Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πηγάδι στο όριο θεμελίωσης


 
dmceee

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

θα ήθελα να ρωτήσω πως αντιμετωπίζεται η ύπρξη πηγαδιού ακριβώς πάνω στο όριο θεμελίωσης της πεδιλοδοκού. Θα πρέπει να μπαζωθεί το πηγάδι μέχρι επάνω (δηλ τη στάθμη του εδάφους) ή να μπαζωθεί μέχρι το ύψος που θα ξεκινήσει η θεμελίωση (δηλ υπόγειο+πεδιλο δοκοι = -3,5μ κάτω από τη στάθμη του εδάφους.)?

Το πηγάδι είναι 8μ βαθύ και διαμέτρου 2,5μ.

 

Ο προβληματισμός μου, εκτός για το μέχρι που πρέπει να μπαζωθεί πριν ξεκινήσουν οι εκσκαφές, είναι με τι υλικό θα μπαζωθεί. Με σκέτο μπετό, με σκυρόδεμα, με πέτρες και χώμα? Διότι όταν μπαζωθεί θα πρέπει να σκαφτεί κατά την εκσκαφή και να δημιουργηθεί έδαφος κατάλληλο για θεμελίωση (στα 2,5μ της διαμέτρου του πηγαδιού).

 

Επιπρόσθετα, να τονίσω ότι το όριο θεμελίωσης είναι και το όριο του οικοπέδου΄. στο όμορο οικόπεδο και ακριβώς δίπλα από το πηγάδι υπάρχει παλαια πετρινη κατοικία, η οποία πρέπι να προστατευθεί κατα τις εκσκαφές!

 

Πως θα αντιμετωπίζατε αυτή τη κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπω στο τεχνικό κομματι, αλλα απο προσωπικη εμπειρια εχω να σου πω οτι εαν το πηγαδι έχει νερο να μην το μπαζωσεις. Δεν ξερω που ειναι το κτηριο και τι συνθηκες εξωτερικες υπαρχουν αλλα θα σου προτεινα να μην το μπαζωσεις.

Στην περιπτωση μου ειχα μια γεωτρηση Φ400 περιπου, 60μ βαθος ενεργη. Η γεωτρηση επεφτε καπου στον περιβαλλοντα χωρο οποτε κατα τις εργασιες σκεπαστηκε. Μερικους μήνες αργοτερα ψαχναμε να την βρουμε γιατι η τοπικη ΔΕΥΑ μας εστελενε να παρουμε νερο 4km μακρια, με δικα μας εξοδα (κτηριακο συγκροτημα στο νομο Πιεριας ηταν). Τελικα την βρηκαμε την γεωτρηση, καναμε δοκιμαστικη αντληση και τεστ καταληλλοτητας νερου και τωρα χρησιμοποιειται για ποτισμα και εαν χρειαστει για ποση.

 

Εν τελει:

Εχεις κανει γεωτεχνικη ερευνα? Ο υδροφορος οριζοντας που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πρωτα από όλα για την άμεση απάντηση.

Το πηγάδι είναι ανενεργό. Έχει βάθος περι΄των 8μ. Το πρόβλημα δεν είναι το νερό. Ειναι αρχικά το γεγονός ότι μέσα από τη περίμετρο του πηγαδιού θα γίνει τοιχείο υπογείου ακι κατα δεύτερον είναι ότι η καταστροφή του μπορε'ι να δημιουργήσει πρόβλημα (ίσως) στο γειτονικό κτίριο.

Όπότε ο προβληματισμός μου είναι το πως θα αντιστηρίξω το πηγάδι και ταυτόχρονα θα το καταστρέψω (αχρηστεύσω) για να θεμελιώσω.

Link to comment
Share on other sites

Σε μία οικοδομή που δούλεψα πρόπερσι έτυχε το ίδιο περιστατικό. Το πηγάδι ήταν περίπου το ίδιο βαθύ (8-9μ) αλλά είχε μικρότερη διάμετρο (1.5μ).

