όμορφα-όμορφα στο model space και με 4 Layouts που έχουν σχεδιάσει τις πινακίδες της διανομής σχεδίων. Ωραία...σωσμένο as 2000. Πολύ ωραία μέχρι εδώ...

 

Πρέπει να αντιγράψω και ν' αλλάξω (DDEDIT) κάποια text objects στο 1ο Layout και να τα αντιγράψω στα υπόλοιπα 3 για να εκτυπωθουν οι 4 πινακίδες.

 

Προσπάθησα με copyclip, επέλεγα τα 67 αντικείμενα που με ενδιέφεραν και τίποτα. Ούτε καν στο ίδιο layout δεν έφερνε τίποτα με pasteclip, πόσο μάλλον στα άλλα 3. Μετά προσπάθησα να αντιγράψω όλα τα αντικείμενα του 1ου layout, πάλι τίποτα δεν πήγαινε στο 2ο με την pasteclip.

 

Ωραία, θα κάνω wblock, λέω. Πάλι τίποτα, ούτε κάν έγραφε αρχείο στο δίσκο. Μετά τήν επιλογή των αντικειμένων κλπ πάταγα ΟΚ και με "έγραφε" αντί να γράψει το αρχείο.

 

Πρωτοφανές ή είμαι πολύ γέρος γι' αυτά πιά?

 

Αντε ρε παιδιά, βοηθάτε...να παραδώσω τα ρημάδια...

 

υγ. μόλις τώρα βρήκα πως στο 2006 το κάνει "αέρα", τί στο καλό μεταβλητή εμποδίζει το 2004 να το κάνει?

Link to comment
Share on other sites

AutoCAD 2009 - Ερώτηση περί κλίμακας σε viewport ενός Layout.

 

Σχεδιάζω σε mm. Έχω ορίσει με 'ddunits' decimal και τα τοιαύτα.

Πάω στο layout και ορίζω ένα viewport. Πατάω διπλό click για να μου βγάλει κάτω δεξιά την κλίμακα σε ένα combo box (το κουμπί με την οθόνη και το κάτω βελάκι). Εκεί όμως αντί να μου βγάζει τις κλίμακες σε μετρικό σύστημα (1:50, 1:100 κτλ) μου εμφανίζει το αμερικάνικο (ίντσες). Ακόμη και στο custom μου εμφανίζει παράθυρο με ίντσες.

Έδωσα την εντολή "SCALELISTEDIT" και πάτησα reset αλλά οι ίντσες παραμένουν.

Αν κάνω copy-paste το σχέδιο σε ένα νέο αρχείο όλα είναι ok.

Τί πρέπει να κάνω όμως στο πρώτο σχέδιο ώστε να μου εμφανίζει τις κλίμακες 1:50, 1:100 κτλ;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.