Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

AutoCad - 04. Διαχείριση σχεδίων, αρχείων (layouts, viewports, plotting, images)


iovo

Recommended Posts

despoina_arch, το autocad το χρησιμοποιώ λίγο καιρό αλλά από ότι κατάλαβα από την ερώτηση που έκανα πριν από μέρες για το ίδιο θέμα, το υπόμνημα το φτιάχνεις μια φορά στο model και μετά κάθε φορά που το χρειάζεσαι το κάνεις copy, paste σε κάθε σχέδιο που δουλεύεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα σχεδιάζουμε σε κλίμακα 1:1. Αυτό το 1 (unit) μπορεί να είναι οτιδήποτε. Συνήθως δουλεύουμε με μέτρα, επομένως τα 1000mm=τόσο (δηλαδή η κλίμακα που θέλεις να εκτυπώσεις αυτό που έχεις σχεδιάσει στην οθόνη σου, που είναι 1:1).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα k απο μενα.Κατεβασα απο τα downloads την ΜΠΕ για ελαιοτριβειο,Μηπως ξερει κανεις με ποιο τροπο μπηκε ο χαρτης μεσα στο dwg???? Παρατηρω οτι δεν ειναι με την κλασικη εντολη insert raster image reference.Μηπως το αρχειο ειναι δημιουργια αλλου προγραμματος περαν του autocad??

Link to comment
Share on other sites

Αν πας modify/object/image/frame και αλλάξεις την τιμή σε 1 θα δείς ότι θα εμφανιστούν τα όρια της φωτογραφίας και θα μπορείς να την επιλέξεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

έχω μια παλιά μελέτη που την σκάναρα σε jpeg και αποτελείται από 40 περίπου φύλλα Α0 τα οποία αποτυπώνουν μια έκταση και είναι συνεχόμενα. Ξέρω πως είναι απίθανο να τα σηκώσω σε όλα μαζί σε ένα αρχείο acad. Στο παρελθόν ειχα δοκιμάσει με 6 πινακίδες γυς και το μηχάνημα κολλούσε. Δεν τολμώ να σκεφτώ με 40 πινακίδες. Υπάρχει κάποιο κόλπο ή κάποια άλλη λύση για να το αντιμετωπίσω αυτό το θέμα? Η διαδικασία που ακολουθώ είναι η κλασική υποθέτω: insert -> raster image...

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να τα εισάγεις ένα-ένα στο δικό του layer και να τα "παγώνεις"΄αμέσως μετά την εισαγωγή τους. Ετσι πχ έχουμε τα σχεδόν 400 πενηντοχίλιαρα της ΓΥΣ σ' ένα εύχρηστο αρχείο. Ξεπαγώνεις τα απαραίτητα για επεξεργασία κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

agior η συμβουλή σου δουλεύει πολύ καλα.

αυτήν την στιγμή έχω σηκώσει 35 rasters και μου έχει κάνει κάτι ψιλοκολλήματα αλλά εργάζομαι αξιοπρεπώς. Το μόνο θέμα είναι οτι άμα κλείσω το αρχείο και το ξανανοίξω θέλει πάνω απο 5 λεπτά για να ανοίξει παρά το ότι έχει frozen τα επίμαχα layers. ε καλα μην είμαστε και πλεονέκτες- εγώ φοβόμουν οτι δεν θα το κατάφερνα at all!! είχα δοκιμάσει όπως ειπα με λιγότερα rasters στο ιδιο layer και το μηχάνημα την είχε ακούσει άσχημα.

και όντως το μυστικό(το ειχες γράψει αλλού παλι εσυ) είναι να φέρεις κοντά στα κοινα σημεία το raster και μετά να τραβήξεις rubbersheet- εγώ προτιμώ το match απο το align

όλα καλά ολα ανθηρά.

 

υγ: είχα απρεπείς εκφράσεις στην 1η δημοσίευση??!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.