Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Γι αυτό εγώ δεν αλλάζω ποτέ το "global scale factor"...

 

Κάθε σχέδιο αποθηκεύει το δικό του LTScale. Κάθε γραμμή επίσης κρατάει το δικό της.

Το αποτέλεσμα είναι ο πολλαπλασιασμός του 1ου με το 2ο.

 

Η λύση είναι να έχω πάντα το "global" 1 και να "παίζω" με την κάθε γραμμή ξεχωριστά.

Έτσι όταν μεταφέρομαι από σχέδιο σε σχέδιο (πχ copy paste) δεν έχω προβλήματα και κυρίως στα xref!

 

Αν σε ένα σχέδιο έχω ορίσει "global scale factor" 0,01  και σε ένα άλλο σχέδιο  1, όταν φέρω το ένα στο άλλο (xref) οι γραμμές δεν θα φαίνονται!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

 

Έχω το εξής πρόβλημα:

Όταν σχεδιάζω στο model μία αξονική  γραμμή πάχους 0,50 στο layout  και στην εκτύπωση δεν φαίνεται αξονική αλλά έχει το πάχος. 

Σχεδιάζω σε κλίμακα 1/1 και εκτυπώνω σε κλίμακα 1/500 με τα unit στην εκτύπωση ώς εξής 1mm 0.001 unti.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

ορισε ctb και τσεκαρε το "plot with plot styles"

 

ή

 

αν δεν θες να ορισεις ctb απλα "ξετσεκαρε" το "plot object lineweights"

Edited by MoonLooP
Link to comment
Share on other sites

Σε ένα layout έχω 5 σχέδια σε διαφορετικές κλίμακες. Έχω ορίσει την κλίμακα κανονίκα, τα style είναι όλα annotation αλλά δεν αλλάζουν μέγεθος ανάλογο της κλίμακας. Το autocad που έχω ειναι 2012. Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

εκτός από το scale πρέπει να αλλάξεις και το "annotation scale" 

επίσης έχεις "δώσει" στα αντικείμενα κλίμακες?

Link to comment
Share on other sites

το annotation scale ειναι σε ολα τα viewports 1:1. Όταν λες εαν εχω δώσει στα αντικείμενα κλίμακες τι εννοείς? στο model εκτυπώνονται κανονικά ανάλογα με την κλίμακα που θα ορίσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.