 

Η λύση ήταν να μπαζωθεί με χοντρό χαλίκι (θα μπορούσε ακόμα μαζί με πέτρα) και έπειτα κονίαμα σκέτο για να καλύψει τα κενά. Έτσι εξασφαλίσαμε ότι το σημείο εκείνο θα έχει ικανοποιητική φέρουσα ικανότητα και γλιτώνουμε διαφορικές καθιζήσεις.

 

Αν το μπαζώναμε με υλικό από την εκσκαφή θα ήταν δύσκολο να αποκτήσει καλή φέρουσα ικανότητα χωρίς συμπύκνωση του εδάφους. Μπορεί όμως να μπαζωθεί με έδαφος κατα στρώσεις (ας πούμε 0.5μ) τις οποίες θα συμπυκνώνεις διαδοχικά και καλά. Μπορείς να ρωτήσεις σε ενοικιάσεις μηχανημάτων (μικρό κόστος για μία μέρα). Το αρνητικό είναι πως οι αυξομοιώσεις του ύψους του υδροφόρου ορίζοντα σίγουρα θα προκαλέσουν επιπλέον συμπύκνωση. Είναι φθηνότερη λύση αλλά όχι τόσο σίγουρη.

 

Η ύπαρξη του πηγαδιού προϋποθέτει ύπαρξη υδροπερατού σχηματισμού. Αυτό σημαίνει πως κατα πάσα πιθανότητα δεν θα ''πετάξει'' νερό αφού αυτό θα διαφύγει από άλλη δίοδο. Βέβαια παίζουν πολλά ρόλο και συμφωνώ με τον προηγούμενο να σκεφτείς περεταίρω γεωτεχνική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ civilas. Ο προβληματισμός μου είναι αν ΄κόβωντας΄ πηγάδι από ξεροληθια στη μέση, τότε το μισό που θα είναι στο γειτονικό οικόπεδο κινδυνεύει να καταρρεύσει και να δημιουργήσει καθίζηση στο ισόγειο κτίριο του γείτονα. Η ξεροληθιά αντιστηρίζει το έδαφος ή απλώς υπάρχει. Αν υπάρχει αυτός ο κίνδυνος, ποια μέτρα αντιστήρηξεις αυτού του μι΄σού πηγαδιού μπορώ να πάρω (εκτ. σκυρόδεμα, πασσάλλους κτλ), ώστε να στηρίξω το μισό πηγάδι ύψους 3,5μ (όσο η εκσκαφή) που θα μείνει στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά....Θα βοηθούσε αν έβαζες μία φωτογραφία. Θα το προσπαθήσω όμως.

 

Όταν μπαζώσεις το πηγάδι από το -8μ (ο πάτος του) μέχρει το -3.5 (όπου θα πατήσει η θεμελίωση) μπορείς να φυτέψεις αναμονές με Φ10 (ενδεικτικά). Θα πρέπει να έχουν ένα μήκος αγκύρωσης ας πούμε 1 μέτρο και θα εξέχουν άλλο 0.5-1μ πάνω από το χαλίκι (πάνω μέρος μπαζώματος) και έπειτα ρίχνεις το τσιμεντοκονίαμα. Μετά από 1-2 μέρες

 

α) λυγίζεις τις αναμονές προς το ''μισό πηγάδι ύψους 3.5μ'' και το στηρίζεις με σωλήνες και βίδες (οικοδομικά τα λένε 'ψ'). Ρώτα τον εργολάβο σου θα ξέρει.

β) τις κρατάς όρθιες και με λατάκια και σφιγγτήρες δημιουργείς μία γερή βάση που μπορείς πάλι με σωλήνες και πατόβιδες/ψ να το στηρίξεις.(εδώ όμως είναι καλύτερο να βάλεις Φ8 μαλακό σίδηρο για αναμονές για να πιάνουν οι πεταλούδες).

 

Αυτές έιναι προσωρινές αλλά αξιόπιστες λύσεις για να γλιτώσεις ζημιές. Στείλε πάντως καμία φωτό για να δούμε και την απόσταση του παλαιού κτίσματος, διαστάσεις πηγαδιού κλπ...Έχει πολύ ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου.

