Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έγκριση Κυκλοφοριακής σύνδεσης για κατοικίες


kap

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα

Σε σημερινή επίσκεψη στην πολεοδομία για κτίριο κατοικίας σε εκτός σχεδίου περιοχή με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο μου ζητήθηκε έγκριση κυκλοφοριακής σύνδεσης επικαλούμενοι το ΠΔ 118/2006 και εγκύκλιο 11/18-04-08

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό γιατί είναι η πρώτη φορά που το αντιμετωπίζω για κτίριο κατοικιών σε αγροτικό δρόμο

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεται εγκριση εισόδου-εξόδου "εγκατασταση Β κατηγορίας - κατοικία αρθ 24 του π.δ 465/70 που τροποοιήθηκε με το 118/06 http://www.yme.gr "

Link to comment
Share on other sites

Το αντιμετώπισα πριν κάτι μήνες σε επαρχιακό δρόμο εκτός σχεδίου. Είναι νέο φρούτο εποχής. 'Αν θυμάμαι καλά δεν ισχύει για αγροτικούς δρόμους. Διάβασε το ΠΔ και την εγκύκλιο. Εν πάση περιπτώσει όμως, στην περίπτωση που το γήπεδο σου είναι σε στροφή και δεν έχει ορατότητα σε ευθεία 70μ (?) τότε προβλέπεται από το ΠΔ να βάλεις στο διάγ/μμα κάλυψης φράχτη μόνιμης κατασκευής με πόρτα-είσοδο στην ιδ/σία σου στενή γύρω στο 1,5μ και να γράψεις δίπλα με βελάκι ότι δεν επιτρέπεται η διέλευση οχημάτων. Εννοείται το αυτονόητο ότι σε οτιδήποτε μη όχημα επιτρέπεται. Το λέω αυτό γιατί εγώ αντιμετώπισα την βλακώδη ερώτηση απο τον ελεγκτή της άδειας και εν συνεχεία απο το διευθυντή της πολεοδομίας, τότε πώς θα κτίσω αφού δεν μπορούν να μπούν μηχανήματα φορτηγά κλπ. Στην απάντησή μου ότι δεν προβλέπεται στη νομοθεσία τέτοιος προβληματισμός και η μεταφορά υλικών μπορεί να γίνει και με στόλο από γαιδούρια, τους κακοφάνηκε και κάνανε ερώτηση στην περιφέρεια και η περιφέρεια στο ΥΠΕΧΩΔΕ κι έτσι έχασα άλλους 6 μήνες.

Συμπέρασμα: γά@@@@τα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το θέμα με τις πολεοδομίες είναι πια Γολγοθάς .

Και το απογοητευτικό είναι ότι έχεις να κάνεις με συναδέλφους που τυχαίνει καμιά φορά να είναι και παλιοί συμφοιτητές σου , και η αντιμετώπιση είναι η χειρίστη

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Kap, έχω ασχοληθεί πριν λίγες μέρες με την φυλή των συναδέλφων-δημοσίων υπαλλήλων. Δεν ξέρω πως να σε παραπέμψω στο θέμα αλλά νομίζω ήταν ''έκδοση οικοδομικών αδειών'', αν το διαβάσεις θα καταλάβεις πολλά γι αυτήν την ράτσα.

Link to comment
Share on other sites

Το λέω αυτό γιατί εγώ αντιμετώπισα την βλακώδη ερώτηση απο τον ελεγκτή της άδειας και εν συνεχεία απο το διευθυντή της πολεοδομίας, τότε πώς θα κτίσω αφού δεν μπορούν να μπούν μηχανήματα φορτηγά κλπ

Πλάκα κάνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από το 2006 (τουλάχοστον, άλλως από το 70) μέχρι σήμερα δεν ζητούσαν τέτοια βεβαίωση για κατοικίες και σήμερα κάποιος φωστήρας το είδε?

Και τι είδε ο άνθρωπος?

Οτι σε άρθρο που έχει τίτλο

 

"Εγκαταστάσεις

1. Ως εγκαταστάσεις για την εφαρμογή του παρόντος νοούνται όλα τα κτίσματα που δεν έχουν χρήση αμιγούς κατοικίας, χωρίζονται δε, σε δύο κατηγορίες:

Κατηγορία Α.

Κατηγορία Β.

 

υπάρχει παράγραφος

 

4. Γήπεδα με κτίσματα που έχουν χρήση κατοικίας κατατάσσονται στη Β κατηγορία.

 

Και που παρεπιμπτόντως όλα τα παραπάνω είναι σε νόμο που έχει τίτλο

Περί όρων και προϋποθέσεων εγκαταστάσεως και λειτουργίας αντλιών καυσίμων προ πρατηρίων κειμένων εκτός των εγκεκριμένων σχεδίων πόλεων και κωμών ή εκτός κατοικημένων εν γένει περιοχών και περί κυκλοφοριακής συνδέσεως εγκαταστάσεων μετά των οδών

 

Μα καλά, κάθε μέρα πρέπει να αποδυκνείεται ότι δεν έχουμε κράτος???

 

 

Αλλά και πάλι, ο αγροτικός δρόμος σε ποιο εθνικό δίκτυο ανήκει?

 

Αλήθεια, αυτή η εγκύκλιος 11/18-04-08 τι λέει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Τελικα ειναι σημερα απαραιτητη η εγκριση εισοδου-εξοδου για κατοικιες εκτος σχεδιου?

Και που θα βρεθουν τα 70+70μ. ορατοτητας στους ελληνικους επαρχιακους δρομους?

Θα παρκαρω απ' εξω και θα μπαινω στην αυλη με τα ποδια?.....

 

a

 

a

 

abc

 

d

 

 

Μην κάνετε άσκοπες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Εdit - Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ,Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω το e θα καταλήξουμε κάπου;

Περίμενε μέχρι να βρεθεί κάποιος που ξέρει.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.