Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πίνακας ισχύουσας νομοθεσίας πυροπροστασίας ανά χρήση κτηρίου ή εγκατάστασης


b35

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω αναλάβει μια μελέτη για μια επιχείρηση που θα θα πουλάει καφέδες και θα φτιάχνει και μερικά μεζεδάκια, πχ τηγανητές πατάτες , λουκάνικα, καμιά σαλάτα. Προφανώς δεν εντάσσεσαι στην κατηγορία του αναψυκτηρίου όπως στην αρχή νόμιζα. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε σε ποια κατηγορία εντάσσεται ώστε να ψάξω να βρω τις απαιτήσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε την τελευταία υγειονομική νομοθεσία 96967/2012 (ΦΕΚ 2718/Β/2012). Εκεί θα δεις ότι έχουν καταργηθεί οι κατηγορίες αναψυκτήριο, οβελιστήριο, κ.ο.κ. και έχουν αντικατασταθεί με επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών μαζικής εστίασης πρόχειρου ή πλήρους γεύματος. Μπες στη νομοθεσία και θα τα βρεις όλα, ακόμη και την αντιστοίχιση με τις παλιές κατηγορίες. Όσον αφορά την πυροπροστασία, υπάγεσαι πάντα στους χώρους συνάθροισης κοινού, αυτό δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Έχω αναλάβει μια μελέτη για μια επιχείρηση που θα θα πουλάει καφέδες και θα φτιάχνει και μερικά μεζεδάκια, πχ τηγανητές πατάτες , λουκάνικα, καμιά σαλάτα. Προφανώς δεν εντάσσεσαι στην κατηγορία του αναψυκτηρίου όπως στην αρχή νόμιζα. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε σε ποια κατηγορία εντάσσεται ώστε να ψάξω να βρω τις απαιτήσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ 

ΚΥΕ μαζικης εστίασης προσφοράς πλήρους γεύματος αυτη είναι πλεόν η κατηγορία σου.Επίσης θα ήθελα αν κάποιος συναδελφος μηχανολογος μηχανικος έχει κανει προσφατα ενεργητικη πυροπροστασια για κατάστημα με ειδη κυνηγιου και μπορει να με βοηθήσει να τον ρωτήσω κάποια πράγματα για την ενεργητική(παρότι πολιτικος μηχανικος) ευχαριστω

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλημέρα.

Ενώ η σχετική νομοθεσία για υφιστάμενο ταχυδρομικό κατάστημα είναι η Πυρ.Διατ. 8γ/2007 (ταχυδρομικά καταστήματα – μονάδες διανομής – πρακτορεία) μέσα δεν βρίσκω το "ταχυδρομικό κατάστημα" στις λίστες με τα διάφορα καταστήματα ανά κατηγορία κινδύνου.

Γνωρίζει κανείς που κατατάσσεται?

Ευχαριστώ.

Edited by kikonas
Link to comment
Share on other sites

Ποιό ΦΕΚ εννοείς ?

 

Μάλλον πάει κατηγορία Ζ2 - κθ) εμπορία χαρτικών ειδών

 

Αλλά παρε τηλ και την ΠΥ !!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Θενκς.

Εννούσα την Πυρ.Διατ. 8γ/2007, όχι κάτι άλλο (εκ παραδρομής το έγραψα-έγινε εντιτ).

Το πιο σχετικό και εγώ βλέπω το Ζ2 - κθ) εμπορία χαρτικών ειδών.

Παίρνω αλλά δεν απαντάνε.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αρ. Φύλλου 2434Β - 12 Σεπτεμβρίου 2014

 

Οργάνωση, εκπαίδευση και ενημέρωση προσωπικού των επιχειρήσεων − εγκαταστάσεων σε θέματα πυροπροστασίας.

 

θα το βαλω και στα dloads

2434b-14.pdf

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας.

Ποτέ δεν είναι αργά, θα μπορούσε να πει κανείς, αλλά αυτή η αργοπορία γνωρίζουμε όλοι μας τι "κόστος" είχε και έχει. Έτσι από τις 15/3/2015 αλλάζουν όλα τα δεδομένα και θα πρέπει να γίνει ανακατάταξη της πυροσβεστικής νομοθεσίας, με απόλυτη προσπάθεια κυρίως δική μας. 

Θεωρώ υποχρέωσή μου, ως συνέχεια της εργασίας που έκανα εδώ πριν 4 χρόνια, να παρουσιάσω την άποψη της πιο κάτω ιστοσελίδας και θα ήθελα Συνάδελφοι να γνωρίζω και την άποψή σας πάνω στο θέμα αυτό.

Ευχαριστώ πολύ.

 

http://www.firesol.gr/page15.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.