Οι κατασκευαστικές λεπτομέριες που αναφέρεις υπάρχουν σε κάποια βιβλιογραφία, με κάποιο σκαρίφημα ίσως;

 

Φωτογραφία δεν έχω αυτή τη στιγμή, αλλα θα προσπαθήσω να ανεβάσω μία κάτοψη του χώρου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η Β) περίπτωση που νομίζω είναι καλύτερη.

 

Στην πρώτη εικόνα βλέπεις την τομή του πηγαδιού και τις αναμονές να εξέχουν (καμιά 50αριά πόντους είνια αρκετοί). Στο κάτω μέρος (μέσα στο χαλίκι), καλό είναι να τα κάνεις σαν γάντζο για να κρατάνε καλύτερα (αγκύρωση δηλαδή). Έπειτα ρίχνεις νερό τσιμεντοκονίαμα που θα είναι πολύ νερουλό για να εισχωρεί στο πορώδες του χαλικιού.

 

Στην δεύτερη εικόνα βλέπεις πως πιάνονται οι σφιγγτήρες (πεταλούδες τα λένε οι οικοδόμοι). Η τριάδα των αναμονών (πάνω στην διάμετρο, Εικ.1) είναι για να εξασφαλίσεις τις οριζόντιες αντιστάσεις. Το ζευγάρι των αναμονών (Εικ.1, πιο εσωτερικά) βοηθάει για να δέσεις τις αντιρίδες/κόντρες και να εξασφαλίσεις αντίσταση στις προς τα άνω πιέσεις....Το σύστημα με τις κόντρες θα τήνει να σηκωθεί επειδή η κλίση τους θα είναι πολύ μεγάλη (άνω των 45 μοιρών σε κάποια σημεία).

 

Στην παράλληλη προς την τομή διεύθυνση (εικ.1) μπορείς να βάλεις σωλήνες με βίδες σε 3-4 σημεία. Δεν βλάπτει να βάλεις καμιά παραπάνω αναμονή...μηχανικός είσαι, εκτίμησε την κατάσταση+συντελεστη ασφαλείας

 

Καλά....η ορολογία που χρησιμοποιώ είναι δημοτικού...Συγχωρέστε με

post-31429-131887233646_thumb.jpg

post-31429-131887233665_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπου έχω πηγάδι ή βόθρο κάνω τα εξής:

1. Αδειάζω το πηγάδι ή το βόθρο με βυτιοφόρο

2. Το μπαζώνω με άμμο και περιμένω να βγάλει τα νερά του

3. Ξανατραβάω νερά αν χρειαστεί

4. Χτίζω

 

Σε περίπτωση λίγων κυβικών ρίχνω σκυρόδεμα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Δεν θα μπω στο τεχνικό κομματι, αλλα απο προσωπικη εμπειρια εχω να σου πω οτι εαν το πηγαδι έχει νερο να μην το μπαζωσεις. Δεν ξερω που ειναι το κτηριο και τι συνθηκες εξωτερικες υπαρχουν αλλα θα σου προτεινα να μην το μπαζωσεις.

Στην περιπτωση μου ειχα μια γεωτρηση Φ400 περιπου, 60μ βαθος ενεργη. Η γεωτρηση επεφτε καπου στον περιβαλλοντα χωρο οποτε κατα τις εργασιες σκεπαστηκε. Μερικους μήνες αργοτερα ψαχναμε να την βρουμε γιατι η τοπικη ΔΕΥΑ μας εστελενε να παρουμε νερο 4km μακρια, με δικα μας εξοδα (κτηριακο συγκροτημα στο νομο Πιεριας ηταν). Τελικα την βρηκαμε την γεωτρηση, καναμε δοκιμαστικη αντληση και τεστ καταληλλοτητας νερου και τωρα χρησιμοποιειται για ποτισμα και εαν χρειαστει για ποση.

 

Εν τελει:

Εχεις κανει γεωτεχνικη ερευνα? Ο υδροφορος οριζοντας που ειναι?

Καλησπέρα, έχω μια ανάλογη περίπτωση και αντιμετωπίζω πρόβλημα με την δευα, θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες για το τι να κάνω? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.