Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά

Μήπως γνωρίζεται πως θα επανέλθω πάλι στο lauout, ενώ είμαι μέσα σε ένα viewport. Έφτιαξα ένα layout και μέσα εκεί έχω 8 viewport. Επιλέγοντας ένα από τα 8 viewport έκανα υπερβολικό zoom μέσα σε αυτό και χάθηκαν τα όρια του viewport και τώρα δεν μπορώ να βγω έξω από αυτό για να δω όλο το layer με τα 8 viewport. Όσο unzoom και να κάνω δε μου δείχνει τα όρια του viewport.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι;

 

------------------------------------------------------------------------

αντε παιδιά το βρήκα είναι η εντολή _.PSPACE

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Δεν κάνουμε διαδοχικές δημοσιεύσεις για λόγους οικονομίας του Φόρουμ!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

 

Έχω το εξής πρόβλημα:

 

Για να ανοίξω αρχείο,δεν μου ανοίγει το παράθυρο επιλογής του αρχείου παρά εμφανίζεται μία γραμμή που λέει ''enter name of drawing to open''.Μήπως ξέρετε πώς διορθώνω το πρόβλημα?Μου φαίνεται ότι είχε ξαναανφερθεί αλλά δεν βρήκα το ποστ ύστερα από εκτεταμένη αναζήτηση.......:(

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!Θά ήθελα να ρωτήσω: Σχεδίασα την κάτοψη φρεατίου, μηχανοστασίου, τομή φρεατίου στο AUTOCAD με την ίδια κλίμακα. Για να έχω τις κλίμακες 1:10, 1:20, 1:50 αντίστοιχα τι πρέπει να κάνω τώρα;Μήπως με την εντολή scale πρέπει να διαμορφώσω την κάτοψη φρεατίου,μηχανοστασίου και να αφήσω την τομή φρεατίου όπως είναι;Μετά στο φωτοτυπάδικο σε τι κλίμακα θα τους πω να με εκτυπώσουν;Λίγη βοήθεια γιατί είναι ανάγκη να παραδώσω αύριο στην πολεοδομία...

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

α) Η εκτύπωση θα γίνει σε 1:50

β) Για να έχεις 1:20 όταν η εκτύπωση είναι σε 1:50 κάνεις scale με συντελεστή 50/20=2.5

γ) αντίστοιχα για 1:10 scale με συντελεστή 50/10 = 5

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ή να χρησιμοποιήσεις τα Layouts που είναι και πιo σωστό. (αυτός είναι εξάλλου ο λόγος ύπαρξής τους) ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας συνάδελφοι.Θα ήθελα να πάραθέσω σε ένα αρχείο autocad τμήμα ενός χάρτη.Έχω κάνει insert το χάρτη, πώς θα κάνω cut, ένα τμήμα του;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.