Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

θα προσθέσεις τον plotter postscriptlevelplus και θα εκτυπώσεις με τσεκαρισμένο το 'plot to file'. το αρχειάκι που σώζεις είναι μορφής *.eps και ανοίγει στο photoshop όπου και του ορίζεις την ανάλυση που θέλεις. εκτυπώνεις κανονικά απο autocad με πάχη γραμμών κλπ και το .eps που προκύπτει έχει μόνο τις γραμμές και τα hatch του σχεδίου οπότε εσύ θα προσθέσεις στο photoshop ένα backgroud. μέχρι στιγμήσ είναι ο καλύτερος τρόπος που έχω βρεί για να βγάζω εικόνες από το autocad

 

o plotter είναι συγκεκριμένα ο PostScript Level 1 Plus.pc3

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερη ποιότητα δίνει η εκτύπωση μέσω PublishToWebPNG.pc3,

όπως ανέφερε και ο erling. Ορίζεις μια μεγάλη ανάλυση για την

εκτύπωση και στην συνέχεια χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα επεξεργασίας

εικόνας (πχ. Paint.net) και τις κάνεις μια σμύκρινση (10-20% είναι

μια χαρά) έτσι ώστε να αποδωθούν καλύτερα οι γραμμές.

 

Υ.Γ.: Μπορεί να κάνει αυτόματα antialising η εκτύπωση σε png αλλά η Σμίκρυνση βοηθάει ακόμη παραπάνω δοκιμάστε το. ;)

Link to comment
Share on other sites

δες κι εδω :http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=34954#post34954

aeroflot αν και από όσες προσπάθειες έχω κάνει το .eps είναι το πιο σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Οφείλω να ομολογήσω πως ο τρόπος του aeroflot δίνει τρομερά αποτελέσματα.

Μέσα από το PS το έσωσα σε jpg και ήταν όπως στο cad.

Ευχαριστώ aeroflot.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσο είναι το μέγιστο μέγεθος αρχείου που μπορεί να δημιουργηθεί σε autoCAD; Ρωτάω γιατί μόλις ξεπεράσω τα 9000 ΚΒ σε ένα αρχείο που δουλεύω δεν μου ανοίγει. Υπάρχει κάποια ρύθμιση ώστε να μπορέσω να το αλλάξω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το μέγιστο μέγεθος εξαρτάται απο τις δυνατότητες του Η/Υ σου. :) Έχω φτάσει σε πολύ πολύ μεγαλύτερα μεγέθη.

Το ότι δεν σου ανοίγει το αρχείο έιναι άλλη ιστορία. Μήπως απλά αργεί σε σχέση με άλλα μικρότερα αρχεία? μήπως έχει images και αργεί να φορτώσει? όπως και να έχει κάνε ένα purge ώστε να "πετάξεις" τα αχρησιμοποίητα και αν θες δώσε μας λίγα στοιχεία ακόμα γιατί δεν είναι πολύ μεγάλο το αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περιορισμός απ ότι ξέρω...προσωπικά έχω δουλέψει με αρχεία 25 ΜΒ χωρίς πρόβλημα. Απλά κάνει πάρα-πάρα πολύ να ανοίξει, να κάνεις orbit κλπ, που μπορεί να νομίζεις ότι κολλάει. Εξαρτάται από τις δυνατότητες του υπολογιστή σου (μνήμη-σκληρός δίσκος κυρίως).

Πιθανές λύσεις : εντολή purge, εργασία με blocks και xref αντί να τα έχεις όλα σε ένα αρχείο, αλλαγή υπολογιστή :)

 

edit : πρέπει να μάθω τυφλό σύστημα. Η d2m σα νεότερη με έκανε σκόνη στην ταχύτητα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.