Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

Οφείλω να ομολογήσω πως ο τρόπος του aeroflot δίνει τρομερά αποτελέσματα.

Μέσα από το PS το έσωσα σε jpg και ήταν όπως στο cad.

Ευχαριστώ aeroflot.

 

 

Δεν ειναι κ η τελεια ποιοτητα...Παλι χαλαει λιγο..Απλα μου φαινεται περιεργο πως το Autocad που χρησιμοποιει διανυσματικο σχεδιασμο δεν μπορει να παραγει μια φωτο με τελειο αποτελεσμα..Εγω θελω τις φωτο για να τις βαλλω σε εγγραφα κ σε σαιτ στο διαδικτυο..Οποτε ο τροπος που λειε ο φιλος zervasgr δεν με βολευει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μην δουλεύεις από τον εξωτερικό δίσκο. Οι ταχύτητες είναι σίγουρα μειωμένες και μπορεί να συμβαίνουν και άλλα πράγματα. (Λάθη και ασυμβατότητες στο NTFS του δίσκου, καμμια usb που να μην έχει σταθερή τάση κλπ).

Αυτά τα λέω γενικά καθώς οι προλαλίσαντες σου έδωσαν πολλές και σωστες πιθανές λύσεις για το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

terry , αν δεν έχεις περιορισμούς σε μέγεθος αρχείου (bytes) τότε όταν το εισάγεις στο PS δώσε ανάλυση >= 200 και τα αποτελέσματα είναι πολύ καλά.

 

Δες το παρακάτω αρχείο που είναι με 200dpi

http://rapidshare.com/files/196812737/Untitled-1_200dpi_.jpg.html

 

Nομίζω πως για Α4 εκτύπωση είναι πολύ καλό.

Για διαδίκτυο είναι όντως μεγάλο το αρχείο (5.5Mb) αλλά με δοκιμές θα μπορούσα να το ρίξω ανάλυση από 4300/3100 που είναι τώρα σε 1600/x, οπότε θα έπεφτε και το μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Off topic

edit : πρέπει να μάθω τυφλό σύστημα. Η d2m σα νεότερη με έκανε σκόνη στην ταχύτητα...

 

Ψάξε για κάποιο προγραμματάκι το οποίο θα σου μάθει που να βάζεις τα χέρια σου και με ποιο δάκτυλο πρέπει να κτυπάς το κάθε πλήκτρο. Όλα τα πληκτρολόγια QWERTY (τα συνήθη) έχουν 2 εγκοπες στα πλήκτρα F και J για να βάζεις τους δείκτες σου εκεί χωρίς να κοιτάς. Ύπαρχουν πολλές εφαρμογές στο δίκτυο τόσο δωρεάν οσο και επί πληρωμή. Βάλε στο google "touch typing". Να ξέρεις πάντως ότι θέλει λίγο χρόνο μέχρι να συνηθίσεις να κοιτάς την οθόνη και όχι το πληκτολόγιο. Επίσης στην αρχή είναι ελαφρά εκνευριστικό...

 

Αν γράφεις αρκετά, μεσοπρόθεσμα θα βγεις πολύ κερδισμένος. Πάντως θέλει εξάσκηση.

Link to comment
Share on other sites

Αχ! Δεν θέλω να ανοίξω αυτή τη συζήτηση, γιατί ο Παναγιώτης και ο iliekater με περιμένουν στη γωνία. Είμαι χρήστης macintosh από χρόνια (και θα παραμείνω για χρόνια). Τα προβλήματα αυτά μας είναι άγνωστα. Εντελώς άγνωστα. Ανοίγουμε και κλείνουμε τα αρχεία όσο μεγάλα και αν είναι χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Πραγματικά είναι άλλος πολιτισμός!

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι προτείνω την εξαγωγή σε pdf

με άριστη ευκρίνια ως ανυσματική εικόνα

 

και στη συνέχεια επεξεργασία με Photoshop

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα...ε τοτε λυνεται το προβλημα...Η ποιοτητα σε pdf ειναι αψογη...σαν κανονικη εκτυπωση...κ μετα το αποθηκευεις σε φωτο...ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, αρχικά, καλώς σας βρήκα!

Και συγνώμη που επαναλαμβάνομαι, αλλά θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει με λίγο πιο αναλυτικά βήματα πως μπορώ να φτιάξω ένα υπόμνημα σε ένα layout του autocad? Είμαι τελείως καινούργια στο κομμάτι αυτό και θέλω λίγο σπρώξιμο...

Εγώ δουλεύω αρχιτεκτονικά σχέδια, οπότε τι με συμφέρει να χρησιμοποιώ?

1mm = 1unit ή 1mm = 0,001unit ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.