Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εθνικά κείμενα εφαρμογής Ευρωκωδίκων - Έναρξη Ισχύος Ευρωκωδίκων


 
KF

Recommended Posts

  • 3 months later...

Καλώς τα δεχτήκαμε.

 

Ο κύριος του έργου λέει θα αποφασίζει για το πιο κανονιστικό πλαίσιο θα χρησιμοποιηθεί στη μελέτη. Καλά ξεμπερδέματα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχει κάνει κανείς μελέτη μετά την ισχύ της ΚΥΑ για την αποκλειστική επιλογή ΕΚ ή ΕΑΚ κλπ. ? 

 

Πρακτικό το ερώτημα, έχω μια μελέτη πέτρινου, συνεπώς ΕΚ, τι θα γράψω στην υπεύθυνη δήλωση του μελετητή και επιβλέποντος μηχανικού των στατικών έργων, θα τροποποιήσω κατά το δοκούν την συνηθισμένη δήλωση?

 

Αν έχει τύχει σε κάποιον, ενημερώνει. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το μονο που χρειαζεται ειναι μια δηλωση του ιδιοκτητη (Κυριου του Εργου) για το ποιο παραρτημα (αρα κανονισμο) θελει .Τα υπολοιπα δεν αλλαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έφτιαξα μια καινούργια με πρότυπο την υπάρχουσα, στην οποία στο Β. μέρος αντικατέστησα τους κανονισμούς με τους Ευρωκώδικες, τι να γράφω, ότι συμμορφώθηκα με τις διατάξεις του ΕΑΚ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 10/3/2014 at 7:46 ΜΜ, kapnicious said:

ΦΕΚ 2692Β/2008. Πάρτο από το εθνικό τυπογραφείο

Αυτά (τα οποία είναι οι προσωρινές συστάσεις-ΠΡΟΣΥ), είναι ταυτόσημα με τα Εθνικά Κείμενα Εφαρμογής;

Ή τα δεύτερα είναι ξεχωριστά - ανεξάρτητα;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο κομμάτι σε ενδιαφέρει να το τσεκάρω, γιατί εκατό σελίδες είναι πολλές. Το χιόνι που κοίταξα πάντως, εκτός από το χάρτη, που δεν υπάρχει στο ΦΕΚ, μου φαίνεται ίδιο, συγκρίνοντας από μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Γενικά ρώτησα, επειδή οι ΠΡΟ.ΣΥ κυκλοφορούν ελεύθερα, ενώ τα κείμενα εφαρμογής όχι (αν δεν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.