Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πλήρης Απελευθέρωση της αγοράς των υπηρεσιών


MAKAP

Recommended Posts

Κατατέθηκε χθες (22.2.10) στη Bουλή από το Υπουργείο Οικονομικών το σχέδιο νόμου για την απελευθέρωση της αγοράς υπηρεσιών. Με το νομοσχέδιο απελευθερώνονται σχεδόν όλα τα νομοθετικά κατοχυρωμένα επαγγέλματα (νομικών, φορολογικών συμβούλων, αρχιτεκτόνων, μηχανικών, λογιστών, τοπογράφων), οι τεχνικές εταιρίες και οι εταιρίες παροχής υπηρεσιών προς επιχειρήσεις (π.χ. συντήρησης, οργάνωσης εκδηλώσεων, τηλεφωνικών κέντρων κ.λπ.). Το νομοσχέδιο ενσωματώνει τη σχετική κοινοτική οδηγία (γνωστή ως Μπολκεστάιν) που επιτρέπει την ελεύθερη εγκατάσταση και παροχή υπηρεσιών ανά την Ε.Ε. από κατοίκους ενός κράτους - μέλους. Έπρεπε να έχει ψηφιστεί έως τις 28 Δεκεμβρίου.

 

Υπάρχουν όμως και σαφείς εξαιρέσεις που αφορούν τα επαγγέλματα των συμβολαιογράφων και των δικαστικών επιμελητών, τυχερών παιγνίων, τις ιδιωτικές υπηρεσίες ασφαλείας, τις μη οικονομικές υπηρεσίες γενικού ενδιαφέροντος, τα γραφεία εύρεσης προσωρινής εργασίας, τα οπτικοακουστικά μέσα, την άσκηση δημόσιας εξουσίας, τις κοινωνικές υπηρεσίες στέγασης, παιδικής μέριμνας και στήριξης των οικογενειών, υγειονομικής περίθαλψης (απελευθερώνονται όμως οι μη ιατρικές υπηρεσίες όπως λογιστηρίου, καθαρισμού κ.λπ.), χρηματοοικονομικών υπηρεσιών, δικτύων ηλεκτρονικών επικοινωνιών και μεταφορών (εναέριες, θαλάσσιες, εσωτερικές πλωτές, οδικές, σιδηροδρομικές, αστικών συγκοινωνιών, ταξί και ασθενοφόρων).

http://www.express.gr/news/finance/269718oz_20100223269718.php3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν τοποθετουμε επι της ουσιας γιατί δεν εχει κανενα νοημα ,διοτι οπως εχω πη απλα ειμαστε προτεκτορατο των Βρυξελων .τα καθημερινα γεγονοτα το αποδυκνυουν καθημερινά.

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=12367

ΠΡΟΤΑΣΗ :Για να συμβαδιζουμε με την πραγματικοτητα ,να μετονομαστουμε απο

Ελληνικη Δημοκρατια
σε
Ελλαδα,Επαρχία των Βρυξελλων
.
Link to comment
Share on other sites

τίποτα.απλά θα αποκατασταθη η αλήθεια.

διότι καθε μερα ακουμε ,η επιτροπη των Βρυξελων ,η οδηγια των Βρυξελων ,κλπ κλπ.

ερωτω:παίρνεται καμια αποφαση απο εμας η απλα αποφασίζουμε κατεντολη των Βρυξελων? μαλλον το δευτερο.

ΥΓ αν ενοουσες τι σημαινει το νομοσχεδιο που κατατίθεται,απλα σημαινει καταργηση των ελαχιστων αμοιβων

Link to comment
Share on other sites

το θεμα δεν ειναι τοσο απλο. Δεν ειναι απαραιτητο για την εργασια εν Ελλαδι να εχει καποιος αδεια ασκησης επαγγελματος απο το ΤΕΕ που διδεται μετα απο εξετασεις? Δηλαδη τι εμπόδιζε σημερα εναν αλλοδαπο μηχανικο να κανει χρηση των διαδικασιων και να εργαστει στην Ελλαδα? Σαν μελος του ΤΕΕ, υποκειται στις ιδιες εντολες οπως κι εμεις, σχετικα με αμοιβες κλπ.

 

Ας μαθει ελληνικα (εδω γελαμε) για τις εξετασεις και ας δουλεψει ο ανθρωπος. Πώς εχω εγω αδεια εξασκησης στην Αγγλια?

 

Βλεπει καποιος καποιον αλλο κινδυνο που μου διαφευγει?

Link to comment
Share on other sites

πρακτικά τι σημαίνει αυτό?

 

Σημαίνει ότι, κάθε μηχανικός (από οποιαδήποτε βαθμίδα εκπαίδευσης είχε στη χώρα τουι), που προέρχεται από μία χώρα της ΕΕ, μπορεί να ασκήσει το επάγγελμα αυτό στην Ελλάδα, χωρίς κανένα περιορισμό ή προϋπόθεση, όπως υπήρχε μέχρι τώρα.

 

Έμμεσο αποτέλεσμα της πρακτικής αυτής είναι ο ανταγωνισμός μέχρις εσχάτων και ... επομένως, η κατάληξη που γλαφυρά περιέγραψε ο parist43.

 

Edit

Έγραφα ταυτόχρονα με howard_roark και θέλω να διατυπώσω την ένστασή μου στην άποψη που υποστηρίζει. Αυτή η διαδικασία θα ισχύει μέχρι την έκδοση του νέου νόμου γιατί μετά θα μπορεί οποιοσδήποτε να ασκεί το επάγγελμα χωρίς κανένα περιορισμό ή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αντε... θα γίνει και η κατασκευή σαν την άλλη βαριά βιομηχανία της Ελλάδας.

 

Όπως λειτουργούν οι tour operator έτσι θα είναι και οι house operator:

Απλά γράφεις στο google "good cheap big house", βρίσκεις αυτό που σου ταιριάζει, το παραγγέλνεις και έρχεται πακετάκι στον ιθαγενή μηχανικό να σου το κατασκευάσει (στην καλύτερη περίπτωση) ο οποίος λόγω και των διεθνών συνθηκών θα κάνει και 80% έκπτωση στο 10% της αμοιβής του.

 

Ετοιμαστείτε λοιπόν για Franchise και μη ξεχάσετε: στις 25 Απριλίου έχουμε Εκλογές ΤΕΕ 2010. Μη λήψει κανείς!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι "χωρις κανενα περιορισμο" φιλε μου?

 

Πώς θα υπογραψει μελετες χωρις εγγραφη στο ΤΕΕ?

 

Πριν απαντήσω στο προηγούμενο post, προσπάθησα να βρω το κείμενο στο site της Βουλής, για να έχω τεκμηριωμένη απάντηση, αλλά το βρήκα.

 

Μόλις αναρτηθεί θα τεκμηριώσω τη θέση μου.

Link to comment
Share on other sites

Για το περι δικηγορων απλα γελάμε!!! Τι περιμένατε; Οι 200 απο τους 300 είναι δικηγόροι

 

Θα θάψουν το μέλλον τους; Σήμερα είναι βουλευτές, αν αύριο γυρίσουν στο επάγγελμα τι θα κάνουν; Δίκες για 300 ευρώ;

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.