Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συνδετήρες και κολωνοσίδερα υποστυλωμάτων εντός θεμελίωσης


 

Recommended Posts

Ποιό να γίνει avgoust ακριβώς?

 

Εχεις πχ υπογειο και θεμελιωση γεν. κοιτοστρωση. Για να σιδερωσεις μονοκομματα θεμελιωση , υπογειο,ισογειο θελεις μαζι με τις αναμονες περιπου 9 m ραβδο. Αυτος ο οπλισμος πρεπει καπου να στηριζεται για να μεινει στη θεση του οταν θα εισαι ακομα στο σταδιο της θεμελιωσης. Πως θα γινει αυτο ?

 

Επισης , αν παρουμε κατα γραμμα τις διαταξεις του σχολιου που αναφερεις Χαρη που συνιστα γενικα να μην γινεται ματιση με παραθεση στις περιοχες πλαστικων αρθρωσεων αυτες ειναι για τα υποστ/τα στην κεφαλη και στην βαση τους. Δηλαδη πως θα τις κανουμε τις ενωσεις ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περιμετρική σκαλωσιά και σύνδεση των ράβδων των εσωτερικών στύλων με αυτές των εξωτερικών μέσω σανίδων;

Link to comment
Share on other sites

Περιμετρικα σκαλωσια ενταξει. Οι εσωτερικες ειναι το προβλημα. 9 m σιδερα με σκετες σανιδες απεναντι ? Δηλαδη το εφαρμοζετε αυτο και μενουν στη θεση τους και ειναι και κατακορυφα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως δεν κατάλαβα γιατί πρεπει τα σίδερα να καλύπτουν και το ισόγειο...

Δηλάδη αν πάνε μέχρι την μέση του ισογείου ποιο είναι το πρόβλημα?στην μέση οι ροπές είναι σχεδόν μηδεν δηλαδή καμπύλωση μηδέν,τάση από κάμψη μηδέν τα καμπτικά σίδερα δηλαδή δεν λειτουργούν οπότε γιατί να μην τα δέσω εκεί?

Link to comment
Share on other sites

nik

Δες την §Β.2[3] του ΕΑΚ (βλ. προηγούμενη δημοσίευσή μου).

 

avgoust

Την εφαρμογή αυτή την είχα δει μια φορά σε μια οικοδομή που είχαν χρησιμοποιήσει 12μ σίδερα από τη θεμελίωση γιατί το κτίριο έχει πολύ στενή βάση και μεγάλο ύψος.

Η οικοδομή είναι στη γωνία Αναξιμάνδρου-Πλαστήρα, Χαριλάου Θεσσαλονίκης για όποιον είναι της γειτονιάς και έχει περιέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Εσεις το έχετε εφαρμόσει κατά γράμμα? Επιβλέψατε μόρφωση υποστυλώματος 9μ ύψος με συνδετήρες? Γιατι νομίζω ότι πρέπει να ανοίξουμε ένα θέμα (αν δεν υπάρχει ήδη), με τίτλο " τα ανέφικτα ή δύσκολα του ΕΑΚ και ΕΚΩΣ".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α, καλά. Θα γράψουμε ολόκληρο βιβλίο.

Προσωπικά ως μελετητής, με τις επιβλέψεις έχω πάρει διαζύγιο εδώ και πολλά χρόνια για διάφορους λόγους ένας εκ των οποίων και αυτά τα "ανέφικτα", οφείλω α) να ενημερώνω τον επιβλέποντα μηχανικό, εργολάβο, ιδιοκτήτη για το τι προβλέπεται από τη νομοθεσία και β) να αναγράφω στους ξυλοτύπους όλες αυτές τις κανονιστικές διατάξεις ώστε ο μελετητής να είναι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση.

 

Το "ανέφικτα" το έβαλα σε παρένθεση γιατί έχω διαπιστώσει ότι τελικά όλα γίνονται αρκεί να υπάρχει η πρόθεση και κυρίως το χρήμα. Το πρώτο βρίσκεται εύκολα αλλά κολλάμε στο δεύτερο. Έτσι όπως γίνονται οι εργολαβικές κατασκευές στην Ελλάδα είναι δύσκολο να εφαρμοστούν πολλά πράγματα γιατί και ο σιδεράς θα ζητά και με το δίκιο του περισσότερα και ο μπετατζής το ίδιο και γενικά όλα τα συνεργεία και τελικά το κόστος θα ανέβει σε απαγορευτικά επίπεδα για να έχει ο εργολάβος το κέρδος που θέλει να έχει. Εξαιρέσεις του κανόνα πάντοτε υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με τρελάνετε?την διαβασα την Β.2.[3] και δεν καταλαβαινω ποιο είναι το πρόβλημα ???συμβαινει καμιά πλαστική αρθρωση στο ενδιάμεσο του ισογείου και μου διαφεύγει?Λέει έξω από την περιοχή πλαστικής άρθρωσης στην βάση τοιχωμάτων και στην πάκτωση ισογείου..νομίζω είναι σαφές οτι δεν υπάρχει πρoβλημα για ματίσματα στο ενδιάμεσο του υποστυλώματος.

Link to comment
Share on other sites

Πες ότι ο όροφος έχει ύψος 3μ (σύνηθες).

Αν ξεκινήσεις την παράθεση των ράβδων ένα μέτρο από τη βάση (δάπεδο ισογείου) τότε μαζί με το μήκος παράθεσης έχεις φτάσει σχεδόν το ύψος του ισογείου.

Το μήκος παράθεσης θα το υπολογίζεις για εφελκυόμενες ράβδους με α1=2,0 (§18.5.5 & §17.7.2.2 ΕΚΩΣ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.