Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδετήρες και κολωνοσίδερα υποστυλωμάτων εντός θεμελίωσης


 

Recommended Posts

Πρέπει σε κτίρια χωρίς υπόγειο και με θεμελίωση απο πεδιλοδοκούς να μπαίνουν οι συνδετήρες του υποστυλώματος εντός της θεμελίωσης?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω με τον barracuda το σωστό είναι οι συνδετήρες να συνεχίζουν και κάτω απο την ανω πλευρά της θεμελίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Σαφεστατα ναι, πρεπει να ειναι περισφιγμενος ο διαμηκης οπλισμος του υποστυλωματος μεσα στην κρισιμη περιοχη.Μερικες φορες ομως ειναι δυσκολο κατασκευαστικα.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω τους βάζω πάντα και είναι κάτι που είναι γενικώς δύσκολο.

Αλλά να κάνω μια διευκρίνηση. Βάζω κανονικά τους συνδετήρες του υποστυλώματος εντός της θεμελίωσης και στην περιοχή αυτή , έχοντας φροντίσει να είναι κατά 10εκ(5+5) η πεδιλοδοκός μεγαλύτερη σε πάχος από το υποστύλωμα βάζω και τους συνδετήρες της πεδιλοδοκού μέσα στο υποστύλωμα. Αυτό εννοείτε?

Link to comment
Share on other sites

Ό,τι κάνουμε στους κόμβους της ανωδομής απαιτείται και στους κόμβους των θεμελίων. Δηλαδή οι συνδετήρες των στύλων να συνεχίζουν μέσα στον κόμβο και οι συνδετήρες των δοκών (συνδετήριων και πεδιλοδοκών) να σταματούν μόλις πριν τον κόμβο.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ομως η πεδιλοδοκος εχει πχ bw=40 cm και τρεχει κατω απο τοιχειο 25/150 το σημειο αυτο δεν μπορεις να το αφησεις σκετο. Ειναι βεβαια λιγο πακετο στο σιδερωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνχωρέστε με, αλλά άλλαξα λίγο τον αρχικό τίτλο του θέματος ώστε να συμπεριλάβει και το δικό μου ερώτημα.

Ακούω και βλέπω πράγματα και νομίζω πως ή εγώ, ή κάποιο άλλοι συνάδελφοι δεν πάνε καλά...

Σε τί αναφέρομαι; Σε θεμελίωση στην οποία τα κολωνοσίδερα έχουν ύψος όσο η πεδιλοδοκός σύν τις αναμονές!!! Δεν θα έπρεπε να πάνε μονοκόμματα απο τα θεμέλια τουλάχιστον έως την οροφή του υπογείου και κανονικά ώς την οροφή του ισογείου; Μήπως είμαι τόσο λάθος; Μήπως να αλλάξω επάγγελμα;;;;

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιος το είπε αυτό;

Αν έχεις Pilotis το ορθό είναι να είναι μονοκόμματα από τη θεμελίωση έως και την οροφή ισογείου όπως είπες.

Αντιλαμβάνομαι βέβαια πως υπάρχουν κατασκευαστικές δυσκολίες όχι όμως ανυπέρβλητες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.