Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φέρουσα ικανότητα σύνθετης ξύλείας διατομής 9x17


 
ΞΑΝΘΗ2

Recommended Posts

Καλημέρα.

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει στο εξής πρόβλημα που μου έθεσαν στη δουλειά.

Περάσαμε σύνθετα ξύλα 9x17 σε ένα πατάρι (9 πλάτος, 17΄πάχος),

πως μπορούμε να υπολογίσουμε το βάρος που μπορεί να σηκώσει??

Παρακαλώ πολύ προσοχή στο που δημοσιεύετε

ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν έχεις ποστάρει στο βρόντο, υπάρχει κοτζάμ κατηγορία ξύλινες. κατά 2ο, αν το δει ο cna θα σου δώσει το link που μου είχε δώσει προχθές στο emichanikos και έχει αναλυτικό πίνακα. εγώ δεν το έχω, το έφαγε το έρεβος. επίσης το "βάρος που μπορεί να σηκώσει" εξαρτάται το άνοιγμα και την μεταξύ τους απόσταση. μη δίνοντας κανένα στοιχείο από αυτά, εκτιμώ τηλεπαθητικά ότι θα τους έρθει στο κεφάλι.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην προσθέσω ότι δεν μας λες και από τί ξύλο είναι οι διατομές! Ελληνική Ελάτη & Πεύκη; Σουηδική; Φιλανδική; Το όριο θραύσης είναι διαφορετικό τόσο για κάθε περιοχή προέλευσης όσο και από κορμό σε κορμό (απλώς για το δεύτερο μπορεί να ευρεθεί μέσος όρος αντοχής).

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ για αρχή.

 

Επίσης θα μπορούσες να επικοινωνήσεις με τον προμηθευτή σας ώστε να σας χορηγήσει τις προδιαγραφές ποιότητας/αντοχής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.