Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γνώμες για το NIKON NIVO


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο πως το επάγγελμα, μας κάνει να δενόμαστε με τα εργαλεία που χρησιμοποιούμε και να λιμπιζόμαστε κάθε τι καινούριο .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Εχει μήπως κάποιος πρόσφατες σχετικά τιμές για το Νικον 3Μ (10cc) και 2Μ (5cc) ή για ανάλογες ακρίβειες στην σειρά C (με τα windows)?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Δεν το γνώριζα αυτό. Πρώτη φορά ασχολούμαι με τοπογραφικά όργανα, εκτος της σχολής εννοείται.

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, DOOM

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Οι τιμές για τα Nivo όπως έχουν προσφάτως:

 

Nivo5M: 5300 ευρώ, (3+2ppm)xD

Nivo3M: 5500 ευρώ, (3+2ppm)xD

Nivo2M: 5800 ευρώ, (2+2ppm)xD

 

Nivo5C: 5600 ευρώ, (3+2ppm)xD

Nivo3C: 5900 ευρώ, (3+2ppm)xD

Nivo2C: 6200 ευρώ, (2+2ppm)xD

 

Δεν περιλαμβάνονται τα παρελκόμενα (~400 ευρώ).

Επίσης όλες οι δοθείσες τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ.

Εγγύηση: 2 έτη στα ηλεκτρονικά και 5 στα οπτικομηχανικά.

 

Έχει πάρει κανείς παραθυρικό; Πως είναι σε σχέση με τα απλά; Κολλάνε καθόλου; Έχου ακούσει πάντως software-ικά παράπονα από το Μ3 της Trimble, η οποία νομίζω έχει πάρει την τεχνολογία της Nikon.

Τα C (παραθυρικά) έχει φωτεινούς οδηγούς χάραξης, κάτι που δεν έχουν τα M, αλλά δεν έχουν φυσικό αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο (τα πατάς στην οθόνη).

Προσωπικά είμαι ανάμεσα στα Nivo2M, Nivo 2C. Αλλιώς πάω σε Sokkia SET 350 RX (3'') στα 5500 ευρώ χωρίς παρελκόμενα και γενική εγγύηση 3 ετών.

 

Περιμένω γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

χρησιμοποιώ το όργανο περίπου 2 χρόνια.παρά την μικρή μου εμπειρία σε γεωδαιτικούς σταθμούς,εχω δουλέψει μόνο της topcon το gts-235 και της zeiss το r45 ,το όργανο μου φάνηκε εξαρχής εξαιρετικό μόνο από τα τεχνικά χαρακτηριστικά του .στην πορεία , δουλεύοντας το, κατάλαβα την ευχρηστία του και τον φιλικο προς τον τοπογράφο σχεδιασμό.έχει το survey pro λογισμικό της spectra precision που τρέχει σε περιβάλλον windows ce,το οποίο δεν έχει παρουσιάσει ποτέ κανένα πρόβλημα (κόλλημα κλπ).πρόσφατα έγινε service του οργάνου στην αντιπροσωπεία στην θεσσαλονίκη και περάστηκαν και οι αναβαθμίσεις στο λογισμικό του (surveypro) το οποίο έγινε ακόμα πιο εύχρηστο (απλούστερο μενού) που σε συνάρτηση με τις ακρίβειες μέτρησης γωνίας και απόστασης το κάνουν εξαιρετικό εργαλείο δουλειάς - συνεργάτη.το όργανο ειναι παιχνίδι στις αποτυπώσεις και στις χαράξεις. η εταιρία έχει πολύ καλή εξυπηρέτηση και συνεννόηση σε οποιοδήποτε θέμα (επίδειξη - εκμάθηση - πληροφορίες ).το συστήνω ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε τοπογράφο έμπειρο ή αρχάριο.

Link to comment
Share on other sites

θα με ενδιέφεραν και εμένα γνώμες για τα c-series.

 

λίγο που το έψαξα κατέληξα στα παρακάτω:

 

στα +

καινούργιο περιβάλλον κ περισσότερες επιλογές.

usb host/client.

μικρή σχετικά διαφορά τιμής από τα απλά.

 

στα -

dxf διαβάζει μόνο σαν εικόνα.

δύσχρηστο (τουλάχιστον στην αρχή) και με το πληκτρολόγιο να είναι στην οθόνη λίγο χλωμό να βελτιώσεις ταχύτητα.

μικρότερη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλημέρα

Εχει συνδέσει κανείς το οργανο (focus 6 ή nikon nivo M) μεσω bluetooth σε χειριστήριο TSC3 με trimble access?

 

Δεν έχω ξέρω κάποιον που να έχει τέτοιο όργανο ωστε να δοκιμάσω... και η αντιπροσωπία της nikon-spectra ειναι μακριά μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.