Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνδετήρες και κολωνοσίδερα υποστυλωμάτων εντός θεμελίωσης


 

Recommended Posts

Σε περίπτωση μόνο τοιχίων (χωρίς πλαισιακούς φορείς) σε κοιτόστρωση βάζετε και πεδιλοδοκό????

Πως το προσομοιώνετε?

 

 

Στις αρχικές φώτο δεν υπήρχε αλλά με την δική σαν προτροπή έχω τοποθετήσει Π στις ενώσεις πεδιλοδοκών με τοιχία. Αν και ο κανονισμός δεν το επιβάλλει.

post-743-131887218863_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"μυκητοειδή" κοιτόστρωση δεν κάνω, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω... Σε θεμελίωση με κανονικές κρεμμάσεις όταν Βw πεδιλοδοκου>Βw τοιχίου ναι, βάζω τσέρκια

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν Βw πεδιλοδοκού > Βw τοιχίου τότε μόνο και μόνο σε αυτή την περίπτωση τα τσέρκια είναι απαραίτητα. Νομίζω είναι η καλύτερη γνώμη που έχω ακούσει και πιο λογική. Άρα στην δική μου περίπτωση χρειάζονται τα τσέρκια πεδιλοδοκού.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τότε βάζω.

Και στην πράξη που το βλέπεις γίνεται κατανοητό.

Αυτό που με προβληματίζει πάντως στην φώτο σου είναι ότι τα έξω σίδερα του υποστυλώματος σου είναι εκτός θεμελίωσης

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλα τα ακρινά υποστυλώματα έτσι μου τα έδυσε αλλά είναι περισφιγμένα και με συνδετήρες υποστυλωμάτων μέχρι κάτω. Δεν νομίζω να κάνει μεγάλη διαφορά εφόσον κρατούνται και αυτά περισφιγμένα. Αυτό είναι ένα σημείο που χρήζει συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με συγχωρείτε που επανέρχομαι σε παλιό θέμα, αλλά θα ήθελα αν μπορούμε να ξεκαθαρίσουμε αυτό που νομίζω ότι λέτε πιο πάνω. Σε περίπτωση περιμετρικών τοιχείων υπογείου και θεμελίωση με γενική κοιτόστρωση (χωρίς κρυφοδοκούς κ.λπ) δεν τοποθετείτε συνδετήρες κάτω από τα τοιχεία, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

για ποιους συνδετήρες μιλάς?

Συνδετήρες υποστυλωμάτων εντός της θεμελίωσης?

Συνδετήρες δοκού εντός της θεμελίωσης?

Link to comment
Share on other sites

εφόσον λες ότι έχεις ραντιέ χωρίς κρυφοδοκούς που να βάλεις τους συνδετήρες?

Αν έχεις κρυφοδοκούς τότε η γνώμη μου είναι να μπαίνουν και βάζω.

Η δική μου γνώμη

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι απαραίτητη η διαμόρφωση της κρυφοδοκού κάτω από τα τοιχεία, έτσι; Ουσιαστικά Άρη αυτό ρωτάω αλλά δεν το διατύπωσα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.