Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κληροτεμάχιο που το τέμνει επέκταση σχεδίου


chronism

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα τα φώτα σας σε μια περίπτωση ...

Έχω ένα κληροτεμάχιο που το τέμνει η επέκταση σχεδίου όπως απεικονίζεται στο παρακάτω σχήμα:

http://yfrog.com/evgreenshot20100225195158j

 

Η επέκταση σχεδίου έγινε με απόφαση νομάρχη το 1984 και ο οικισμός είναι κάτω των 2000 κατοίκων με ρυμοτομικό σχέδιο.. επιπρόσθετα είναι εντός ζώνης 500 μ

 

τα ερωτήματα μου είναι:

 

1. μπορούν να αναγερθούν 2 κατοικίες όπως δείχνει στο σχήμα?? Με μία οικοδομική άδεια

2. Τι όρους δόμησης έχει το συνολικό γήπεδο και τι σε κάθε τμήμα ???

3. Μπορεί να γίνει κατάτμηση ?? (προφανώς όχι γιατί το ΦΕΚ 270Δ αναφέρει ότι για να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση πρέπει να προϋφίσταται του 1977)

 

Ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία που δίνεις είναι αντιφατικά και χρειάζονται διευκρινίσεις.

Αν ο οικισμός είχε ΡΣ πριν από το 1985, όπως λες, και, μάλιστα, επεκτάθηκε το ΡΣ το 1984, με απόφαση νομάρχη, γιατί χαρακτηρίστηκε ως οικισμός <2000 μετά το 1985?

 

Ένας οικισμός που έχει ΡΣ και, επομένως ΟΔ, είτε τους γενικούς του διατάγματος του 1969 είτε ειδικούς για τον οικισμό αυτό, δεν έχει λόγο να χαρακτηριστεί ως <2000.

 

Ξεκαθάρισε το θέμα αυτό και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία αν χαρακτηρίζεται ???

το ΟΔ τι είναι ??

 

Πέρα από αυτό ... τι γίνεται με την συγκεκριμένη περίπτωση ???

Link to comment
Share on other sites

ΟΔ= Όροι δόμησης

Έχει ΜΕΓΑΛΗ σημασία, να ξέρεις/ουμε το πολεοδομικό καθεστώς που διέπει το οικόπεδό σου, γιατί άλλοι κανόνες δόμησης ισχύουν σε οικόπεδο που βρίσκεται στο όριο του ΡΣ και άλλοι σε οικόπεδο που τέμνεται από το όριο οικισμού <2000.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε chronism το κληροτεμάχιό σου βρίσκεται σε δύο διαφορετικούς τομείς. Το εντός σχεδίου τμήμα του διέπεται από τους όρους δόμησης της απόφασης νομάρχη που ανέφερες, ενώ το εκτός σχεδίου τμήμα του από τις εκτός σχεδίου διατάξεις. Εάν το εκτός σχεδίου τμήμα είναι > από 2000 τμ, πριν το 1977 και εμπίπτει στην ζώνη των 500 μ τότε μπορείς να χτίσεις σαν εντός ζώνης. Για το εντός σχεδίου τμήμα δες τι ισχύει από πρόσωπα και εμβαδά στην απόφαση Νομάρχη .Τέλος για το τρίτο ερώτημά σου εκτιμώ πως θα μπορούσε να κατατμηθεί και να χτίζεται εφόσον το εκτός σχεδίου τμήμα του μετά την κατάτμηση διατηρούσε το εμβαδό της παρέκκλισης. Επισήμανε μας ποιο τμήμα του κληροτεμαχίου βρίσκεται εκτός σχεδίου.

Πριν κάνεις οτιδήποτε ρώτα την πολεοδομία!

Link to comment
Share on other sites

Το εκτός σχεδίου είναι το τμήμα με τα 2100 τ.μ ενώ η επέκταση το 1200 ... η αρτιότητα για την επέκταση είναι 1000 τ.μ και 13 μ πρόσωπο...

 

Για την επέκταση με το Γενικό πολεοδομικό σχέδιο (πλέον) ο Συντελεστής Δόμησης είναι 0,4

Δεν πρέπει να αντιμετωπισθεί σαν ενιαίο ??? αλλά με τι όρους δόμησης για τα 2 τμήματα

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ανήκει σε έναν αντιμετωπίζεται σαν ενιαίο αλλά χτίζει με δυο διαφορετικές διατάξεις άλλες για το εντός τμήμα (αυτές που αναφέρεις) και άλλες για το εκτός (τις εκτός σχεδίου), έχει ξανασυζητηθεί στο forum, κατά τη γνώμη μου μπορείς στην περίπτωση σου να κάνεις αυτό που είπες, να χτίσεις δύο κατοικιες.

Τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία επιμένουν ότι πρέπει να γίνει με 2 οικοδομικές άδειες ...

Πως μπορεί να γίνει με μια άδεια ??? Μάλιστα θέλει (ο πελάτης ) 2 όμοιες κατοικίες

Το εντός σχεδίου έχει μέγιστη δόμηση 400 τμ ενώ το εκτός μέγιστο 200 τ.μ ... αν αντιμετωπισθεί ως ενιαίο πως θα επιμερισθεί η δόμηση ???

 

Στο μεταξυ βρήκα μια απόφαση που αναφέρει πως επειδή το αρχικό αγροτεμάχιο είναι προ του 77 μπορεί να γίνει κατάτμηση ... την οποία όμως εγώ δεν την θέλω !!!

 

Το άλλο θέμα είναι πως η γραμμή αυτή χωρίζει έτσι και αλλιώς το αγροτεμάχιο σε 2 (εξ ορισμού)

 

Μου άφησαν ένα ενδεχόμενο να μπορεί να αντιμετωπισθεί σαν ενιαίο επειδή είναι ιδιοκτησία του ίδιου ... αλλά μπορεί να ενωθεί αγροτεμάχιο με οικόπεδο και με τι όρους δόμησης σαν ενιαίο (αρχικό ερώτημα) ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.