Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κονίαμα αρμολόγησης φέρουσας τοιχοποιΐας


 
terry

Recommended Posts

Γνωρίζετε αναλογία συστατικών τέτοιου κονιάματος?

Κάποιο πρόσμικτο για πρόσφυση - στεγάνωση - ελαστικότητα??

Link to comment
Share on other sites

Οι συνθέσεις των κονιαμάτων για αρμολόγημα είναι ίδιες με αυτές των κανονικών κονιαμάτων και δίνονται από το EN998-2. Εναλλάκτικά και ανάλογα με την προς αρμολόγηση τοιχοποιία, είναι δυνατόν να τροποποιηθούν οι αναλογίες ή η σύσταση.

 

Ενδεικτικά αναφέρεται ότι για κονίαμα Μ5 η σύσταση είναι:

τσιμέντο: 1

ασβέστης: 2

άμμος: 6

 

Μπορεί όμως αν πρόκειται για διατηρητέο ή μνημείο να αντικατασταθεί το 1/2 του τσιμέντου με θηραϊκή ή μηλαϊκή γη, να προστεθούν ίνες πολυπροπυλενίου, στην τελική στρώση που κάνεις τη διαμόρφωση (αν είναι εμφανής η τοιχοποιία να περάσεις πρόσμικτο για αδιαβροχοποίηση κλπ.

Εξαρτάται όμως πάντα από το τι θες να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για νέα κατασκευή. Εξωτερικά οι πέτρες θα είναι εμφανείς. Δεν ξέρω αν η κανονική άμμος κάνει για αρμολόγημα ή θέλει πιο λεπτόκοκκη??

 

Αν είχες αυτό το πρότυπο θα με υποχρέωνες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω, αλλά αν έχεις το βιβλίο της Καραντώνη ή κάποιο άλλο βιβλίοι φέρουσας θα βρεις μέσα τις συνθέσεις. Να επιλέξεις θλιπτική αντοχή κονιάματος μικρότερη από αυτή των λίθων/πλίνθων.

Οι συνθέσεις αυτές αρκούν, δε χρειάζονται άλλα συστατικά. Μπορείς αντί κοινού τσιμέντου να χρησιμοποιήσεις τσιμέντο με χαμηλά αλκάλια (low alkali cement) για να αποφύγεις εξανθήματα στο μέλλον. Είναι βέβαια πιο ακριβά και έχουν νόημα αν η τοιχοποιία είναι εμφανής.

 

Κανονική άμμο λατομείου. Γιατί λεπτόκοκκη;

Link to comment
Share on other sites

Κανονική άμμο λατομείου. Γιατί λεπτόκοκκη;

 

Για να γεμίσουν οι αρμοί και το αποτέλεσμα να είναι πιο λείο. Σίγουρα πρόσμικτο για στεγανωση θα χρησιμοποιήσω.

 

Αυτά τα τσιμέντα που τα βρίσκω???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παράγονται στην Ελλάδα. Ρώτα τις 3 μεγάλες τσιμεντοβιομηχανίες (ο Τιτάνας νομίζω παράγει, αλλά δεν ξέρω αν το διαθέτει εδώ). Πάντως αν δεν πρόκειται για μνημείο ή διατηρητέο δεν αξίζει (λες ότι είναι και νέα κατασκευή). Είναι πολύ πιο ακριβό. Εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, στο μεταπτυχιακό μας το έλεγαν.

 

Δες και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαι καλα...

 

Θα δωσω το ΠΕΤΕΠ στα μαστορια να λυθουμε στα γελια....χαχαχα

 

Κατι θα κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγώ χρησιμοποιώ μάρμαρο οικοδομής με τσιμέντο σε αναλογία 3 προς 1 χωρίς ασβέστη

Για στεγανότητα προσθέτω στο κονίαμα σερεσίτ

Για την τεχνική αρμολόγησης, αν θες σου λέω τον τρόπο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Πως μπορούμε να προμετρήσουμε εμπειρικά/προσεγγιστικά τον όγκο κονιάματος, για αρμολόγηση σε επισκευή υφιστάμενης τοιχοποιίας από πέτρα; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.