Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εθνικά κείμενα εφαρμογής Ευρωκωδίκων - Έναρξη Ισχύος Ευρωκωδίκων


 
KF

Recommended Posts

Μπορει να βγει εγκυκλιος στις 10/1/11 και να λεει οτι ξεκιναει η εφαρμογη απο 1/1/11...

Μη σου φανει περιεργο...

 

χαχαχααχαχχα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν υπάρχει κάποια εγκύκλιος ή κάποιος νόμος που να λένε ότι θα εφαρμοστούν οι ευρωκώδικες από 1/1/2011. Άρα τι συζητάμε? Συνεχίζουμε με ΕΑΚ και ΕΚΩΣ προς το παρόν.

 

Ακριβως.Ο μονος αρμοδιος φορεας ειναι το πρωην ΥΠΕΧΩΔΕ(οπως προκυπτει απο τις αρμοδιοτητες του).Αυτος θα πει με εγκυκλιο του ή με Υπουργικη Αποφαση ποτε θα ισχυσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φήμες μιλάνε για παράταση μέχρι τέλος Φεβρουαρίου και κάποιες για τέλη Ιουνίου. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρμόδιο υπουργείο είναι το υπουργείο υποδομών, μεταφορών & δικτών.

Ο ελοτ (σε τηλεφωνική επικοινωνία) είπε πως τα εθνικά προσαρτήματα δεν είναι ακόμη έτοιμα.

Από εταιρείες στατικών προγραμμάτων λένε πως πάμε για παράταση, ίσως εξάμηνη (πάνε οι αναβαθμίσεις που περιμένανε να πουλήσουν).

 

Καλές γιορτές και υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κατέθεσα μια άδεια μέσα στον Δεκέμβρη με Ευρωκώδικα και μου είπαν όλα οκ. Το μόνο που λείπει για να εκδοθεί είναι ο ΚΕΝΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω ελέγχους στην πολεοδομία με τους Ευρωκώδικες...θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι !!!

 

Γιατί ρε Pappos θεωρείς ότι όλοι οι μηχανικοί έχουν διαβάσει ή εξοπλιστεί με ενημερωμένα προγράμματα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε Pappos θεωρείς ότι όλοι οι μηχανικοί έχουν διαβάσει ή εξοπλιστεί με ενημερωμένα προγράμματα?

 

Αυτοί δικαιούνται. Οι υπάλληλοι όχι. Γιατί ο υπάλληλος θα κάνει τους ελέγχους και θα ενημερώσει σχετικά ή θα κάνει παρατηρήσεις.

Φαντάσου το ανάποδο. Να ήξεραν οι μηχανικοί και όχι οι υπάλληλοι. Χαμός λέμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου το ανάποδο. Να ήξεραν οι μηχανικοί και όχι οι υπάλληλοι. Χαμός λέμε !!!

 

Χμμμ.Κάτι μου θυμίζει (τεχνικές υπηρεσίες δεν είναι μόνο οι πολεοδομίες)

Link to comment
Share on other sites

Στο σύνδεσμο που ακολουθεί, χρήσιμες πληροφορίες για το πως πάει η ετοιμασία αποκλειστικής χρήσης των ευρωκωδίκων σε διάφορες χώρες.

 

Εντυπωσιακό το ότι οι Γερμανοί θα πάνε μέχρι τα μέσα του 2012!

 

http://www.eurocodes-online.com/index.php?page=legal-situation-per-country&hl=en_US

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.